× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Saç bakımı konusunda en temel adım saç yıkama ve uygun şampuan seçimidir. Saça temas edecek kimyasalların içeriği saç sağlığı açısından önem taşır. Saç tipine uygun şampuan seçimi saç bakımında önemli bir noktadır. Her şampuan her saça iyi gelmez. Saç sağlığı saç derisi ile doğrudan ilişkilidir.  Saçın doğal yağı serum, üretiminin miktarı, saçı ne sıklıkta yıkadığınıza, kullandığınız şampuan ve uyguladığınız bakımlara göre değişir. Şampuan saçın pH dengesini etkiler.  Kuru, yağlı, yıpranmış, normal, kepekli ya da boyalı saçlara uygun şampuan türü seçilmelidir.

* KURU SAÇLAR: Saçları yıkadıktan sonra 3 gün geçmesine rağmen saçlarda yağlanma yoksa saçlar kolay kırılıyorsa, saç deriniz sürekli neme ihtiyaç duyuyorsa kuru saç tipine sahipsiniz demektir. Kuru saçlar için yoğun nemlendirici içeren şampuanlar tercih edilir. Şampuan sonrası mutlaka saç kremi kullanın. Nemlendirici bakım kürlerini ihmal etmeyin.

* YAĞLI SAÇLAR: Saçlar yıkandıktan sonra aynı gün içinde saçlar yeniden yağlanıyorsa ve saçınız sürekli parlak görülüyorsa yağlı saç tipine sahipsiniz demektir. Saç derisi fazla sebum üretip folükleri tıkayarak saçların dökülmesine neden olur. Yağlı saçlar için arındırıcı özellikte şampuanlar tercih edilir. Saç bakımına ekstra özen gösterilir. Yağlı saç tipine sahipseniz; saçlarınızı her gün yıkamaktan, gün içinde saçlarınıza dokunmaktan ve düz saç modelleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Yağlı saçlar için özel olarak tasarlanmış şampuanlarla saçlar 2 günde bir yıkanır. Yağlı saçlar için sebum üretimini baskılayan ve pH dengesini koruyan bitkisel şampuanlar kullanılır.

* YIPRANMIŞ SAÇLAR: Boya ve renk açıcı gibi kimyasal işlemlere maruz kalan saçlar, düzleştirici ve maşa ile sık sık düzleştirilen saçlar çok yıpranır. Bu saçların onarılmaya ihtiyacı var. Yoğun nemlendirici içeren, besleyici şampuanlar tercih edilir. Doğa mucizesi bakım kürleri ile saç desteklenmelidir. İşlem öncesi koruyucu ürünler kullanılır. Keratin yapısını destekleyen şampuanlar tercih edilir.

* NORMAL SAÇLAR: Saç yağlanması 3 günün sonunda gerçekleşiyorsa ve saç dökülme problemi yaşanmayan saçlar normal saçlar olarak sınıflandırılır. Saç kökleri kökten uca aynı kalınlıktadır. Normal saçlar için tasarlanan sebum dengesini koruyan şampuanlar tercih edilir.

* KEPEKLİ SAÇLAR: Saç derisindeki kuruluk kepeğe neden olur. Tahriş olan ve kuruyan saçlarda kepek çok sık görülür. Saç yıkarken suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Saçlar ılık su ile yoğun nemlendirici içeren özel kepek önleyici şampuan ile yıkanmalıdır.

* BOYALI SAÇLAR: Boyalı saçların bakımı için özel şampuan seçimi yapılır. Boyanın yıpratıcı etkisini kırmak gerekir. Boyanın renk pigmentine uygun tasarlanan şampuanlar tercih edilir. Boyalı saçlar için tasarlanan şampuanların içinde, boyanın renk pigmentasyonunu koruyan v özel bileşimler yer alır. Bu maddeler boyayı saça kilitleyerek boyanın kısa sürede akmasını engeller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir