× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Panik atak günümüz modern insanının en çok yaşadığı problemlerden arasında yerini almaktadır. Gecenin bir yarısında acil serviste soluk almak panik atak problemi yaşayan insanlar için pek de garip bir unsur değildir.

Panik atak hissi genel olarak kalp ve damar yollarıyla ilişkili bir problem yaşandığının düşünüldüğü durumlarda ortaya çıkmaktadır. İnsanlar kendilerini kontrol edemez ve kalp krizi geçirdiklerini düşünür. Pek çok doktor için de panik atak hastaları zorludur. Çünkü hastanın cidden kalp sorunu olup olmadığını kontrol edinceye kadar bilemez. Bu yüzden de hastalar birçok zahmetli teste girmek zorunda kalırlar. Yani hem doktorlar hem de panik atak hastaları için üzücü bir süreçtir.

panik atak Peki panik atak hastaları ne gibi belirtiler yaşamaktadırlar? En belirgin belirti nefes alıp vermede hızlanma ve nefes alamadıklarını zannetmeleridir. Aslında panik atak hastalarının soluk alıp vermede hiçbir problemleri yoktur. Ancak zihinleri onlara bir oyun oynar ve nefeslerinin kesildiğini düşünürler. Bunun yanında göğüslerinde kalp krizinde olduğu gibi benzer bir ağrı hissederler. Bu ağrıdan ötürü de kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Bu anda yaptıkları panik doğrultusunda hızlı nefes alıp vermeye başlarlar ve bu sefer de nefes alamadıklarını düşünürler. Bu süreçte kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi gibi fiziksel olarak gerçek ancak kalp kriziyle alakasız bir sürü sonuç elde ederler. Bu veriler de panik atak hastalarını kalp krizi geçirdiklerine dair ikna eder ve soluğu acilde alırlar.

Panik atak tedavisi hiç de zor değildir. Hatta anksiyete tedavisine göre kolay olduğu bile söylenebilir. Bir psikiyatr’la düzgün olarak çalışarak çok rahat bir biçimde sorununuzu çözebilirsiniz. Tabii ki öncelikli olarak hiçbir fiziksel sorununuzun olmadığını test yaptırarak öğrenmek, hem sizin için hem de doktorlarınız için çok faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir