× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Oyun geliştirmek uzun bir süreçtir eğer bu işi yapmak istiyorsanız gerçekten bu iş için uzun süre kafa yormanız gerekecektir. İşe herhangi bir oyun motorun ve o oyun motorunun kullandığı yazılım dilini öğrenerek başlayabilirsiniz. Oyun geliştiricileri oyun geliştirmeye yeni başlayan insanlara programlamayı oyun geliştirerek öğrenmek yerine daha az karmaşık olan platformlarda öğrenmelerini tavsiye ederler. Gerekli programlama ve oyun motoru bilgisini edindikten sonra geriye geliştirmek istediğiniz tarzda oyunlara göre bir yol haritası çizmek kalıyor. Oyunlarınızı tek başınıza geliştirecekseniz modelleme,çizim,ses programlarını öğrenmeniz gerekiyor.

Oyun geliştirmek için oyun motoru seçimi.

Oyun geliştirmeye başlarken bir oyun motorunu iyi seviyede öğrenmek oldukça önemlidir, kullanımı oldukça kolay olan ve bir çok Türkçe kaynağı olan unity oyun motorunu tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Unity oyun geliştirmeye yeni başlayan yada yıllardır oyun geliştiren insanların aktif olarak kullandığı bir oyun motorudur. Oyun motorları genel yapı itibari ile birbirine benzedikleri için bir oyun motorunda oyun yapma mantığını kavrayan bir oyun yapımcısı tüm oyun motorlarına rahatlıkla adapte olabilir.

Oyun geliştirme ve takım çalışması

Oyun geliştirmek oldukça uzun süreçli bir iştir, uzun süren bir takım çalışması gerektirir ancak piyasada yayınlamış ve oldukça fazla ses getirmiş tek bir kişi tarafından geliştirilmiş oyunlarda bulunmaktadır. Takım işi olmasının sebebi birçok farklı veriye ihtiyaç duymasıdır örneğin ses efektleri ,modellemeler, hikaye, programlama. Bu işlerin hepsini tek bir kişinin iyi bir şekilde yapması oldukça zordur. Henüz işin en başında motivasyonunuz kırılmış olabilir ama durun bunların hepsine bir çözüm var! Tek başınıza oyun geliştirmek istiyorsanız sadece işin programlama kısmını bilmeniz yeterli olacaktır geri kalan modellemeler vs ses efektleri gibi komponentleri asset  olarak kullanabilirsiniz. Assetler genelde ücreti oluyor ama biraz araştırdıktan sonra işinize yarayacak assetleri ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir