× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Mutluluğun tanımı herkese göre farklılık gösterebilir. Kimine göre mutluluk aile, kimine göre para, kimine göre sağlık, kimine göre de işteki başarıdır. Ancak tüm bunlara sahip olduğu halde mutlu olamayan insanlar da yok değildir. O yüzden mutlulukolaylara bakış açımızla alakalıdır.

Hayatta mutlu olmak için illa ki büyümeyi, iyi bir okul bitirmeyi, evlenmeyi, çocuk sahibi olmayı, zengin olmayı, ev almayı, araba almayı, emekli olmayı vb. beklememeliyiz.

Mutlu olmak için sosyal hayatımızın hareketli olması gerekir. Şöyle ki; sosyal ilişkilerindeki güzellik beynimizi ve bedenimizi korur. Ailesi ve arkadaşları ile iyi ilişkiler kuran bireylerin ömrü, yalnız insanlara göre daha uzundur. İnsan sosyal bir varlık olduğu için iletişimin hayatımızda önemli bir yeri vardır.

Mutlu olmak için geçmişe takılı kalmamalıyız. Önemli olan bulunulan anın değerini bilmektir. Çünkü geçmiş adı üstünde geçmiştir, gelecek de henüz gelmemiştir, önemli olan şimdidir. Geçmişte yaşadığımız travmalar elbette ara sıra aklımıza gelir, ama bu düşünceleri anında iptal ederek yolumuza devam etmeliyiz.

Mutluluk için özgürce yaşamalı, hiç kimseye hesap vermemeli, sevdiğimiz şeyleri yapmalı, istemediğimiz yerlere gitmemeli, kimsenin işimize karışmasına izin vermemeli, canımız ne istiyorsa onu yapmalıyız.

Mutlu olabilmek için hayatımızı idame ettirecek kadar yeterli paraya sahip olmalıyız. Para ile mutluluk olmaz tabi ki ama para olmadan da mutluluk olmaz maalesef. Önemli ihtiyaçlarımızı karşılayamamak, çocuklarımızın okul eşyalarını alamamak, başkalarına muhtaç yaşamak elbette insanı mutlu etmez.

Mutlu olmak için insanlara yardım etmek, rastgele iyilikler yapmak da etkili yöntemlerdir. Mesela, yaşlı insanlara otobüste yer vermek, yetim bir çocuğun gözlerinin içinin gülmesine sebep olmak, doğum yapan bir kadının diğer çocuğuna göz kulak olmak gibi rastgele yapılan iyilikler insanı mutlu eder.

Sağlıklı olmak da mutluluk için önemli bir kriterdir. Bu nedenle erken yatıp erken kalkmaya özen göstermeli, güne spor yaparak başlamaya çalışmalıyız. Geç saatlere kadar uyumak demek günü kısaltmak demektir ve günü değerlendirmek adına yapacağımız işleri ertelememize neden olur. Güne hafif bir kahvaltı ve yürüyüş ile başlamak kendimizi zinde hissetmemizi sağlayacağı için aynı zamanda mutlu olmamızı da sağlar.

Allah’a şükretmek ve dua etmek de mutlu olmamızda önemlidir. Yaratana her daim dua etmek, O’ndan ümidimizi kesmemek, bize verdiği nimetler için şükretmek de kendimizi gerçekten huzurlu ve mutlu hissettirir.

İşyerine yakın bir evde oturmak da insanı mutlu eden şeylerdendir. Özellikle de çalışan kadınlar için iş yerlerine yakın bir evde ikamet etmek, yolda geçen zamanı kendisine ayırmasına, işlerini daha rahat bitirmesine ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlamaktadır.

Mutlu olmak, insanın hayatta en çok istediği bir şeydir. Kimse ben mutlu olmak istemiyorum demez elbette. Fakat mutluluğu yakalamak için de biraz çaba gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir