× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Otomasyonun gittikçe arttığı günümüzde, verilerinizin güvenli ve güvenilir bir şekilde depolanmasını sağlamak için kendi sunucunuzu (server) kurmayı düşünebilirsiniz. Artık bir server kurmak için ihtiyacınız olanlara erişmek düşündüğünüzden çok daha kolay.

Bununla birlikte, kendi serverınızı düzgün bir şekilde yapılandırmak için biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Verileriniz üzerinde nihai kontrole sahip olmak, özel bir server kurmak için ihtiyacınız olan teknik beceri edinme konusunda size teşvik sağlayabilir.

Kendi sunucunuza sahip olmanın kişisel verilerinizin yedekleme sistemini istediğiniz gibi yapılandırma ve güvenlik görüntülerinizi güvenli bir şekilde depolayabilme gibi avantajları bulunur. Bu avantajlar, hem kişisel kullanım hem de işletmeler için geçerlidir.

Peki, ne tür bir sunucuya ihtiyacınız olduğunu nasıl bileceksiniz? Sunucunuzu yerel olarak kurmalı ve barındırmalı mısınız? Yoksa bir hosting hizmetinden mi faydalanmalısınız?

Detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Kendi sunucunuza sahip olmanın faydaları nelerdir?

Günümüzde kullanabileceğiniz sayısız yedekleme hizmeti var ve otomatik yedekleme hizmetlerinden faydalanmak her zamankinden ucuz ve kolay hale geliyor.

Ancak sağlayıcıların çoğalmasıyla birlikte, depolanan verilere ulaşmaya çalışan kötü amaçlı kişilerin sayısı da artıyor.

İşin kötüsü, bu kişiler son yıllarda oldukça başarılı oldular. 2019’un sadece ilk altı ayında, veri ihlalleri 4,1 milyardan fazla kaydın açığa çıkmasına sebep oldu.

Kendinize özel bir server kurmak, size bu kötü amaçlı kişilerin hedef aldığı kalabalıktan ayrışma ve özel sunucunuzu güvenli bir şekilde yapılandırma olanağı sağlar. Ayrıca verileriniz ve bu verilere kimlerin ulaşabileceği üzerinde tam kontrole de sahip olursunuz.

Ayrıca çoğu durumda kendi sunucunuzu çalıştırmak, benzer yedekleme sağlayıcıları kullanmaktan daha ucuza mal olabilir.

Sunucunuzu nerede barındıracağınıza karar vermek – yerel mi yoksa bir sağlayıcı aracılığıyla mı – sunucuyu ne için kullanacağınıza ve teknik bilgi seviyenize bağlıdır.

Örneğin, evinizdekiler için bir medya sunucusu oluşturmak istiyorsanız, evinizde bir server kurmak oldukça işinize yarayabilir.

Ancak, eviniz dışındaki kişilerin de erişebileceği bir sunucuya sahip olmak istiyorsanız, bir ev sunucusu bunu karşılayacak kadar güçlü veya güvenli olmayabilir.

Evde server kurmak

server kurmak sunucu kurulumu

Ev sunucuları için bazı ideal kullanım örnekleri nelerdir?

Ev sunucuları, kendi medyalarınızı (filmler, resimler, önemli belgeler vb.) yedeklemek, kendi oyun sunucunuzu kurmak (örneğin Minecraft < https://tr.godaddy.com/blog/minecraft-sunucusu-nasil-kurulur/?isc=cardigan > gibi bir oyun için server kurmak) veya kendi medya sunucunuzu oluşturmak için ( Plex gibi hizmetlerden faydalanarak) kullanılabilir.

Yerel bir server kurmak için, herhangi bir server yönetmenin temeli olan bilgisayar ve ağ oluşturma kavramlarına aşina olmanız gerekiyor.

Kullanımını özellikle bilmeniz gerekenler şöyle:

Çoğu yapılandırma için, Ethernet bağlantısı olan (WiFi değil) bir masaüstü bilgisayara sahip olmak, evinizde bir server kurmak için ihtiyaçlarınızı karşılar. Yani, oldukça temel bir donanımınız olması yeterli.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Evinizdeki ağın dışından bağlanabileceğiniz herhangi bir sunucuyu evinizde barındırmak, ev ağınızı dünyaya açmak anlamına gelir.

Ayrıca donanımınızın çökmesi gibi bir durumda, tüm verilerinizi bir anda kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğinizi de bilmelisiniz.

Bunlara ek olarak, sunucunuzun büyük olasılıkla 7/24 çalışacağını da unutmayın. Yani elektrik, veri limiti, bant genişliği tüketimi gibi etkenleri de hesaba katmanız gerekiyor.

Evinizde bir server kurmak ilginizi çekti mi?

Kurulum süreci, sunucunuzu ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak değişir, ancak internette başlamanıza yardımcı olacak birçok kaynak bulabilirsiniz.

Server barındırma hizmeti kullanmak

Bir server barındırma hizmeti kullanmak, sizin için sunucunun donanımını ve çalışma süresini (buna hız, bant genişliği vb. de dahil) sağlaması ve yönetmesi için bir şirkete para vermek anlamına gelir.

Aylık veya yıllık bir ücret ödemeniz gerekir ama sunucu donanımını kendi başınıza yönetmeyle uğraşmazsınız veya beklenmedik bir veri kaybı konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Ayrıca server kurmak gibi şeylerle hosting sağlayıcısı ilgileneceği için, evde kendi serverınızı kurmaya kıyasla fazla teknik bilginiz olması da gerekli değildir.

Yeni başlıyorsanız, GoDaddy Sanal Sunucu (VPS) sizin için uygun bir seçenek olabilir. Ancak, sanal sunucu kullanmanın, donanımı başka kullanıcılarla paylaştığınız anlamına geldiğini bu nedenle de kaynak kullanımına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Daha fazla işlem gücüne ihtiyacınız varsa ve sunucunuzun içeriğini başkalarıyla (aile, iş ortakları vb.) paylaşmak istiyorsanız VPS yerine kiralık sunucu kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Barındırılan sunucular hakkında daha fazla bilgi için “Hosting türleri: Paylaşımlı, VPS ve kiralık hosting arasındaki farklar nelerdir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde server kurmak ya da barındırma hizmeti kullanmak? İkisinin de farklı avantajları var.

Hangisini seçerseniz seçin, kendi sunucunuzu kurmak teknik bilginizi artırmanın ve ihtiyaçlarınıza tam tamına uyacak bir sunucu çözümü oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir