× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Belirli dönemlerde ülkemizin gündemine gelen ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan şarbon, geçtiğimiz kurban bayramıyla birlikte yeniden yayılma etkisi gösterdi. Bizde son zamanlarda vakaların artması sebebiyle bu yazımızda şarbon hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir ve nasıl bulaşır sorularının cevabını vereceğiz.

Şarbon Nedir?

Bir çeşit enfeksiyon hastalığı olan şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşmayan şarbon, bakteri taşıyan hayvanın etinin yenilmesiyle, hayvana veya hayvanın yarasına temas edilmesiyle veya hastalığı taşıyan hayvanla aynı havanın solunmasıyla bulaşabilir. Şarbon hastalığı bulaşma şekillerine göre akciğer, deri ve bağırsak olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Akciğer Şarbonu

Şarbon bakterisinin nefes yoluyla solunmasıyla bulaşan akciğer şarbonu erken teşhis edilip tedavisi yapılmadığı halde ölüme yol açabilir.

Bağırsak Şarbonu

Tam olarak pişmemiş etin yenmesi sonucu ortaya çıkan bağırsak şarbonu tıpkı akciğer şarbonu gibi erken seviyede teşhis ve tedavi gerektirir. Aksi takdirde ölüme yol açabilir.

Deri Şarbonu

En sık görülen ve en az tehlike arz eden şarbon türüdür. Canlı hayvana direk temas veya yün ve postlara temas edilmesi sonucunda bulaşmaktadır.

Şarbon Hastalığının Belirtileri

Şarbon Hastalığının Tedavisi

Oldukça tesirli antibiyotiklerle tedavi edilen şarbon hastalığında esas unsur hastalığın erken seviyede teşhis edilmesidir. Bu sebeple uygulanacak tedavinin başarılı olabilmesi için yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birini gözlemlemeniz durumunda en kısa zamanda bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir.

Şarbondan Nasıl Korunulur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir