× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Odessa, Ukrayna’nın önemli turizm ve liman şehridir. Ülkenin dördüncü büyük kenti olmasına rağmen, turistler ve öğrenciler için cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. “Karadeniz’in İncisi”, “Güney Sermayesi”, “Güney Palmyra” isimleriyle tanınır. Avrupa’nın en ucuz tatil imkanını sunduğundan Ukrayna Odessa’da tatil sizin için de cazip gelebilir.

 Odessa Nerede?

 Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alıyor. Karadeniz’in kuzeybatısında bir liman şehridir. Ülkenin başkenti olan Kiev’e 468, Lviv’e 805, Kharkiv’e 728 km uzaklıktadır.

 Ukrayna, Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerden biridir. Kimlik kartınızla, Odessa’ya gidebilirsiniz. Ukrayna Hava Yolları-İstanbul arasında 4 sefer düzenleniyor. Ankara’da yaşıyorsanız Kiev-Ankara karşılıklı seferler bulunuyor. Kiev aktarmalı olarak Odessa’ya gidebilirsiniz.

 Odessa Eğlence Mekanları

 Güneşin batmasıyla birlikte ukrayna odessa eğlence mekanları dolmaya başlıyor. Odessa halkı eğlenmeyi ve içmeyi çok seviyor. Halkın güler yüzlü, hayatın ucuz, odessa eğlence mekanları kaliteli olması yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 Odessa, diğer şehirlere göre daha canlı, renkli ve fiyat bakımından uygundur. Sahil kenti olması bakımından birçok odessa eğlence yerleri sahildedir. Sabaha kadar plaj eğlenceleri düzenleniyor. Öne çıkan odessa eğlence merkezleri şunlardır;

 1- İbiza Club; Kulüp, Odessa eğlence hayatı en gözdelerinden biridir. Disko, restaurant, konser salonunu bünyesinde barındırıyor.

 2- Palladium; Kendinizi rahat ve özgür hissedeceğiniz Odessa eğlence mekanlarındandır. Kulüp, bir diskodan daha ziyade eğlencelerin düzenlendiği, aktivitelerin yapıldığı bir eğlence kompleksidir.

 3- Morgan Club; Cafe, restaurant, veranda, diskonun bulunduğu bir komplekstir. Kışkırtıcı partiler, sürpriz etkinlikler ilginizi çekebilir.

 4- Itaka Beach Club; Günü havuz, denizde geçirdikten sonra plaj partilerine katılabilirsiniz.

 5- Bono Beach Club; Eğlenceyi farklı bir mekanda devam ettirmek istiyorsanız bu kulübe geçebilirsiniz. Diğer kulüplere göre daha ekonomiktir.

 Odessa Tatil Rehberi

 Ukrayna’nın cazibesine kapılıp, tatile gitmek isteyenler öncelikle Ukrayna Odessa tatil yorumları okuyorlar. Yorumların birleştiği ortak nokta “sınırsız gece hayatı ve plajlar” olmaktadır. Sadece eğlence ve deniz içinOdessa’ da tatil yapmak istiyorsanız bütün istediğinizi bulabiliyorsunuz.

 Çılgın eğlence, gece hayatı ve plajlar dışında Odessa, kültür ve tarih şehridir. Odessa tatil rehberi olması açısından öne çıkan lokasyonları şöyle sıralayabiliriz;

 1-Derybasivska Caddesi; Odessa’nın İstiklal Caddesi diyebilirsiniz. Şehrin kalbi burada atıyor. Ara sokakları rahatlıkla gezebilirsiniz. Kaybolmaktan korkmayın, sizi mutlaka ana caddeye atacaktır.

 2- Opera ve Bale Binası; Sanata ve mimariye ilgiliyseniz bu bina dikkatinizi çekecektir.

 3- Vorontsov Sarayı (Alupka Sarayı);Alupka kasabasında, Kırım Dağının eteklerinde bulunuyor. Bu tarihi yapı mimarisiyle ve muhteşem bahçe peyzajıyla ilginizi çekecektir.

 Müze gezmeyi seviyorsanız; Arkeoloji, Denizcilik, Nümismatik, İlginç Bilim, Batı ve Doğu Sanatları müzelerini gezebilirsiniz. Shevcenko Parkı, Katerina Meydanı , Potemkin Merdivenleri, Privoz (Halk) Pazarı, gezip, görebileceğiniz diğer yerlerdir. Haziran döneminde Odessa’yı ziyaret edecekseniz odessa holiday fashion week

 etkinliğine katılabilirsiniz.

 Odessa Nerede Ne Yenir?

 Odessa’da Karadeniz iklimi hakim sürüyor. Soğuk iklim nedeniyle patates, lahana kök sebzelerinden yemekler daha çok tüketiliyor. Katleta köftesi yerel yemeklerden biridir. Genelde tavuk, balık veya kırmızı etten yapılıyor. Deruny şehrin ünlü yemeklerinden biridir. Patates mücverine benziyor.

 Vareniki yemeği, bizdeki mantıya benziyor. Sığır eti, patates püresi, soğanla yapılıyor. Yemek smetana kremasıyla servis ediliyor. Tatlı olarak en meşhuru Paczki’dir. Polonya tatlısı olmasına rağmen Odessa’da fazlasıyla tüketiliyor.

 Chicken Kiev, Borshch çorbası, Holodets, Stuffed Cabbage Rolls (lahana dolması), Banush tadabileceğiniz diğer yemek çeşitleridir. İçecek olarak en çok tüketilen votkadır. Daha sonra bira ve şarap geliyor.

 Derybasivska Caddesindeki Kompot,Bistekka Meat&Bar, Rişeliyevkaya Caddesindeki Buffalo 99, Fantaskaya Caddesindeki Fish Restaurant yemek yiyebileceğiniz yerler arasındadır. Gece kulüplerinin birçoğunda restaurant&cafe hizmeti sunuluyor. Akşam yemeği yemek, bir şeyler içmek buralara gidebilirsiniz.

 Odessa Eğlence Hayatı

 Odessa çılgın eğlence partileriyle ve gece kulüpleriyle tanınıyor. Avrupa’da yer alması, ekonomik açıdan uygun, ulaşımı rahat olması bakımından yabancıların gözdesi halindedir. Özellikle güzellikleriyle ünlü Ukraynalı kızlar düşünülecek olursa, ilgi daha da artıyor.

 Odessa halkı eğlenceyi ve içmeyi çok seviyor. Gündüz durağan ve sakin geçen odessa tatil günleri gece olunca değişiyor. Odessa’ da eğlence yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin sahil kenti olması nedeniyle odessa eglence mekani plaj bölgesi olan Arcadia’da toplanmıştır. Gündüz plaj, deniz, havuz keyfi yaşayan turistler gece olunca çılgın plaj partilerine katılıyorlar.

 Şehir merkezinde eğlenmek isterseniz Zhukovs Caddesindeki Morgan Kulübü bütün yıl açıktır. Fransız Bulvarındaki Park Residence şehrin en iyi açık alanlarından biridir.

 Odessa Deniz Tatili

 Yerli ve yabancı ziyaretçiler için odessa yaz tatili en ideal merkezlerden biridir. Şehrin birçok yerinde uygun odessa tatil fiyatları sunan halk plajları bulabilirsiniz. Odessa’da dünyaca ünlü birçok plaj bulunuyor. Arkadia, Otrada, Lanjeron, Büyük Çeşme şehrin öne çıkan plajlarıdır.

 Odessa Tatil Köyü

 Yaz dönemi için tatil planlıyorsanız birbirinden kaliteli odessa tatil köyü çeşitleri bulunuyor. Ziyaretçilere holiday odessa ukraine imkanı sunan merkezde ve plajda oteller bulabilirsiniz.

 Nemo Resort&Spa, M1 Club, Stella Residence, Chayka Tatil Köyü öne çıkan konaklayabileceğiniz mekanlardır. Hotel ve tatil köyleriyle birlikte kiralayabileceğiniz tatil evleri de bulunuyor.

 Odessa Tatil Otelleri

 Odessa’da konaklayabileceğiniz birbirinden kaliteli ve ekonomik tatil otelleri bulunuyor. Birçoğu plaja yakın olduğu için havuz, plaj, deniz, plaj partisi etkinliklerini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Nemo, California Boutique, M1, Otrada, Gagarin, Atlantic Garden, Morskoy, Orange, Portofino , Mirny Resort öne çıkan otellerdir. Bu oteller deniz kenarında bulunuyor.

 Şehir merkezinde konaklamak istiyorsanız; Bristol, Duke, Amsterdam, Frapolli, Il Decameron, Kador öne çıkan otellerdir. Daha ekonomik ve uygun fiyatlı otel arıyorsanız fiyatı 100 ile 300 Türk lirası arasında olan; Morskoy, Orange, Royal Street, Boomerang Boutique, Art Suites otellerinden birini tercih edebilirsiniz.

 Odessa Tatil Turları

 Odessa’ya ailenizle, arkadaşlarınızla grup olarak gidebileceğiniz gibi odessa tatil turu ile de gidebilirsiniz. Odessa tatil 2020 kış döneminde tura katılarak Odessa’yı gezebilirsiniz. Kasım, Aralık, Ocak dönemlerinde odessa kış tatili

 yapabilirsiniz. İsterseniz yılbaşı tatilinizi Odessa’da geçirebilirsiniz.

 Tur şirketleri ve organizasyon sitelerinin Odessa’ya turları bulunuyor. Bunlar arasından size en uygun olanını seçip, odessa tatili planınızı yapabilirsiniz. Yaz dönemi geçtiği için 2021 yılı tur planınızı da şimdiden yapabilirsiniz. Erken rezervasyondan yararlanıp, tatilinizi daha uyguna getirebilirsiniz.

 Odessa Tatil Fiyatları

 Ukrayna para birimi Grivna, Türk Lirasının yaklaşık dörtte biridir. Ekonomik konaklama istiyorsanız 47 TL’den başlayan Hostellerden birinde kalabilirsiniz. Şehir içinde ulaşım için genellikle treleybüsler kullanılıyor. 20 TL vererek taksiyle şehir içinde istediğiniz yere gidebilirsiniz.

 Ucuz bir restoranda 32 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz. Herşey dahil otelde konaklayıp, yeme-içmeyle uğraşmak istemiyorsanız gecelik ortalama 250 TL’ye dört yıldızlı bir otelde konaklayabilirsiniz.

 Gece kulüplerine giriş ücreti 300-400, kokteyller, 30-40, biralar 40-50 Grivna civarındadır. 1 şişe viski 200-300 TL civarındadır. Şehir merkezinden Arcadia bölgesine 100-150 Grivna’ya gidebilirsiniz.

 Odessa, Avrupa’nın turizm ve eğlence bakımından cazibe merkezlerinden biridir. Dünya çapında gece kulüpleri, plajları, eğlenmeyi ve içmeyi seven halkı ilgi odağı oluyor. Hayatın ucuz olması, vize istememesi Türk turistlerin de burayı ziyaret etmelerini sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir