× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

POZİTİF OLMAK NEDİR?

Son dönemlerin en fazla popülerleşen kavramlarının içinde pozitif olmak da yer almaktadır. Açıkçası bu popülerliği hak eden bir kavramdır. Özellikle ülkemizde insanların çoğu güne asık bir yüz ifadesi ile başlamaktadır. Bu insanların çoğunun sabahını güzelleştiren küçük ama anlamlı, insanı güne hazırlayan rutinleri de bulunmamaktadır. Sabah yataktan kalkıp demlenen bir kahvenin insanın içini nasıl ısıttığını henüz fark edememektedirler. Aslında bakıldığında pozitif olmak bunların hepsidir. İnsanın kendini önemseyip kendi için bir şeyler yapması ve bunun sonucunda da içinin ısınmasıdır. Kötü bir günün sabahında yatağından kalktığında içtiği o kahve yeni umutların var olduğunu, her günün yeni bir başlangıç olduğunu hatırlatacaktır. İşte pozitif olmak bir eylem ve bu eylemin gerçekleşmesi insanın kendi için yaptığı ufak, tatlı, insana her şeyden önce kendi için yaşadığını hissettiren rutinlerin oluşturduğu bir eylemin sonucudur. Bu eylemler sayesinde üzüntülü zamanları, kötü tecrübeleri daha az yara ile ve daha güçlü bir şekilde atlatabilmekteyiz. İşte pozitif olmak yalnızca devamlı zorla gülümseyerek oluşan bir eylem değildir. İnsanın kendi için yaptığı birçok şeyin birleşiminden oluşmaktadır. Her şeyden önce insanın kendisini hayatında baş köşeye koymasıdır.

NASIL POZİTİF OLURUZ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pozitiflik denilince insanların aklına devamlı gülümseyen yüzler gelmektedir. Aslında sakin kalmak, stres olmamak kendine ve hayatın sana getireceklerine güvenmek asıl pozitifliktir. Pozitif olmanın başında sakin ve anda kalmak gelir. Telaş ve stres pozitifliğin en baş düşmanı olmaktadır. Beynin devamlı düşünmesi, sürekli bir şekilde elle ve yüzle oynamak, tırnaklarımızı yemek bunlar anda olmadığımızın geçmiş ya da gelecekte olduğumuzun göstergesidir. Oysa geçmişi affedip gelecekten emin olmak pozitif olmanın başında gelir. Ki bakıldığında pozitiflik eğer gülümsemek ise zaten sakin bir insanın yüzünün asık olduğuna çok fazla şahit olmayız. Sakin insan ya ifadesiz bir yüze ya da gülümseyen bir yüze sahip olmaktadır. O nedenle pozitif olmanın başını sakin olmak ve anda kalmak çekmektedir. Ancak insan olduğumuzu da unutmamalıyız. İnsan bazen kötü endişe verici şeyler yaşayabilmektedir. Bu dönemlerde gülümsemek, etrafa neşe saçmak tabii ki kolay değil. İşte bu dönemler de de durmak gerekmektedir. O an ne hissediyorsak o duyguyla baş başa kalmak ve içine başka hiçbir şeyi katmadan duygumuzu kötü hisler geçene kadar misafir etmek gerekmektedir. Duygulardan kaçmamak da pozitif olmanın yollarından birisidir.

POZİTİF OLMAK İÇİN RUTİNLER

Rutin demek insanın kendisine zaman ayırması demektir. Pozitif olmanın başında da insanın kendisi için bir şeyler yapmasının geldiğini yukarı da ifade ettik. Bu bakımdan pozitif olmak ile insanın rutinlere sahip olmasının ne kadar büyük bir eş değer de olduğunun farkına varalım. Özellikle de güne başladığımız sabah rutinleri bu güzel yolun en önemli kısmı olmaktadır. Sabah uyanır uyanmaz bir büyük bardak su ile organlarımızı çalıştırmak, sonrasında aklımızı netleştirmek, enerji almak için sade bir kahve ile güne devam etmek her insanın hayatına sabahları eklemesi ve vazgeçmemesi gereken bir rutin olmalıdır. Bunu yaparken de balkona veya cama doğru gidip güneşin yüzümüze vurması bu rutini daha da güzelleştirecektir. Sonrasında ise kendi cilt tipinize uygun şekilde oluşturulan yüz bakımı rutini, diş fırçalama, vücudu mis gibi kokutan güzel kremler sürmek güne on üzerinden on puan ile başlamanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda doğal gül yağını bileklere sürmek de insanın içinde biriken o sıkıntıyı, kötü enerjiyi atmakta büyük fayda sağlamaktadır. Gül yağının yanında lavanta yağı da büyük rahatlatıcı etkiye sahip olmaktadır. Bunlar gibi daha birçok rutin insanın gerçekten yaşadığını hissettirmektedir. Hayatımızda hem kişisel bakımımızı hem de öz bakımımızı eksik etmediğimiz sürece yüzümüz devamlı gülümsemesede sakin ve anda kalmamız daha da kolaylaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir