Bir Konuda Nasıl Başarılı Olunur?

   Çoğu insan bir hedef koyar. Bir başlangıç noktası vardır, birde bitiş noktası… Çoğu kişi sona kadar varamaz. Bazıları ise farklı yollar izleyerek başarılı olurlar. Bir konuda başarılı olmak elbet kolay bir şey değildir ki bu yüzden çoğu insanın hedeflemiş oldukları şeyler içerisinde başarısız olduklarını görmekteyiz. Bu makalede bir konuda nasıl başarılı olabileceğinizden bahsedecek, bu konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız.

   Bir konu üzerinde başarılı olmak için ilk olarak kendimize bir hedef belirlememiz gerekir. Bu hedefin büyük ya da küçük olması önemli değildir. Eğer bir hedefin sonunda kendimizi seviye atlatacak bir olay yaşıyorsak bu, başarılı olduğumuz anlamına gelecektir. Hedef belirlerken bu seçimi doğru yapmamız başarılı olma ihtimalimizi arttıracaktır. Bununla birlikte hedefimizi seçerken tecrübe sahibi insanlara başvurmamız bizim daha doğru bir karar vermemize yardımcı olacaktır. İnsan doğumundan ölümüne kadar kendisi için bir hedef belirleyebilir. Bu doğal bir durumdur. Aklı eren her yaştan insan kendisine hedef belirleme ihtiyacı duyabilir. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsak ve hayatımızı değiştirmek istiyorsak hedef belirlemek şarttır.

   Hedef belirleme dendiği zaman akla hemen eğitim içerisinde belirlenen bir hedef gelebilir. Ancak hedef sadece eğitim alanında bulunmayan her konu içerisinde geçerliliğini koruyan bir kavramdır. Hedef kavramını eğitim içerisinde gördüğümüz gibi spor ve sağlık alanında da görmekteyiz. Bu hedeflerden bazıları şunlar olabilir.

   Bu üç başlıkta birbirinden oldukça farklı kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak baktığımız zaman bu başlıkların bir hedef konusu altında toplandığını görüyoruz. Bir dersi geçmek isteyen kişinin öğrenci olduğu, milli sporcu olmak isteyen kişinin sporla ilgilendiğini ve profesör olmak isteyen bir kişinin tıp okuduğunu anlayabiliriz.

   Hedeflerin çoğu insanlara en başta olamayacak kadar zor gibi gözükür. Ancak belli bir müddet sonra insan bir ilerleme kaydedince bu hedef üzerinde daha da heyecanlanır ve hedefine oldukça odaklanmaya başlar. Hedefine tamamen odaklanan bir insansa pes etmediği sürece bilin ki başarılı olacaktır.

Hedefe Devam, Pes Etmek Yok!

   Eğer bir hedefiniz bulunuyorsa hiçbir zaman için pes etmemek için elinizden geleni yapın. Çok zor bir durumda kalmadığınız sürece hedefinize devam etmeye çalışın. Bir hedef üzerinde yürürken yaptığınız işin sevdiğiniz bir iş olduğundan emin olun. Bununla birlikte hedefinize yürürken her zaman için kendinizi bu yol üzerinde motive ederek ayakta tutun. Eğer kendiniz, sizi yeterince motive edemiyorsa çevrenizden motive cümleleri almaya çalışın. Ayrıca, motive olmak için sosyal medya üzerinde yayınlanan motivasyon videolarından yardım alabilirsiniz.

Hedefe Nasıl İlerlenmeli?

   Bir sürü insanın birbirine karşı her şeyi yaptığını görmüş olduğumuz dönemimizde hedefe oldukça kararlı ve kendimiz üzerinden fedakarlık yaparak ilerlememiz gerekir. Zamanımız dünyasında insanların birbirlerine karşı aşağı çekme oyunu oynadıklarını görüyoruz. Bir hedefe ilerlerken nasıl ilerlemeliyiz?

   Bu 5 maddeyi uygulamanız hedefinize daha rahat ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu maddeler bir sürü açıdan size büyük rahatlık sağlayacak, yaşamış olduğunuz sıkıntıları azaltacaktır. Şimdi bu maddeleri detaylıca anlatarak neden bu başlıkları uygulamamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

   Sizi aşağı çeken insanlardan her zaman için uzak durun. Kimin ne dediğini önemsemeyerek tamamen kendi yolunuza odaklanın. Başarıya odaklanın ve kimsenin sizin kafa yapınız ile oynamasına izin vermeyin. Hiçbir zaman için insanlara kendinizi oyuncak olarak göstermeyin ve sizin hayallerinizle oynamalarına izin vermeyin.

Konuştuğunuz kişi sayısını olabildiğince azaltmaya çalışın. Çevrenizde saçma sapan konuşan ve sizin hakkınızda dedikodu yaparak yaygara çıkaran insanları hayatınızdan direkt çıkarın. Bununla birlikte her zaman için en gerçek arkadaş dediğiniz kişileri yanınızda tutun ve yolunuza bu şekilde devam edin.

   Bir hedef üzerinde ilerlerken vaktinizin bir kısmını müzik dinlemeye verin. Bu sadece bir müzik olmayabilir. Bunun dışında kendinizi geliştirecek olan bir makale okuyabilir, ya da bir meditasyon dinlemesi yapabilirsiniz. Ancak en etkili gelecek şeyin müzik olacağını belirtmek isteriz. Bir hedef üzerinde ilerlerken her zaman için en iyi parçalarınızı dinleyerek ilerleyin. Bu size hedefiniz üzerinde ilerlerken motivasyon kaynağı olarak büyük yardımı dokunacak olan bir araçtır.

   Her zaman için kalabalık ortamlarda durmayın. Gün içerisinde kendi sesinize de yer vermeye çalışın. Kendinize gün içerisinde olabildiğince zaman ayırın. Bununla birlikte yalnız kalarak kendinizi kötü hissettiren tüm durumlardan uzaklaştırın. Yalnız kalmak hedefinize ilerlerken size gerekli olan önemli bir ihtiyaçtır.

   Hedefiniz üzerinde ilerlerken kimin ne dediğini takmayın. Siz, siz olun. Kendi kalbinizin sesinizi dinleyerek hareket edin. En doğru kararı kendinizin verdiğine inanın. Diğer insanların dedikleri saçma geliyorsa bilin ki sizin içinizde başka bir plan var ve bu hedefte o planı kullanacaksınız. Başarı yolunda ilerlerken sadece kendinizi esas almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir