× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Nüfus cüzdanı sureti, onaylı olarak verilir. Yani aslında onaylanmış nüfus cüzdanı fotokopisi demektir. Genelde işe alımlarda, bazı özel sınavların başvurularında, işyeri açma ruhsatında, eğitim – öğretimdeki diploma işlerinde genelde kurum ve kuruluş yoluyla istenir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Noterlerden, muhtarlardan ya da e-devlet üzerinden alınabilir. Eskiden neredeyse her semtte bir tane bulunan nüfus müdürlüklerinden alınırdı ama artık buradan işlem yapılmıyor.

Muhtardan nüfus cüzdanı sureti almak isterseniz, muhtarınıza nüfus cüzdanı fotokopiniz ve bir adet vesikalık fotoğrafınız ile gitmelisiniz. Ayrıca yanınıza nüfus cüzdanınız da bulunmalı. Muhtar, vesikalığınız ile sizin benzerliğinizi ölçüp nüfus cüzdanı fotokopinizi tasdikleyecek ya da onaylayacaktır. Vesikalığınızın son altı ay içinde çekilen, güncel bir fotoğraf olmasına dikkat etmelisiniz.

Eskiden noter müdürlükleri üzerinden nüfus cüzdanı alınmıyordu ama artık alım – satımlarda kolaylık sağlanması amacıyla alınmaya başladı.  Burada da güncel vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopiniz yeterli olacaktır.

Nüfus suretinin en kolay alınma yolu, e – devlet üzerinden almaktır. Öncelikle bu linke tıklayarak e-devlette ilgili sayfaya gidin. Burada, sizden sadece nüfus suretinin nerede kullanılacağı sorusu sorulur. Oradaki seçeneklerden birisini seçebilirsiniz. Bu oldukça önemlidir çünkü aksi durumda başvurduğunuz kurum sureti kabul etmeyebilir. Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda öncelikle kimlik doğrulaması yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulamanın ardından kayıtlar arasından seçim yapılmanız istenecektir. Ardından nüfus kayıt örneği tipi seçmesiniz.  Bu tipler üç tanedir:

Ardından belgenin neden verileceği kısmında kuruma ibraz, kurum talebi, kişi talebi seçeneklerinden uygun olanı seçmelisiniz. “Sorgula” dedikten sonra, nüfus örneğiniz oluşturulmuştur. “Dosyayı indir” dedikten sonra yazdırabilirsiniz. Direkt e-devlet üzerinden kendiniz bulmak isterseniz hizmet “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü”ne bağlı “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmetidir. Buradan verilen nüfus sureti e-onaylıdır. Başka bir onaya ihtiyaç yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir