× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sanal gerçeklik, hayatımızda var olan yada var olması imkansız koşulların tamamen bilgisayar yardımıyla, sanal bir dünya oluşturarak anı yaşatabilen teknolojidir. Bu teknoloji  dünya çapında her ne kadar eğlence amaçlı kullanılarak ün sahibi olsa da hayatımız hemen hemen her alanında bize kolaylıklar sağlamaktadır.

Sanal Gerçeklik Hangi Amaçla Kullanılır ?

   – Eğlence 

     Günümüzde gelişmiş animasyon teknolojisiyle birlikte kullanılan yalnızca 3 boyutlu ekranlara bağlı kalmadan gerçek hayatı aratmayan efekt ve koşullar oluşturularak dünya çapında kısa sürede yaygınlaşan sanal gerçeklik son dönemlerde ciddi bir eğlence anlayışı haline gelmiştir.

   – Eğitim

     Gerçek kaynaklarının kullanılması zor yada maliyetli olduğu durumlarda devreye giren sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde simülasyon eğitim olarak adlandırılan gerçek şartların oluşturulduğu ortamlar sayesinde eğitimler verilmektedir.  Bunlara en büyük örnek pilot eğitimleridir. Bilgisayarlar ve kontrole bağlı seyyar kabin sayesinde pilot adaylarına ilk uçuş deneyimleri sanal gerçeklik teknolojisi ile kazandırılıyor.

    – Sağlık

       Günlük hayatımızın her yerine biz farkında olmadan giren bu teknoloji tıp bilimlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde fobilere karşı tedavide kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde yükseklik karanlık korkunuzu çok rahat bir şekilde yenebilirsiniz.

  Kısa sürede hayatımızın her alanında yaygınlaşan ve gelişimi devam eden sanal gerçeklik teknolojisinin son zamanlarda VR Box olarak bilinen sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde gündeme geldiği ancak bu gözlüklerden öncede hayatımızda etkin bir şekilde rol aldığını belirtmek isteriz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir