× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sağlıklı hayat yaşamak için en başta vücudumuza aldığımız besin değerlerine dikkat ederek sağlıklı beslenmek sağlıklı hayatın en başında gelmektedir. Sağlıklı bir hayata sahip olabilmek sadece tüketilen besinler değil bunun yanında da düzenli spor yapmak ve kötü madde bağımlılıklarını kullanmamakla oluşan bir döngüdür. Sağlıklı hayata sahip olmak isteyen bireyler genellikle hayatının %40’ına yakın bir zaman diliminde spor yaparak geçirmektedirler. Bunun yanında sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri kullanmamaktadırlar. Ya da bireyler genellikle şehir hayatından sıkılıp dağlara ve bağ evlerine çiftliklere yerleşmektedirler ki sağlıklı yaşayabilmek ve hayatın kıymetini daha iyi bilebilmek için.

 Son zamanlarda yaygınlaşan bağ evleri ve hobi bahçeleri hayatımızın içinde büyük bir öneme sahip faktörlerdendir. Bunun başlıca sebepleri ise şehir hayatı ve çalışma hayatının streslerine dayanmaktadır. En basitinden hepimiz isteriz ki uyandığımızda sessiz ve huzurlu bir hayata gözlerimizi açalım. Şehir hayatının sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Bu etkilerden kurtulabilmek için son zamanlarda toplumumuz köy hayatını daha çok tercih eder olmuştur. Bununla beraber baktığımızda köy hayatı ve temiz havanın hayatımızda ve sağlığımızda etkileri ise yadsınamayacak kadar fazladır.

  Sağlıklı yaşam için en önemli besin takviyelerinin başında hepimizin bildiği üzerine C vitamini ve sebze ağırlıklı yiyecekler gelmektedir. Özellikle zorlu kış aylarında tüketilmesi gereken en önemli besin kaynağı C vitamini olup hayatımızın kilit noktasında rol oynamaktadır. Bunları yaparsak eğer sağlığımızın ne kadar iyiye gittiğine veya nerelerde sağlık açısından eksik olduğumuzu anlayabiliriz. Sonuçta sağlıktır bizi hayata bağlayan ve sağlıktır bizi diri tutan. Hep bir söz vardır; sağlıklı hayat demek sağlıklı bir gün demektir. Sağlık bir defa bizden giderse belki yerine getirmesi çok zor olabilir. Bunun içindir ki vücudumuza sigara ve alkol gibi içecekler almamak.

  Alkol ve sigara bağımlılığı sağlığımızı olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Sigara ciğerlerimizin en büyük düşmanı iken, alkol ise karaciğerimize zarar veren en büyük düşmandır. Televizyonlardan gazetelere, gazetelerden dergilere veya dergilerden, günlük konuşmamıza kadar birçok yerde elbette ki kötü madde bağımlılıklarının zararlarını duymuş ve görmüşüzdür. Bu madde kullanımları sonucunda ise iç organlarımızın zarar görmesi ve dudak tiryakileri ortaya çıkmıştır. Bu maddelerin kullanımını azaltsak bile alışkanlıklar belli bir süre vücudumuzda kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak:

  Sağlığımız için elimizden gelen en büyük özeni göstermemiz gerekiyor. Bazı şeylerin önemi sağlığımız elden gidince oraya çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir