× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

-Öncelikle belirtmem gereken bir husus var ki deepweb’e girerseniz evinize polis veya FBI’dan biri gelmeyecektir. Bu, deepweb hakkında ortaya atılan bir dedikodudur. Eğer siz buraya girip normal bir şekilde arama yapıp bir şeyler sipariş etmediyseniz veya kaydolmadıysanız başınıza herhangi bir şey gelmeyecektir.

Deepweb nedir?

Deepweb aslında İnternet’in çıktı dönemlerde var olan ve ayrı bir serverden yönetilen bir sistemdir. Bu sistem ilk başlarda depolama olarak kullanılmaktaydı. Özellikle suçluların bilgileri, Devlet’in gizli şifreleri veya askerlerin bilgileri gibi… Daha sonra bu sistem suçluların eline geçti ve şimdiki halini aldı. Zamanımızda deepweb yasal olmayan unsurların bulunduğu, satıldığı ve yapıldığı bir sisteme dönüştü. Örnek vermek gerekirse uyuşturucu satışı, silah satışı, seri katil kiralama, işkence videoları, şantaj videoları gibi birçok illegal konu bulunmakta.

Deepweb’e nasıl girerim?

Deepweb’e girmek özünde kolay bir işlemdir. İçinde dolaşmak biraz sıkıntı yaratmaktadır. Deepweb’e girmeniz için “Tor browser” adlı bir tarayıcıya ihtiyacınız bulunmakta. Bu tarayıcı normal internette arama yapmaz ancak deepweb’de arama yapmanızı sağlar. Bu tarayıcının diğerlerine göre farkı ise sizin IP’nizi gizleyip anonim bir kullanıcı olarak göstermesidir. Bu tarayıcı sonu “.com” ile biten site uzantılarını da çalıştırmamaktadır. Deepweb’de sitelerin uzantıları “.onion” olarak ayarlanmıştır. Tor browserın diğer bir yanı ise tarayıcıda arama yapamazsınız. Yani kelime yazarak arama yapılamaz. Ya bildiğiniz .onion uzantılı bir siteye girersiniz yada normal internetten deepweb sitelerinin linklerini barındıran wiki sitelerinin linklerini alarak bu sitelere ulaşabilirsiniz.

Deepweb’e girersem ne ile karşılaşırım?

Büyük ihtimal bulduğunuz ilk siteler pornografik içerikli veya işkence videolarını içeren siteler olacaktır. Buralara kesimlikle kaydolmanızı önermiyorum. Birşekilde IP’nizi kaptırmak istemezsiniz. Eğer kaptırırsanız sizin IP’niz üzerinden işlem yapabilme şansını karşı tarafa vermiş olursunuz. Bu da sizin adınıza sipariş verme veya yazdıkları sahte kodlarla sizin IP’nizi gösterme gibi olaylara kadar ilerleyebilir. Bu siteler genellikle FBİ tarafından kontrol edildiğine şahit oldum bundan dolayı dikkat etmek gerek.

Nasıl güvenli dolaşabilirim?

Deepweb’de güvenli bir şekilde dolaşmak için yukarıda da belirttiğim gibi sitelere kaydolmamanız gerek. Bunun dışında deepweb’de çoğunlukla İngilizce siteler bulunmakta. Yani anlamlarını bilmediğiniz şeylerin üstüne basmayın. Sadece sitelere girerek onları inceleyip bir başka siteye geçebilirsiniz. Eğer ingilizceniz sağlam ise kendinize ne kadar güveniyorsanız o kadar dolaşabilirsiniz. Evinizde çocuklarınız varsa ve bilgisayar veya telefonunuza erişim sağlıyorlarsa deepweb’e girdiğiniz uygulamaları güvenli bir yere saklamanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Kendi Tecrübem;

Deepweb’e ilk girişimde telefonu kullanmıştım. Telefon ile girmek için hem tarayıcıya hem de “orbot” yani anonim dolaşmanızı sağlayan uygulamaya ihtiyacınız bulunmakta. Girdiğim ilk site birçok sitenin linkini barındıran wiki sitesiydi. Buradan kopyaladığım linkler ile ilk başta uyuşturucu tohumlarının satıldığı bir siteye denk geldim. Bu ürünler genel olarak dolar veya bitcoin ile satılıyordu. Daha sonra işkence içerikli sitelere denk geldim. Eğer mideniz kaldırmıyorsa kesinlikle bu siteleri incelemeyin. Wifi’den bağlandığımdan dolayı birkaç kez kapanıp açılıyor. Nedenini çözemedim. Son olarak ise silah satılan sitelere denk geldim. Bu sitelerde ucuz fiyatlara binlerce türde silah satılıyor. Buralardan bir şey sipariş etmeyi kafanıza koyduysanız muhtemel olarak bu ürünlerin Amerika’dan geldiğini de göz önünde bulundurun. Yani gümrükten geçme ihtimali sıfır ile aynı oranda olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir