Numbersda Finans Grafiği Nasıl Yapılır

 Numbersda Finans Grafiği Nasıl Yapılır

Finansmanınızı yapmak ve korumak, paranızı nerede harcadığınızı ve ayrıca hangi fırsatların size çok kazandırdığını izlemenin iyi bir yoludur. Numbers’da bir finans tablosu oluşturmak ilk başta zor olabilir, ancak bir kez alıştığınızda çok kolay!

1. Masayı Kurmak

Numbers’ı açın ve Boş şablonu seçin.

Tablo Adını uygun bir grafik başlığına yeniden adlandırın. Adınızı, grafiğin amacını ve yılı ekleyin.

Yazı tipini veya yazı tipi boyutunu değiştirmek mi istiyorsunuz? Tabloya Stil Verme bölümüne bakın.

Başlık sütun hücrelerine bilgi eklemeye başlayın. Tarihi, açıklamayı, başlangıç ​​/ bitiş tarihini, kazançları ve maliyetleri unutmayın.Tarih sütunu, en soldaki sütun olmalıdır.Bilgi eklerken sütunların genişliklerini ayarlamanız gerekebilir. Genişletmek veya küçültmek istediğiniz sütunun harfini (A, B, vb.) Bulun. O harfin kutusunu seçin ve kenarı istediğiniz yönde sürükleyin.

Bir sütunu alt bölümlere ayırmak için (kazançlar veya maliyetler gibi) başka bir başlık satırı eklemeniz gerekir. Herhangi bir hücreyi tıklayın, sağdaki Tablo sekmesine gidin, başlık seçenekleri açılır menüsünü bulun ve başka bir başlık satırı ekleyin. Alt bölümlere ayrılmış sütunlardan birinin hemen önüne veya arkasına bir sütun ekleyin. Yeni başlık sütun hücresini ve metin içeren hücreyi seçin ve bunları birleştirin.

Tarih sütununu biçimlendirin. Bu, istediğiniz gibi bir tarih girmenize izin verir (örneğin, 17 Nisan 2014 veya 4/17/14) ve ardından tarihi belirtilen biçimde yeniden biçimlendirir.Tüm tarih hücrelerini seçin.Hücre sekmesine gidin ve veri biçimi için Tarih ve Saat’i seçin.Tarih ve saat formatlarını tercihinize göre ayarlayın.

Kazanç veya gider sütunlarını biçimlendirin.Para verileri için tüm hücreleri seçin.Hücre sekmesine gidin.Para Birimi ayarını seçin. Ayarları para birimi türünüze veya tercihlerinize göre değiştirin.

Fazla sütunları silin. Hücreleri seçtikten sonra Tablo> Sütunları Sil’i seçin.

İki altbilgi satırı ekleyin. Herhangi bir hücreye tıklayın, sağdaki Tablo sekmesine gidin ve altbilgi seçenekleri açılır menüsünü bulun.

Maliyetleri ve kazançları ilk altbilgi sütununa ekleyin. Kazançların üst altbilgi hücresini seçin, ardından İşlev> Toplam düğmesine basın. Maliyet hücresi için de aynısını yapın.

Net kazancınızı en düşük altbilgi olarak hesaplayın. Nasıl yapılacağını öğrenmek için Sayılarla İki Hücre Arasındaki Farkı Hesaplama bölümünü okuyun.

Dosyanızı kaydedin. Numaralar genellikle otomatik olarak kaydedilir, ancak çalışmanızın kaydedilmesi her zaman daha iyidir. Tercihen grafiğin başlığıyla aynı bilgileri içeren açıklayıcı bir dosya adı kullanın.

2. Kayıt Bilgileri

Düzenlemek istediğiniz hücreye çift tıklayın, ardından bilgileri ekleyin.Eklemek istediğiniz tüm bilgiler için hücre çok kısa mı? Bir hücreye not eklemek kolaydır, sadece hücreyi seçin ve ardından uygulamanın üst kısmındaki Yorum düğmesini tıklayın.

3. Masayı Şekillendirme

Yazı tipi boyutunu değiştirin. Hücreleri seçin, Hücre sekmesine gidin, ardından yazı tipi boyutunu büyütün veya küçültün.

Yazı tipini değiştirin. Her yazı tipinin bir kişiliği vardır ve metninizi netleştirirken, tabloyu güzel ve çekici hale getirebilir.Hücreleri seçin, Hücre sekmesine gidin ve yeni yazı tipi ailenizi seçin.

Bir hücrenin arka plan rengini değiştirin. Nötr tutmak isteyebilirsiniz, ancak metni okunaklı tutarsanız vahşi olabilirsiniz.Hücreyi seçin.Hücre sekmesine gidin.Renk paletine tıklayın ve bir renk seçin.

Metnin rengini değiştirin!Metni seçin.Metin sekmesine gidin.Renk paletine tıklayın ve bir renk seçin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın