× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Nargile içmek insanlara sağlıklı gibi görünse de sigara içmeye bir alternatif yön olarak tanıtılmaktadır. İnsanlara nargile içmenin daha güvenli olduğu ve kişiye herhangi bir zarar vermeyeceği gibi şeyler anlatılmaktadır. Dahası ise, nargile içmesi artık bir eğlence aktivitesi haline gelmektedir ve bu sebeple kafelerde ve barlarda insanlara bu zararlı eğlence anlayışı sunulmaktadır. Şimdi bu yazımızda sizlere nargilenin sağlığınıza verebileceği zararlı durumlardan bahsetmekteyiz.

Kömür Tarafından Üretilen Zararlı Kimyasallar Olması Durumu

Nargile içmekle eşleştirilen ve en büyük risk faktörü olarak görülmekte olan şey nargile tütününü sıcak tutması ve nargileyi içilebilir hale gelmesi için kullanılan kömür olmasıdır. Hatta yer alan bu risk faktörü, sağlığa verdiği zarar konusunda sigaranın bile önüne geçmesini sağlamaktadır. Bu kömür, nargileyi içen bireyin ciğerlerine soluduğu dumana katran, karbonmonoksit ve birçok kansere neden olabilecek kimyasalların da içinde barındığı çeşitli zararlı maddeler yer almaktadır.

Daha Uzun Süre, Daha Çok Zarar Verme Durumu

Nargile tütününden veyahut buna benzer bir başka maddelerden yapılan tüm duman emilimini oral yolda kanserlere sebep olmaktadır. Bunun neden ise, dumanın geçtiği ağız ve nefes borusunu tahriş etmesi durumudur. Nargile içmeye gidilmesi ve içilmesi durumunda, oral kanserlere yakalanma oranı şiddetle artmaktadır, çünkü nargilenin içimi hayli uzun sürmektedir.

Bulaşıcı Hastalıklar Durumu

Nargile, sigara gibi tek kullanılan bir ürün olmadığından dolayı, yalnızca ağızlık kısmı değişerek birçok defa kullanılmaktadır. Bu sebeple de aynı nargileyi paylaşmak zorunda kalan tüm kişilerin, var olabilecek tüm bulaşıcı hastalıkları birbirlerine geçirme riski içerisine alma durumu söz konusudur. Nargile dumanını içlerine çekme aşaması için, aynı parçayı kullanmaları da bu riskin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Pasif İçicilik Durumu

Üstte ki yazdığımız maddelerde, nargile içmenin sebep olabileceği hastalıklardan ve zararlardan bahsetmiş idik. Ancak bilmemiz gereken bir diğer önemli olan konu, nargile içmenin zararlarının yalnızca içen kişiye değil, yanında bulunan tüm pasif içiciye de etki etmesi durumudur. Bu kısımda pasif içici olarak bahsettiğimiz kişi ve kişiler, kendisi nargile ya da diğer tüm tütün maddelerini kullanmayan, yakınında kullanan kişilerin sebep olduğu dumana maruz kalarak, bu dumanı solumak zorunda kalan kişiler için söz konusudur. Nargile dumanı içerisinde bulunan tütünden ve tütünü ısıtmak için kullanılan közden de gelen birçok zararlı kimyasalları barındırdığından, kişi diğer bu dumanı ciğerlerine solumasa bile, pasif içici olarak bu dumana maruz kalması durumunda, nargilenin zararlarından etkilenmesi için yeterli bir etkendir.

Enfeksiyon Riski Durumu

Nargile içilen bir kafe ya da barlarda kullanılan nargile hortumları gerektiği kadar temizlenmiyor olabilmektedir. Şüphesiz ki bu durum bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini oldukça arttırmaktadır. Bu bulaşıcı hastalıklara tüberküloz yani, akciğerlere ve vücudun diğer bölümlerine zarar verebilme durumu, aspergilloz yani ciddi akciğer enfeksiyonlarına neden olan bir çeşit mantar hastalığı ve helikobakter yani mide ülserlerine neden olan bir hastalık dâhildir. Düzgün temizlenmeyen tüm nargile hortumları bu hastalıkların, kullanan insanlar arasında yayılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu yerlerde nargile içilecek ise dikkatli olunması gerekir.

Yazımızın da en başında dediğimiz gibi, nargile içmenin, tütün ürünlerini tüketmenin diğer yollarına göre daha az zararlı olduğunu düşünenler kişiler, fikirlerini tekrar gözden geçirmesi gerekir. Nargile içmeyi geçmişte kalınmış bir hobi haline getirmek durumu ya da bunu tamamen sosyal bir aktiviteye çevirerek bu zararlara katlanmak durumu, yine bizim elimizde olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir