× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Oyun Geliştirme – Oyun Tasarımı

Oyun nasıl yapılır konusuna balıklama dalmadan önce oyun geliştirme ve oyun tasarımı arasındaki farkı göz önünde bulundurmak çok önemli. Kendi başınıza oyun nasıl yapılır öğrenmek için ikisine de ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, video oyun tasarımı bir oyunun sanatsal tasarımını ifade eder. Oyun tasarımcıları oyunlarının yeni yönlerini kavramsallaştırmak için vakit harcar. Bir oyunun ne olması, belli koşullar altında oyunun nasıl reaksiyon vermesi ve oyunun en iyi hale gelebilmesi için ne yaratılması gerektiği konusunda çalışır.

Diğer bir yandan oyun geliştiricileri veya oyun programcıları ise bir oyunun yapması gerekenleri gerçekleştirmesi için gereken kodları yazmaktan sorumludur. Bu rehberin geri kalanında oyun nasıl yapılır sorusunun geliştirme kısmına odaklanacağız ancak unutmayın ki bir oyunu programlamadan önce tasarlamanız gerekiyor.

Not: Oyun tasarımcısı ve oyun geliştiricisi aynı kişi olabilir. Eğer basit oyunlar yapıyorsanız geliştirme ve tasarım süreçleri birlikte gerçekleştirilebilir.

En Sevilen Bulgular

Alakalı konular hakkında kapsamlı bilgi mi arıyorsunuz? Sizin için benzer yazılar topladık. Göz atın!

Oyun Yaparken Atılan Adımlar Nelerdir?

Başta kendi oyununuzu yapmak gözünüzü korkutabilir. Vazgeçip işi oyun geliştirme uzmanlarına bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak tavsiyem bunu sakın yapmamanız! Aksine oyun geliştirmenin temel bilgilerini öğrenmelisiniz. Düşündüğünüz kadar zor değil.

İşte size oyun nasıl yapılır konusunda yardımcı olacak oldukça genel adım adım bir rehber. Yapmak istediğiniz oyunun türüne ve platformuna göre bu süreç farklılık gösterse de işin temeli sürecini anlayacaksınız.

Adım 1: Araştırma Yapın ve Oyununuzu Kavramsallaştırın

Oyununuzu geliştirirken yapmanız gereken ilk şey nasıl türde bir oyun yapmak istediğinize karar vermek. Araştırma yapın ve bu oyunu yapmanız için gereken becerileri ve oyunun hangi türde özelliklere sahip olması gerektiğini öğrenin.

Oyun nasıl yapılır öğrenmek konusunda ciddiyseniz daha fazla ilerlemeden sizin için birkaç giriş dersi tavsiyem var. Örneğin 2D rol yapma oyunu geliştirmek istiyorsanız Unity 2D Oyun Yapma Rehberi dersine bir göz atmanızı öneririm.

“Yok, kafamdaki oyun bu değil ben daha çok puzzle veya bir kelime oyunu düşünüyorum” derseniz tercihiniz Mobil Oyun Nasıl Yapılır Öğren! dersi olmalı. Bu ders size kodlama yapmadan nasıl basit bir oyun yapacağınızı öğretecek. Ama kodlamanın olmaması her zaman iyi bir fikir değil. Jenerik bir oyun yapmak yerine kodlama kullanarak yapmak her zaman daha iyi.

Adım 2: Bir Tasarım Dokümanı Üzerinde Çalışın

Oyununuzu kavramsallaştırıp nasıl görüneceğine karar verdiğinizde bir tasarım dokümanı oluşturmanız gerekiyor. Çoğu insan için tasarım dokümanı oyunun nasıl görüneceğine ve bunun için neler yapmanız gerektiğine dair genel bir özettir.

Bir tasarım dokümanı oluştururken göz önünde bulundurmanız gerekenler şunlardır:

Tasarım dokümanınızı tamamladıktan sonra programlamaya başlamak için tek bir şey kalıyor!

Biliyor Muydunuz?

Kariyeriniz için hangi online eğitim platformunun daha iyi olduğunu merak etmiş miydiniz?

EN İYİ online eğitim platformunu yan yana görün ve karşılaştırın

Adım 3: Yazılıma İhtiyaç Duyup Duymadığınız

Oyun kodlama dünyasında bir keşfe çıkmadan önce yazılıma ihtiyacının olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Basit mobil oyun geliştirmede böyle süslü yazılımlara gerek duyulmuyor. Çoğu zaman bir kod editörü ve derleyiciyle işinizi halledebiliyorsunuz. Ancak daha ileri düzey oyunlarda 3D modelleme programları ve görüntü düzenleyici gibi çok güçlü yazılımlara ihtiyaç duyulabiliyor. İleri düzey yazılımlar pahalıya gelebilir. Yani anlayacağınız adım atmadan önce bütçenize göz atmanız gerekiyor.

Unutmayın ki karmaşık oyunlar yapabilmek için yazılımın rahat çalışabilmesi adına yüksek kalite bir işlemci ve yüksek RAM’e sahip bir bilgisayar gerekiyor.

Adım 4: Programlamaya Başlama

Gerekli yazılımı indirdikten sonra oyun kodlama işlemine başlayabilirsiniz! Daha karmaşık oyunlar oyun motorlarına ihtiyaç duysa da basit mobil oyunlar için böyle bir şey gerekmiyor. Sadece oyununuzu hangi dilde yazacağınıza karar verin ve işe başlayın!

Bir RPG oyunu gibi çok değişkenli bir oyun yapmak istiyorsanız Oyun Programlama Öğrenin ve Unity’de “The Legend of Zelda” Gibi Bir Oyun Yapın! dersine göz atmalısınız. Bu ders 28 saatlik muhteşem video eğitimlerden oluşuyor. Oyununuzu yapmaya başlarken Unity editor kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek!

Alternatif olarak, daha basit oyunlar PhoneGap gibi daha basit platformlarda yapılabiliyor. Bu platform size en az iş yüküyle yüksek kalite mobil uygulamalar yapmanızı sağlıyor. PhoneGap İle Mobil Uygulama Geliştirme Rehberi ile PhoneGap kullanarak mobil uygulamalar ve oyunlar yaratmayı öğrenebilirsiniz. PhoneGap sayesinde sadece JavaScript, HTML ve CSS kullanarak basit oyunlar geliştirebilirsiniz!

Adım 5: Oyununuzu Test Edin ve Pazarlamaya Başlayın!

Oyununuzu tamamladıktan sonra geriye kalan tek adım test edip reklamını yaparak satışa sunmak! İlk yapmanız gereken oyununuzu test etmek ve hata gidermek. Bu süreç oldukça uzun zaman alabilir bu yüzden testlere saatler harcamaya hazır olun.

Pazarlama oldukça belirgin bir konu. Daha önceden bir pazarlama deneyiminiz yoksa bir pazarlama danışmanı tutmanız tavsiye edilir. İnsanların oyununuzu satın almasını sağlamak oldukça zor bir adım bu yüzden şu seçeneklerden ilerleyebilirsiniz:

Bunlar sadece birkaç seçenek. Oyununuzu satmanın en iyi yolunu bilmiyorsanız bir uzmanla görüşebilirsiniz.

Oyun Yapmak İçin Hangi Dilleri Kullanabilirim?

Basit mobil oyunlar pek çok programlama diliyle yapılabilir. Bir programlama dilinde ustalaştıysanız muhtemelen mobil oyun nasıl yapılır konusunda yeterli bilgiye sahipsiniz. Ancak, bilgisayar veya konsollar için tasarlanan daha karmaşık oyunlar programlama dilleri ve oyun yapımında nasıl kullanıldıkları hakkında çok daha fazla bilgi birikimi gerektiriyor. Kendi oyununuzu yaparken kullanabileceğiniz bazı diller şunlar:

JavaScript

JavaScript’te kodlama öğrenmek oldukça kolay. Daha önce de dediğimiz gibi PhoneGap platformunu kullanarak JavaScript, HTML ve CSS’i birleştirip basit mobil uygulamalar ve oyunlar yapabilirsiniz. Dünya çevresinden milyonlarca insan JavaScript biliyor. Bu kişiler kendi oyunlarını geliştirmek için gereken becerilerin çoğuna sahip.

Onlar gibi JavaScript bilmiyorsanız endişelenmeyin. Kafanıza koymuşsanız oyun nasıl yapılır öğrenmek daha kolay olabilir. Başlangıç için İnteraktif JavaScript Eğitimi gibi bir temel JavaScript dersi alabilirsiniz. Sonrasında daha belli bir oyun yapma eğitimi almak isterseniz Derslerimiz bölümünden PhoneGap ile oyun yapma derslerinden faydalanabilirsiniz.

Java

Java, Android oyunları yapmada kullanılan en popüler programlama dili. Android Studio ile birlikte kullanıldığında görünümün ve oynanışın tamamen özelleştirilebildiği oyunlar yapılabilir. Java’da oyun yapmak hızlı, etkili ve kişiselleştirmesi kolaydır.

Bir Android cihazına oyun yapmak için kodlama eğitimi almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey Java’da kodlama öğrenmek olmalı. Şanslısınız; Java öğrenmesi oldukça kolay bir dil! Daha ileri düzey eğitimlere geçmeden Java Öğrenmek 101 dersiyle başlamanız tavsiye edilir.

Swift

Swift, iOS işletim sisteminde kullanılmak üzere tasarlanan nispeten yeni bir programlama dilidir. Daha kolay bir şekilde iOS uygulamaları ve oyunları yapmak için yaratıldı. İlk kez oyun yapmak isteyen programcılar arasında hızla popüler oldu.

iOS cihazları için oyun kodlama eğitimi almak istiyorsanız Swift’te kodlama öğrenmeniz önerilir. Evet, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan bir iOS oyunu veya uygulaması yapmak mümkün. Ama iş özelleştirmeye gelince kendi oyununuzu programlama size daha fazla özgürlük ve esneklik tanır. Swift’i daha fazla keşfetmek ve kendi iOS uygulamalarınızı yaparken nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız. Yeni Başlayanlar için Swift Programlama Dili Eğitimi dersine bir göz atın.

C Dilleri

C dilleri, (C, C# ve C++) en yaygın olarak ileri düzey oyun ve yazılım geliştirmede kullanılıyor. Aslına bakarsanız çoğu konsol ve masaüstü temelli bilgisayar oyunları bir C diliyle veya dillerin kombinasyonuyla oluşturuluyor. Ancak bu diller oldukça karmaşık ve öğrenmesi zor. Oyun nasıl yapılır konusunda inanılmaz derecede ciddi değilseniz ve bunu bir kariyer haline getirmeyi düşünmüyorsanız bu dillerle başlamanızı tavsiye etmem. C dilleri ile oyun nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız Unity İle Kendi Oyununuzu Yapın dersine katılabilirsiniz. Bu kodlama eğitimi oyun geliştirmeye odaklanarak temel C# bilgileri öğretiyor.

Öğrenmem Gereken Diğer Beceriler Neler?

Oyun yapımı için kodlama öğrenmek konusunda ciddiyseniz birden fazla programlama dili öğrenmeniz gerekiyor. En basit oyunları yapmak için bile farklı yazılım türlerini, framework’leri ve kod kütüphaneleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aşağıda başlarken ihtiyaç duyacağınız en önemli becerilerin bazıları yer alıyor.

Farklı oyun türleri farklı becerilere ve bilgilere ihtiyaç duyar.

Farklı Türde Yazılımlar Nasıl Kullanılır

Fark ettiğiniz üzere oyun nasıl yapılır sorusunun temel cevabı yazılımın kendisi. Hele bir de konsol oyunu yapmayı düşünüyorsanız bu yazılım daha da önem kazanıyor. Oyun yapımını öğrenirken kullanacağınız en yaygın yazılımlardan biri Unity’dir. Unity, farklı oyun türlerinin temelini oluşturan platformlar arası bir oyun motorudur. Tercihinizi kolaylaştırmak adına bu oyun yapma yazılımı listesinden faydalanabilirsiniz.

İlk oyununuzu yapmak adına Unity kullanmayı öğrenmek isterseniz Unity İle Kendi Oyununuzu Yapın dersi sizi bekliyor. Bunun haricinde Unity web sitesine de göz gezdirebilirsiniz. Yapmak istediğiniz oyunun türü hakkında araştırma yapıp edindiğiniz bilgiler doğrultusunda hangi türde yazılımlara ihtiyaç duyacağınızı öğrenin.

İyi Yönler

Ana Özellikler

Birtakım Tasarım Becerileri

Kendi başınıza oyun yapmayı planlıyorsanız mutlaka bazı tasarım becerilerine ihtiyacınız olacak. Bir oyunu bir araya getirmek sadece kodlama ile olmuyor. Hatta oyununuzu kavramsallaştırıp tasarlamaya başlamadan kodlamaya geçmiyorsunuz bile! Tasarım becerilerine sahip değilseniz ortak olacağınız bir arkadaş bulmayı veya birlikte çalışabileceğiniz bir tasarımcı tutmayı düşünebilirsiniz.

En Trend Bulgular

Online Eğitim Platformlarıyla alakalı kapsamlı yazılarımızı, rehberlerimizi ve eğitici yazılarımızı inceleyin. Bilgi sahibi olun ve buna göre karar verin!

Son

Oyun nasıl yapılır öğrenmek eğlenceli, ödüllendirici ve oldukça zor olabilir. Ancak oyun kodlama, oyunlar veya genel olarak girişimcilikle alakanız varsa kesinlikle uğraşmaya değer. Bir oyunun yapılması için gereken genel süreci kavrayarak başlayın. En basit oyunların bile görselleştirilmesi ve kavramsallaştırılması gerekir. Bu konsept derinlemesine bir tasarım dokümanına dönüştürülmeli ve ortaya çıkan doküman yapmak istediğiniz oyunun programlanmasında kullanılmalı.

En az bir dilde programlama yapmayı bilmiyorsanız oyun yapmaya başlamadan önce birkaç ay ayırıp bir dil öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra Unity gibi oyun motorlarıyla haşır neşir olmalısınız. Ayrıca tasarım becerilerine sahip kişilerle çalışmayı da unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir