Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Şeker hastalığı insülinin eksikliği yada etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İki tip şeker hastalığı vardır ancak toplumda daha sık görülen formu tip 2 diyabet olarak adlandırılan formdur. Tip 2 diyabet insülinin yeterince etki gösterememesi sonucu ortaya çıkar. Tip 1 diyabet ise daha seyrek olarak görülmesine karşın küçük yaşlardan itibaren başlar ve yaşam boyunca insülin kullanılmasını gerektirir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Neden Olur? Şeker Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Şeker hastalığının oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı araştırmalara göre virüslerin sebep olduğu bazı enfeksiyonlar, bazı pankreas rahatsızlıklarına bağlı doku hasarları etken olarak gösterilmiştir. Etkeni ne olursa olsun hastaları önceden şeker hastalığına hazırlayan bazı faktörler vardır. Bunların en başta geleni genetik eğilimdir. Eğer anne veya babada şeker hastalığı varsa çocukta görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca şişmanlık da şeker hastalığı riskini artırır.

Şeker hastalığı kalp ve kan damarlarını bozarak göz, sinir ve böbrek hasarlarına, kalp krizi ve inmeye neden olabilir. Bu sebeple kan şekerinin olabildiğince normale yakın seviyelerde tutulması bu durumlarla karşılaşma riskini azaltır.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Şeker hastalığı tedavisinin temelinde doğru beslenme ve düzenli egzersiz oluşturur. Bunlarla yeterli kan şekeri kontrolü sağlanamazsa ilaç tedavisi eklenir. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar haplar ve insülin olmak üzere iki gruptur. Yetişkin hastaların çoğunda sadece hap şeklindeki ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Fakat hastanın vücudunda tam veya tama yakın insülin eksikliği varsa, ağız yoluyla alınan ilaçlara yanıt alanamazsa tedavi insülin ile yapılır.

Şeker Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Şeker hastaları uzun süre aç kalmamalı ve tek seferde fazla yemek yememelidir. İnsülin kullanan yada ağız yoluyla şeker düşürücü ilaç kullanan hastaların bu ilaçların tesirlerinin en yüksek olduğu dönemlerdeki ara öğünlerini atlamamaları çok ehemmiyetlidir. Diyabetli kişi sigara içmemeli, alkol tüketmemeli, sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, ilaçlarını düzenli kullanmalı ve kontrollerini aksatmamalıdır.

Ayrıca bazı hastalıklar da şeker hastalığını tetikleyebilmektedir. Bu hastalıklara sahip bireylerin sağlıkları açısında dikkatli olması önemlidir. Bu hastalıklar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir