× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Türkçe anlamı “Site Haritası” olan sitemap, başarılı bir SEO kurgusu yapmak isteyen her sitenin olmazsa olmazlarındandır. Sitemap, arama motorlarına bir sitede yer alan tüm URL’lerle ilgili bilgilendirme yapar. Bu sayede arama motorlarının botları söz konusu siteyi ziyaret ettiklerinde daha kolay bilgi alırlar. Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkması için, mutlaka site haritasına sahip olması gereklidir.

Sitemap, basit anlamda sitedeki URL’leri liste haline getirir. Bir liste olan bu dosyanın türü ise XML’dir. Bu dosya sayesinde sitenizde başka şekilde bulamayacağınız sayfaları da Google’a bildirebilirsiniz. Google botları sitenizde ne kadar sayfayı gezerse, sitenizin arama motorlarında başarılı sonuçlar elde etme ihtimali de o kadar artar. Bu anlamda sitemap’in Google’a sitenizle ilgili rehberlik eden bir dosya olduğunu söyleyebiliriz. Bu dosyanın uzantısı ise .xml’dir.

Sitenizde sitemap kullandığınızda Google sitenizi daha ayrıntılı, daha çok ve daha hızlı indeksler. Sitenin linkleri hakkında detayları görebilir ve bu da sitenizin sayfalarınızın indekslenme hızını ve sayısını ciddi oranda artırır. Bu nedenle hangi türden bir web sitesi oluşturursanız oluşturun, site haritası kurulumu yapmanız son derece önemlidir.

WordPress Sitemap

WordPress’te bir web sitesi hazırladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey sitemap kurulumu yapmaktır. Bu sayede sitenizin SEO anlamında başarılı bir kurguya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. WordPress’in siteler için bir sitemap eklentisi bulunuyor, bu eklentinin adı ise Google XML Sitemaps. Kurulumu yaptıktan sonra siteniz Google tarafından detaylı ve hızlı bir şekilde indekslenecektir. WordPress’in binlerce eklentisi var ve sitemap eklentisinin en çok kullanılanlardan biri olduğu söylenebilir. Eklentinin kurulumu şu şekildedir:

Bu yöntemleri kullanarak ister bir blog sayfası açın, isterseniz WooCommerce ile bir e-ticaret sitesi; sitenizin Google tarafından çok daha hızlı indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Sitemap’in başlıca kullanım amacı, sitemizin Google tarafından indekslenmesini sağlamak olduğundan, direkt olarak Google’a sitenizi tanıtmanız hayati önem taşıyor. Bunu yapabilmek içinse öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekli. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google’a sitenizi şu şekilde tanıtabilirsiniz:

Sitemap konusunda dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunuyor. Bu hususlar şu şekildedir:

Bu kuralları yerine getirmediğiniz durumda, en iyi şartlarda sitemap sitenize katkı sağlamaz, en kötü koşulda ise siteniz Google tarafından blacklist’e alınabilir. Bu nedenle sitemap oluştururken oldukça dikkatli davranmalı, gerekirse bir uzmandan destek almalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir