× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Retina ekran Apple cihazlarda kullanılan bir ekran çeşididir. Bilinenin aksine retina ekran bir ekran teknolojisi değildir. Apple tarafından iPhone 4 cihazının çıkışında ortaya çıkarılmış bir satış terimidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, bir bilgisayar ya da mobil cihazdaki yoğun piksel yoğunluğu (DPI) denebilir. Yani insan gözünün pikselleri seçemeyecek kadar bir piksel yoğunluğundan bahsediyoruz. Bir diğer özelliği ise retina ekranlara nereden bakılırsa bakılsın aynı şekilde görülmesidir.

Haliyle retina, kullanıcıya daha net, daha kaliteli ve daha net bir görüntü sağlar.

Retina ekran için örnek bir görsel aşağıdadır.

Retina logo nedir?

Son zamanlarda retina ekranların fazlalaşması ile retina logo terimi de webmasterlar için merak edilen bir konu oldu. Satın aldığımız premium temalarda normal logonun yanı sıra bir de retina logo seçeneğini de görür olduk. Kullanıcı deneyimi açısından retina logo web siteleri ve diğer uygulamalar için önemli bir unsur olmaya başlamıştır.

Retina logo kısaca halihazırdaki logonuzun iki katı büyüklüğündeki logodur. Örnek vermek gerekirse; normal logonuz 150×100 piksel ise retina logonuz 300×200, yani normal logonuzun aynı ölçekte iki katı olmasıdır. Böylece logonuz retina ekranlarda da sorunsuz gözükecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir