× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bir web sitesi açacağınız zaman yaptığınız araştırmalarda sıklıkla karşınıza çıkan bir kavram “Özgün İçerik”. Peki özgün içerik nedir? Nasıl olmalıdır?

İnternet üzerinde site açmak ve bu siteden para kazanmak çoğu kullanıcı için kolay para olarak görülüyor. Ancak iş göründüğü kadar kolay değil ve bunu yola çıktıklarında da anlıyorlar. Bir çok kullanıcı web sitesi kurup reklam kodlarını siteye yerleştirmekle günde ya da ayda binlerce lira kazanama hayali ile girdikleri macerada kısa süre sonra düşündükleri kadar kolay para kazanamayacaklarını anlıyorlar. Bir web sitesinin para kazandırması için değerli içerikler barındırıyor olması gerekir. Aksi durumlarda web sitenizden para kazanmak sadece bir hayal olarak kalacaktır.

Web sitesinin önemli olmasını sağlayan temel unsursa kullanıcılara fayda sağlamasından geçer. Burada da özgün içerik ön plana çıkıyor. Kullanıcılar sizin web sitenize girecekse ilgilendikleri içeriğin cevabını bulmak isteyeceklerdir. Siz kopyala yapıştır yöntemi ile başka sitelerden veri ve içerik çekerek büyümeye çalışırken kullanıcılar da bunu fark ederler. Zira sizin kopyaladığınız içeriği sizin sitenizden önce görmeleri kuvvetli bir ihtimaldir. Bu şekilde yanıltıcı içeriklerle iki ya da üç kez karşılaşan kullanıcı, sitenize değer vermekten vazgeçip ilgisini başka sitelere yönlendirir. Özgün içerik ise web sitenizin farklı cevaplar vermesini sağlar. Böylelikle kullanıcılar için tercih edilebilecek ve soruların cevaplarının bulunabileceği önemli bir veri kaynağı olursunuz.

Özgün içerik nedir?

Özgün içerik herhangi bir konuda kaleme alınmış ya da hazırlanmış verilerdir. Bu veriler sadece o site için özel olarak hazırlanırlar ve ufak benzerlikler dışında diğer sitelerdeki aynı konularla eşleşmezler. Bu durumda web siteniz de yayınladığınız bu içerik aynı konuyu arayan kullanıcılar için birincil cevap sağlayıcı olarak kabul görür. Arama motorları kullanıcılarına aradıkları sorgu için çeşitli ve net cevaplar veren siteleri listelemek isterler. Aynı konuyu aynı yazı ya da görsel, işitsel vb. şekilde ele almış web sitelerini arka arkaya sıralamaktan kaçınırlar. Siz sitenize özgün içerikler girerek bu sıralamalarda ilk sayfalarda çıkabilirsiniz.

Eğer özgün içeriklerinizi sağlam bir sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu ile sunmayı başarırsanız web sitenizden hayalinizdeki kazançları sağlayabilirsiniz.

Konuya verilebilecek cevaplar kısıtlıysa ne yapacağız?

Web sitenize girmek istediğiniz bir özgün içerik için her zaman farklı cevaplar üretemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda makale özgünleştirme diye tabir edebileceğimiz bir yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemde elinizde bulunan makaleyi olabildiğince değiştirip, bu kelime değişiklikleri olabilir ya da bazı paragrafların çıkartılması ya da eklenmesi yoluyla da olabilir. Makale üzerinde yapılan değişiklikler sizin arama motorlarında listelenmenizi sağlayacaktır. Tamamen aynı yazıyı paylaşmaktansa biraz değiştirilmiş versiyonunu yayınlamak daha uygun ve gerek seo gerekse içerik kalitesi açısından daha iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir