× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknoloji alanında ki hız, yeni mobil cihaz ve bunlara bağlı mobil teknolojilerin artışınıtetiklemiştir. Elektronik ortamlarda yer alan tüm hizmetler yerini yavaş yavaş mobil ortamlarabırakmaya başladı. Mobil cihaz kullanımı artış hızı ciddi boyutlara ulaştı. Bu artışın artmasıyla içinde bulunduğumuzzaman dilimi mobil çağ adını aldı.Bu dönemde mobil teknolojiler her anımızda olduğu gibi eğitim alanını da ele geçirmeye başladı.Eğitimde mobil teknolojiler ile öğrencilerin bilgiye erişimi hız kazanmış,etkileşimkolaylaşmış ve mobil teknolojilerin eğitim amaçlı kullanımı desteklenmiştir.

Mobil öğrenmenintanımlarına bakıldığında birçok sıfatın uygun görüldüğü görünüyor. Literatürde yer alan tanımları incelediğimizde mobil öğrenmenin, bağımsız bir şekilde eğitim içeriğine erişebilmeyi, aktif olarak var olan hizmetlerden yararlanmayı ve mesafe tanımaksızın başkalarıyla iletişimde bulunmaya imkan veren, kullanıcının üretkenliğini ve işperformansını arttıran, mobil teknolojiler aracılığıyla bir öğrenme yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil Teknolojinin Eğitimde Önemi

Hızına yetişilmeyen bu teknoloji,insanların bilgiye erişim ihtiyaçlarını kamçılamaktadır. Özellikle de mobil uygulamalarının yaygınlaştığı hayatımızın her alanında artması ile bu mobil teknolojik ilerlemenin eğitim ile entegre edilmesi önemli görülmektedir.Özellikle milenyum yılı olarak idrak edilen 2000 lerin başından itibaren inanılmaz bir ivme ile hızlanan teknolojik gelişmeler, insanlarında doğru orantılı bir şekilde kullanım biçimlerine yansımıştır.Mobil cihazların günlük sıradan ve monoton yaşamlarımızda kullanımının artmasıyla beraber eğitimde de mobil cihazların kullanımı büyük artış göstermiştir. Bu durumeğitimde mobil öğrenmenin önemini artırmıştır.

Mobil Teknolojinin Eğitime Etkisi ve Avantajları

Mobil teknolojilerin ulaşılabilirlik seviyesinin kolaylığı ve her an yanımızda olması sayesinde eğitim alanındaki öğrenme etkinlikleri her ortama taşınabilmektedir. Mobil Teknolojinin artmasıyla mobil eğitim ve uzaktan eğitim programları çokça ilgi görmeye başladı.Bunun en büyük nedeni zaman ve mekanbakımından tamamen özgür olunmasıdır.

Avantajları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir