× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Nasıl Twitch Yayıncısı Olunur?

Bu başlık altında size nasıl bir twitch yayıncısı olunur onu öğretecek ve anlatacağım. Aslında herkesin hayali olan ve internetten para kazanma olarak görülen bir platformdur. Bu platforma insanlar çeşitli çeşitli içerikler üretir ve bunu bir meslek olarak görürler. Bu meslek olarak görülen ve ticari amaçlı kullanılan platform Dünya’da büyük ilgi içerisindedir. Ve canlı bir platformdur. Şimdi size bir twitch yayıncısı olmak için gereken adımları anlatacağım;

1- İYİ BİR İNTERNET BAĞLANTISI

Bilmeniz gerekir ki iyi bir internet bağlantısı olmadan iyi bir yayın çıkaramazsınız ve yayıncı olamamanızda bu büyük bir etkendir. Bu bir temel ihtiyaçtır. Bu temel ihtiyaç diye adlandırdığımız şeyin kapasiteleri vardır; düşük hızda internet ve yüksek hızda internet olmak üzere iki çeşittir. İki seçenek arasında seçmemiz gereken kesinlikle yüksek hızda internettir. Çünkü yüksek hızda internet her zaman daha iyi bir kalitede ve donmadan izleyicilerin keyif alacağı bir yayın sunumu sağlayacaktır. Bu sunum sizin daha iyi izlenmenizi ve 720p yayınlar yapabileceğinizi gösterir.

2-DÜZGÜN BİR KULAKLIK VEYA MİKROFON

Şöyle düşünürsek yayın yapan insanlar bu yayını sadece kendi için değil izleyiciler için de yapıyor yani yorumlara bakarak kendini değerlendiriyor. Bu yorumların kötü olmaması için oyun seyrinin veya oyun anlatıcılığının iyi olması gerekir. Bunun içinde en önemlisi kulaklık ve mikrofondur. Yayına ne kadar iyi ses iletirseniz o güzel sesinizin izleyicilerle buluşmasını sağlar ve bu da sizin izlenmenizi arttırır.

3-YÜKSEK STANDARTLARA UYGUN PC VE YAZILIM

Düzgün yayınlar yapabilmek için FPS sorununuz olmaması gerekir ve bunun sonucunda iyi bir bilgisayarınız olması lazımdır. Aynı zamanda birçok profesyonel yayın yazılımı olarak xSplit ya da OBS kullanır. Siz de bu iki programdan birini tercih edebilirsiniz. Bu programlar yayınınızı iyi bir şekilde yönetebilme ve iyi bir sunum sergilemenizi sağlar.

4-WEBCAM KALİTESİ VEYA TÜRKÇE İSMİİLE KAMERA KALİTESİ

İzleyicilere kendi yüzünüzü göstermeniz sizin için her zaman bir artı sağlayacaktır. Bu sizin seyircilerle etkileşim halinde olmanız ve onlara kendinizi göstererek sevdirmeniz için büyük bir etkendir. Aynı zamanda kaliteli bir kameranız olması gerekir.

5-DOĞRU İÇERİK SEÇİMİ

Elbette sevdiğiniz oyunları oynayacaksınız fakat Twitch kitlesi daha çok belli oyunlara yöneliyor. Bu oyunları kendinize adapte etmeniz ve kendinizle birleştirmeniz gerekir. Çünkü doğru oyun veya içerik seçimi sizin izlenmenizi olağanüstü bir şekilde arttırabilir. Ve kendinize kemik bir kitle belirlemenize yardımcı olur.

6-İZLEYİCİLERLE ETKİLEŞİM

Daha demin yukarıda dediğim gibi yayını ve oyunu sadece kendinize yapmıyorsunuz. Bu yayını ve oyunu izleyicilerle buluşturuyorsunuz. Ve bu sizin iyi bir iletişim halinde olmanızı aksanınız kötü olsa bile sohbetinizin iyi olması gerekir. Bu önemli bir faktördür ki sadece oyun oynayarak değil de sadece sohbet ederek büyüyen yayıncıları da tanıyoruz ve görüyoruz. Böyle kişilerin bize örnek olması çok iyi bir şey.

7-PES ETMEMEK

Unutmayın bir şeyi başarmak için asla o işi yarıda bırakmamak ve pes etmemek gerekir. Bunun için de sizin özgüveninizin yerinde olması lazımdır. Hemen twitch e başladığınızda yükselemeyeceğinizi biliyorsunuzdur. Her şey sabrederek ve öğrenerek, kendinizi geliştirerek, hatalardan ders çıkararak yapılır. Twitch yayıncılığı da bunlara örnektir. Zamanla bunları yaparak kendinizi yayıncı gibi hissedecek ve büyüyeceksiniz.

8-DİĞER YAYINCILARI TANIMAK

Twitch’i bir rekabet platformu olarak görmeyin. Bunun yerine diğer yayıncılarla da iyi geçinmeye, iletişim kurmaya özen gösterin.  Çünkü bu sizin çevrenizi geliştirmeniz ve onların yayınına ortak olmanızı sağlar bu ise sizin kitlenizin artmasını ve çıkarlarınız doğrultusunda hareket etmenizi sağlar.

9-KARAKTERİNİZİ ASLA BOZMAMAK

Evet kişiliğinizi ve karakterinizi bozmamanız gerekir. Yayın yaparken ve zamanla büyürseniz, bu büyüme sonucunda eğer kişiliğiniz ve karakteriniz değişirse insanlar artık sizi izlememeye başlayacak ve kitleniz yavaş yavaş yok olacaktır. Bunun için bu hataları yapmamanız gerekir.

10-TWİTCH YAYINCISI

Bu adımları uyguladıktan sonra artık bir twitch yayıncısısınız. Çünkü bu adımları uygulayan bir insanın twitch yayıncısı olma ve büyümeme imkanı en azından şu an ki durumunuzdan daha çok izlenmeme imkanı yoktur. Umarım her biriniz bu imkanı elde edip sağlayabilir ve uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir