× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Metabolizma, bedenimizin yediklerini enerjiye dönüştürme aşamasıdır. Bu aşama esnasında yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan kaloriler, vücudumuzun çalışması için gereksinim duyduğu enerjiyi serbest bırakmak için oksijenle birleşir.Metabolizmayı hızlandırmak kilo vermeyi de hızlandırır. Bazı kişiler hızlı çalışan metabolizmayı atalarından miras alırlar.

Cinsiyetimizi, yaşımızı veya kalıtsal yatkınlıklarımızı kontrol edemeyiz, fakat metabolizmamızı hızlandırabiliriz.

Su İçmek

Metabolizmayı hızlandırma yolları arasında en basit olanı su içmektir. Aldığımız kalorileri eritmek için suya ihtiyacımız vardır. Yapılan bir araştırmaya göre birgünde sekiz bardak su içen kişiler, günde dört bardak su içenlere oranla daha fazla kalori yakmıştır. Ayrıca yemeklerden önce bir su bardağı su içmek iştahınızı azaltarak daha az yemek yemenizi sağlar.

Ara Öğün Yapmak

Sık aralıklara daha fazla öğün yapmak, kilo vermenize yardımcı olur. Uzun saatler boyunca süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır. Ortalama 3-4 saat aralıklarla ufak ara öğünler yapmak metabolizmanızı hızlandırır. Bu ara öğünlerde daha çok yoğurt, meyve veya kuru meyveler tercih edilebilir.  Birçok araştırma, ara öğün yapan insanların ana yemeklerde daha az yemek yediğini göstermektedir.

Kahve İçmek

Kahve içmek de metabolizmayı hızlandırma yöntemlerinden biridir. Kahve içerisinde bulunan kafein, spor yaparken kendinizi daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. Günde bir fincan kahve içmek kalp sağlığı için de faydalıdır.

Şok Diyet Yapmamak

Şok diyet adı verilen ve hızlıca kilo verdirdiği düşünülen bu diyetler, kesinlikle metabolizmayı hızlandırmaz. Ayrıca bu diyetler kasları kaybetmeye neden olacağı için metabolizmayı yavaşlatır. Şok diyetler yerine daha uzun vadeli ve diyetisyen eşliğinde yapılan diyetler daha sağlıklıdır.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak, kas oluşturmaz ancak, egzersizden sonraki süre içinde metabolizmayı hızlandırabilir. Yapılan hareket arttıkça, enerji ihtiyacı ile birlikte dokuların yenilenmesine bağlı olarak yapı taşı gereksinimi de arttığından metabolizma da hızlanır.

Baharat Tüketmek

Baharatlı gıdalar, metabolizmayı hızlandıracak birtakım kimyasallar barındırır. Yemekleri, kırmızı ya da yeşil biberle pişirip yemek metabolizmayı hızlandırır.  Ancak mide rahatsızlığı olan kişiler biraz dikkatli olmalıdır.

Protein Ağırlıklı Beslenmek

Protein açısından zengin olan yumurta, peynir, beyaz et gibi besinleri tüketmek kalori ihtiyacını artırdığı için metabolizmayı hızlandırmaktadır. 

Yeşil Çay İçmek

Yeşil çay içmek, zayıflamaya yardımcı olan mucize bir içecektir ve metabolizmayı yüzde 4 oranında hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir