× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Güvenlik ihtiyacı bireylerin fiziksel ihtiyaçlarından sonraki en öenmli ihtiyaç alanıdır. Güvenlik hissi sıcak bir aile ortamı içerisinde başlayarak ilerlerken daha sonraki süreçlerde duygusal güvenlik, sosyal güvenlik ve fiziksel güvenlik gibi pek çok boyut oluşur. Bireyler kendilerini geliştirebilmek, motive olmak ve huzurlu hissetmek için bu güvenlik boyutlarını karşılamak durumunda kalır. İnsanın var oluşu ile birlikte başlayan bu güvenlik arayışı bugün ise çok farklı bir dinamik kazanmıştır. İnsanlıkta var olan ilkel sosyal düzen, bugün içinde bulunduğumuz yapı nedeniyle karmaşık bir şekle bürünmüştür. Bu nedenle de insanlar çok farklı güvenlik sistemleri arayışına yönelmiş durumdadır.

Teknolojinin Sunduğu Modern Sistemler

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte güvenlik sistemleri de hızla değişime uğradı. Başta basit görüntü kaydeden kamera sistemleri yerini çok daha modern cihazlara bıraktı. Bu cihazlar şu şekilde sıralanabilir:

– Yüz tanıma sistemleri,

– Görüntü ve ses kaydı gerçekleştiren cihazlar,

– Vücut ısısı ölçmeye yarayan termal kameralar,

– Araç takip ekipmanları ve araç kameraları,

– Hırsızlığa karşı koruma sağlayan hırsız alarm sistemleri,

– Giriş çıkış kontrolünü sağlayan turnike sistemi,

– Öğrenci ve yurt giriş çıkış sistemleri,

– Parmak izi sistemleri gibi pek çok sistem vardır. Tüm bu sistemler teknoloji ile her an güncelliğini yitirerek yerine yenilerini bırakıyor.

Termal Kameralar

Termal kamera sistemleri ile sağlık ve güvenlik koruması gerçekleşmiş oluyor. Güvenlik ve teknolojinin birleşimi ile ortaya çıkan bu sistemlerin pek çok faydası bulunuyor. Bu sistemlerden birisi olan termal kameralar vücut ısısını algılayarak istenen vücut ısısından yüksek değer taşıyan kişileri tespit etmektedir. Bu sistem insanların ısı ölçümü yapılan noktalarına odaklanarak çevresel etkenlerin yanlış etkisinin önüne geçiyor. Bu cihazlarda  kişiye kadar toplu ölçüm yapılabiliyor. Bu cihazlarla yapılan tüm ölçümler bir ara yüze kaydedilerek daha sonra bu verilerin taranması ve kullanılması da gerçekleştiriliyor. Tüm bu sistemler bizi daha güvende hissederken insanlar arasındaki güven duygusu ile cihazlar gibi yapay bir duygu haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir