× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Nasıl Youtuber Olunur?

Youtube içerik üreticisi yani “Youtuber” olmak istiyorsanız ilk olarak kendinize bir kanal oluşturmanız gerekmekte.
Bunun ardından kendinize akılda kalıcı bir kanal ismi bulmalı, profil ve kapak resmi ayarlamanız gerekiyor.
Daha sonra ise hangi konu veya konular üzerine video çekeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin oyun üzerine bir kanal oluşturacaksanız eğer, yeni nesil oyunları kaldırabilecek seviyede bir bilgisayarınızın veya mobil olarak oyun videoları çekecekseniz eğer, videonuzun kasmaması için iyi bir telefona ihtiyacınız olacak. Bunun haricinde ekstra olarak mikrofon ve kamera kullanmanız gerekir. Tabii ki direk olarak yüksek masraflar yapıp bütçenizi aşacak kadar harcama yapmanıza ilk aşamada gerek yok. Elinizdeki imkanlar ile birşeyler yapıp kanalınız gelişmeye başladıkça adım adım ekipmanlarınızı yenileyerek ilerleyebilirsiniz.

Hangi konu üzerine içerik oluşturacağınıza karar verdikten ve gerekli malzemeleri tamamladıktan sonra,
En önemli etkenlerden birisi ise, yüklediğiniz videonun kalitesi. Yüklediğiniz videonun kalitesi en düşük 720p olmalı. eğer kameranız iyiyse 4K görüntüde video yüklemeniz daha iyi olur. Ancak kalite ne kadar artarsa video boyutu artar. Video boyutu artar ise, internet hızınızın aşırı iyi olmaması durumunda Youtube platformuna videonuz geç yüklenecektir.

Grafik ayarı, videonuzun bazı bölümlerini kesip ekstra birşeyler eklemek için öncelikle ücretli/ücretsiz olan montaj programlarını kullanmanız gerekiyor. Bu programların başında en iyilerinden biri olarak Adobe Premiere Pro mevcut.

Bunların ardından ise videonuz hazır olmuş olacak. Sırada videolarınızı Youtube platformuna yükleyip yayınlamak kalacak. Ancak bir konuda dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin bir günde 4 video hazırladınız, bunları aynı günde yükleyip yayınlamaya çalışmayın. Yani bir günde 4 video yayınlayıp, haftanın diğer 6 günü kanalınızı boş bırakmamanız gerekiyor. Bunun amacı ise kanalınızın sürekli olarak izleyicilere aktif olarak görünmesi gerektiği için. Yani bir günde 7 video yayınlamak yerine, hergün 1 video yayınlayın ki, kanalınız izleyicilere sürekli aktif olarak görünsün. Bu hamle de sizin sürekli olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor olmanızı sağlayacak.

Bir diğer önemli etken ise, maalesef videolarınızı izleyecek her kullanıcı kanalınıza abone olup, beğeni ve yorum yapmıyor. Videonuzu beğenseler bile izleyiciler videonuzunu sonuna kadar izleyip bitirdikten sonra bunları yapmayı unutabiliyor. Bunun için videonuzda seslendirme yapıyorsanız eğer, izleyicilerinize kanalınıza abone olup, yorum ve beğeni atabileceklerini hatırlatmakta fayda var. Seslendirmeli video yapmıyorsanız eğer, Montaj ile videonuza yazı ekleyerek izleyicilerinize hatırlatabilirsiniz. Ancak videonuzun her saniyesinde bunu tekrarlamayın. Aksi halde izleyicinizi sıkabilir, aboneyse bile kanalınızdan abonelikten çıkmasına sebebiyet verebilir. Videolarınızın sonlarında diğer videolarınızı izleyicilerinize önerebilirsiniz.

Artık tamamdır. tüm şartları yerinize getirdiğinize göre sizde bir Youtuber olmuş sayılırsınız.
Bunların haricinde eğer Youtube platformunda para kazanmak istiyorsanız, Youtube’nin 2018 yılında yürürlüğe soktuğu şartları gereği, Para Kazanmanızın açılması için kanalınızın son 12 ay içerisinde 4.000 saat izlenme süresi olması gerekiyor ve 1.000 aboneyi geçmiş olmanız gerekmekte. Bu şartları karşıladıktan sonra ise Google Adsense’ye başvuruda bulunuyorsunuz ve kanalınız incelendikten sonra onaylanıp para kazanmaya başlıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir