× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Bir sitenin hızı ziyaretçi sayısının artmasında etkili olduğu kadar aynı zamanda SEO ayarlarında da etkilidir. Peki, Site Hızı SEO Ayarlarını Nasıl Etkiler? 

Siteniz, ne kadar hızlı ise, bir şekilde sitenize gelen ziyaretçiler de sitede yer alan başka sayfaları da dolaşmak isteyecektir. Dolayısıyla site içerisinde ziyaretçinin geçirdiği süre artacaktır. Buna bağlı olarak da Alexa ve Google Analytics gibi analiz sitelerinin Hemen Çıkma Oranları da düşüş gösterecektir.

Bir sitenin hızı yüklenmesi sonucu arama motoru botlarının da sitede daha rahat dolaşabilmesini, sitenin daha fazla sayfasını ziyaret etmesini ve sitenin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Bir sitenin görselliği ve sunum kalitesi artış gösterdikçe, kullanılan materyallerin boyutunun ve sayısının artmasından dolayı sitenin hızında da büyük oranda yavaşlama olur. İşte bu gibi durumlarda, site hızını optimize edilmesi, sitede oluşan ağır yüklerin önüne geçilmesi için kullanılabilecek onlarca yöntem vardır. Bu yöntemleri sizlere daha sonra anlatacağız.

Google ve ziyaretçilerin bir sitede en büyük beklentisi hızdır. Google’ın hıza verdiği önem, webmaster araçlarındaki çeşitli kaynaklar ve arama sonuçlarında kendi hızını belirten göstergeleri kullanmasından anlaşılmaktadır.

Google’da bir arama yaptığımızda, sağ üst köşede, yapılan sorgu sayısına göre Google’ın hızını belirtmektedir.

SEO için yaklaşık 184.000.000 sonuçtan 1 – 10 arası sonuçlar (0,25 saniye)

Google Webmaster Araçları’ndan, Laboratuar altından Site Performansı bölümüne girerek, Google’ın sitenizi indexleme esnasında kaydettiği sunucu hızını ve bu hızı yavaşlatan etkenleri listelemektedir.

Site Hız Ölçümü

Site hızını ölçebilmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazılarından sizlere bahsetmek istiyoruz.

Yukarıdaki Yslow firefox eklentisi sayesinde iyinet.com sayfasına girildiğinde.

Sitenin hız değerlendirilmesi : A (en üst düzey)
Sitenin kullanılan tüm objeler dahil toplam boyutu : 210,2 K
Sitenin yüklenme süresi : 0,128 saniye

Aracı sayesinde sitenizin kaç sn. de açıldığını görebilirsiniz.

Örneğin; tools.pingdom.com Sitesi sayesinde, detaylı olarak site ile birlikte yüklenen dosyaları ve bu dosyaların boyutları ile yüklenme sürelerini de inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir