× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Oyun Türleri, insanların genelde ilgilenmediği ve yanlış bildiği konulardır. Oyuncular oyunların türünü aksiyon, macera, korku vb. kelimelerle anlatırlar. Ya da önceden oynadıkları oyunlara benzetme yaparak türü anlatmaya çalışırlar. Ancak aksiyon, korku, macera gibi kelimeler oyunun türü değil konusudur.

Bazı oyuncaların bildiği ve konuştuğu oyun türlerini sizler için derledik. Aşağıda Oyun Türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

FPS Türündeki Oyunlar (First Person Shooter)

Oyunla alakalı olarak FPS denildiğinde akla iki şey gelmektedir. İlki, First Person Shooter yani birinci şahıs gözünden oynanan nişancı tarzı oyunlardır. Bu oyunlarda oyunu karakterinizin gözünden takip edersiniz. Yani karakterinizi göremezsiniz sadece onun gözünden oyunda hareket edebilir ve savaşabilirsiniz. İkincisi ise, Frame Per Second’tır. Bu bir oyun türü değildir. Bunun anlamı oynadığınız oyunda saniyede kaç görüntü aldığınızı gösteren teknik bir kelimedir.

Oyun Türleri arasında yer alan FPS oyunları savaş konusunu ele alan oyunlardır. Bu tür oyunlar, karakterinizin gözünden oynadığınız için kendinizi savaşın tam ortasında gibi hissetmenizi sağlamaktadır.  Bu durum oyuncular tarafından çokça benimsenmesine neden olmuştur. FPS oyunları  genellikle I. ve II. Dünya Savaşı dönemlerini konu edinmektedir.

FPS türündeki oyunlara, Counter Strike, Half Life, Call of Duty Serisi, Battlefield Serisi gibi oyunlar örnek gösterilebilir.

TPS Türündeki Oyunlar (Third Person Shooter)

Adından da anlaşılacağı gibi TPS türündeki oyunlar üçüncü şahıs gözüyle oynadığınız oyunlardır. Bu oyun türünde karakterimizin tamamını görebildiğimiz, kılık kıyafetinde değişiklik yapabildiğiniz, karakterinizin yaralandığını görebildiğiniz oyun türüdür.

Oyun türlerinden biri olan TPS oyunlara verebileceğimiz en iyi ve en bilindik oyun GTA (Grand Theft Auto) Serisi’dir. TPS oyun türü oyuncuların hayatına GTA serisi ile girdi diyebiliriz. Bu tarz oyunlara Assasin’s Creed Serisi, Max Payne Serisi, GTA Serisi, God of War Serisi örnek verilebilir.

RPG Türündeki Oyunlar (Role Playing Game)

RPG türündeki oyunlar rol yapmaya temalı oyunlardır. Oyun Türleri arasında RPG oyunları en kapsamlı oyunlar olarak ele alabiliriz. Çünkü oyunlarda karakterinizin kıyafetlerini, silahlarını hatta özeliklerini bile sizin ayarlama imkânınız vardır. Bu tür yapacağınız seçimler sizin oyundaki yönünüzü ve gidiş hattınıza bile etki etmektedir. Bu tür oyunlarda kendi zevkiniz doğrultusunda karakterinizi şekillendirebilir ve oyun dünyasında istediğiniz doğrultuda hareket edebilirsiniz.

RPG türündeki oyunlara, Mass Effect, Skyrim, The Witcher Serisi gibi oyunlar örnek olarak gösterilebilir.

MMORPG Türündeki Oyunlar (Massively Multiplayer Online Role Playing Game)

MMORPG türündeki oyunlar adından da anlaşılacağı gibi çok oyuncu ile online olarak oynanan rol yapma oyunudur. RPG türündeki oyunların çevrimiçi şekilde multiplayer oynanan oyunlarıdır. Bu türdeki oyunların RPG’den farkı, grafik ve oyun görselleri daha akıcı ve etkileyicidir.

Oyun Türleri arasında yer alan MMORGP türündeki oyunlara Silkroad Online, Metin2, World of Warcraft gibi oyunlar örnek verilebilir.

MOBA Türündeki Oyunlar (Multiplayer Online Battle Arena)

Son yılların en çok tutulan Oyun Türleri arasında yer alan MOBA, online olarak bir arena içerisinde beşer kişilik takımlar halinde oynanan oyunlardır. MOBA oyunları, genellikle iki farklı takımın kendi merkez üslerini koruması ve rakip takımın merkez üssünü yok etmesi için savaştıkları oyunlardır.

MOBA türündeki oyunlardan akla ilk gelen son yılların gözde oyunu olan ve hatta E-Spor turnuvaları yapılan League Of Legends gelmektedir. Bunun yanı sıra bu oyun türüne Dota 2, Smite ve Paragon gibi oyunlar örnek verilebilir.

RTS Türündeki Oyunlar (Real Time Strategy)

Real Time Strategy (RTS), Oyun Türleri arasında strateji oyunlarının yer aldığı türdür. Koca bir devleti ya da büyük bir orduyu yönettiğiniz RTS oyun türü gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Bu oyun türünde haritanızda yer alan kaynakları çok iyi bir şekilde işlemeniz ve yönetmeniz gerekmektedir. Bu şekilde ekonominizi kontrol altında tutarak askeri alanda güçlenmeli ve rakiplerinizi yok etmeniz gerekmektedir.

RTS türündeki oyunlara, Age of Empires, Company of Heroes, Command & Conquer, StarCraft gibi oyunlar örnek olarak gösterilebilir.

TBS Türündeki Oyunlar (Turn Based Strategy)

RTS türündeki oyunlardan farklı olarak TBS türündeki oyunlarda ilk hamleyi yapan kişi ikinci hamleyi yapabilmek için rakibin hamle yapmasını beklemesi gerekir. Bu tür oyunlarda peş peşe hamle yapma imkânınız yoktur. Zaten isminden de anlaşılacağı gibi Sıra Tabanlı Strateji oyunudur.

RTS türündeki oyunlara verebileceğimiz en iyi örnekler Civilization ve Total War oyunlarıdır.

SH Türündeki Oyunlar (Survival Horror)

SH, korku dolu bir oyunda hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz oyun türüdür. Genellikle karanlık bir ortamda geçen, sizleri korkutmak amacıyla gerilimi artırarak her an bir şeylerin çıkarak sizi öldürmeye çalıştığı oyunlardır. Bu oyunlara verebileceğimiz en güzel örnekler Outlast Serisi ve Resident Evil oyunları gösterilebilir.

Platform Türündeki Oyunlar

Son zamanlarda oyun sektöründe çığır açan oyunlar üretilmeye devam etse de popülerliğini azaltmayan oyunlardır. Bu oyun türünde amaç karakterimizin önüne gelen engelleri teker teker geçerek oyunu tamamlamaktır. Bu türün en bilenen oyunu Mario’dur. Bu oyunlara Sonic, Mirror’s Edge, Rayman Legends gibi oyunlar örnek olarak gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir