× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Random Access Memory(RAM), herhangi bir mikroişlemciye sahip olan sistemlerde kullanılan veri deposu türüdür. Bu veri deposu türü ilk kez 1949 senesinde geliştirilmiştir. Söz konusu olan veri deposu türü ilk kez 1952 senesinde piyasaya sunulmuştur.

Random Access Memory(RAM) Türleri Nelerdir?

Random Access Memory(RAM) türleri 3 tanedir. Bunlar;

*Dinamik Random Access Memory(DRAM)

*Statik Random Access Memory(SRAM)

*ErrorCorrectionCodeRandom Access Memory(ECCRAM)

Dinamik Random Access Memory(DRAM), geniş hafızalara sahip olan bilgisayarlarda kullanılan Random Access Memory(RAM) türüdür.

Statik Random Access Memory(SRAM), bilgisayarların ön hafızalarında kullanılan Random Access Memory(RAM) türüdür.

ErrorCorrectionCodeRandom Access Memory(ECCRAM), bilgisayarlarda meydana gelen kod hatalarını düzeltmek amacı ile kullanılan Random Access Memory(RAM) türüdür.

Statik Random Access Memory(SRAM) Tipleri Nelerdir?

Statik Random Access Memory(SRAM) tipleri 3 tanedir. Bunlar;

*PC66 tipi SRAM

*PC100tipi SRAM

*PC133 tipi SRAM

PC66 tipi SRAM, 8 Byte veri genişliğine sahiptir. Bu SRAM tipi, toplam 66 MHz bellek hızına sahiptir. Söz konusu olan SRAM tipi, toplam 528 MB/sn kapasiteye sahiptir.

PC100 tipi SRAM,8 Byte veri genişliğine sahiptir. Bu SRAM tipi, toplam 100 MHz bellek hızına sahiptir. Söz konusu olan SRAM tipi, toplam 800 MB/sn kapasiteye sahiptir.    

PC133 tipi SRAM, 8 Byte veri genişliğine sahiptir. Bu SRAM tipi, toplam 133 MHz bellek hızına sahiptir. Söz konusu olan SRAM tipi, toplam 1064 MB/sn kapasiteye sahiptir.      

Random Access Memory(RAM)’nin Temel Özellikleri Nelerdir?

Random Access Memory(RAM)’nin temel özellikleri 4 tanedir. Bunlar;

*Çalışma verilerinin depolanmasına olanak sağlayan bir veri deposu türü olması,Random Access Memory(RAM)’nin temel özelliklerinden biridir.

*Makine kodlarının depolanmasına olanak sağlayan bir veri deposu türü olması, bu veri deposu türününtemel özellikleri arasında yer alır.

*Okunabilmesi mümkün olan bir veri deposu türü olması, söz konusu olan veri deposu türünün temel özellikleri arasında yer almaktadır. 

*Değiştirilmesi mümkün olan bir veri deposu türü olması,Random Access Memory(RAM)’nin temel özelliklerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir