× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler


Ram hızının oyunlara etkisi

Ramlar kısa süreli belleklerdir yani oyun içerisindeki verilerin kısa süreli olarak tutulduğu arabirimlerdir. Bu sebeple ram hızı oldukça önemlidir çünkü direkt olarak oyunun akıcılığına etki etmektedir.

Ram hızı oyunlara ne kadar etki ediyor?

Eğer ekran kartınızın belleği oynadığınız oyun için yeterli ise ram hızınız oyununuzun fps değerini etkilemeyecektir! Ekran kartınızın belleğinin yetmediği durumlarda bilgisayarınız ekran kartında tutulacak verilerin bir kısmını ramler üzerinde saklamaktadır. Verileriniz ramler üzerinde saklanıyor ise bu fps değerinizi oldukça düşürecektir ancak ramleriniz hızlı ise bu fps düşüşü daha az olacaktır. Aşağıdaki görselde yetersiz ekran kartı Vram’inin fps’i nasıl etkilediğini ve bu durumda ramlerin ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz.


Ekran kartım yeterli mi?

Çağımızda bir çok oyun ekran kartlarının vram’lerini oldukça fazla kullanmaktadır ancak bu kullanım genel olarak 4 GB sınırını aşmamaktadır eğer ekran kartınız 4GB ise bu konuda rahat olabilirsiniz. Oynadığınız oyunun ne kadar Vram yada ram kullandığını merak ediyorsanız bunu Msi Afterburner programı ile öğrenebilirsiniz eğer Vram kullanımınız ekran kartınızın Vram sınırında değil ise sorun yok demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir