× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Makine Öğrenimi ne anlam ifade ediyor sizin için? Gelin bakalım nedir bu makine öğrenimi.

Makine öğrenimi, insan bilgisinin teknolojik gelişimine yönelik bir yapay zekâ (AI) disiplinidir. Makine öğrenimi; bilgisayarın analiz yoluyla kendi kendini eğiterek gözlem ve deneyim yoluyla yeni durumlara çözüm bulma yeteneğidir diyebiliriz.

Makine öğrenimi, bazı durumlarda daha iyi kararlar alabilmek için model ve eğilim tespitini kullanır fakat yeni durumlara maruz kalma, kendini test etme ve uyarlama yoluyla bilgi işleme, ilerlemesini kolaylaştırır.

Mesela Netflix’i örnek alırsak platform bu yapı sayesinde çokça kez indirildi, milyonlar tarafından kullanıldı ve bu rakamlar sürekli artmakta. İzlediğiniz bir film makineye komutlar veriyor ve filmi sonuna dek izlerseniz bu filmi sevdiğinizi anlıyor. Sonra da bu filme yakın sonuçlar çıkararak size üst düzeyde kullanıcı deneyimi sunuyor. Süreç genellikle böyle işlese de bazen yüzde yüz istediğiniz sonuçlar veremeyebiliyor.İnsanın sezgilerini bir makineye kopyalamak zordur çünkü öncelikle biz insanlar kararları bilinçsizce öğrenir ve uygularız. Bu soruna yönelik olarak ise her dizi veya film üzerine doğru geldiğinde size eşleşme oranını söylüyor %90 da olabilir %57 de.

Diğer makine öğrenimi uygulamaları ele alırsak sözdizimsel kalıp tanıma, doğal dil işleme, arama motorları, bilgisayarla görme ve makine algısı bulunur.

Çocuklar gibi makinelerin de gelecekteki davranışlarınayön vermek çok zor ve epey zaman alıyor. Eğitim tekniklerinisayarsak ezberci öğrenme, parametre ayarlama, makro operatörler, yığın oluşturma, açıklamaya dayalı öğrenme, kümeleme, hata düzeltme, vaka kaydetme, çoklu model yönetimi, geri yayılma, pekiştirmeli öğrenme ve genetik algoritmalar yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir