× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

SEO söz konusu olduğunda anahtar kelimeler çok önemlidir. Web sitenize doğru anahtar kelimeleri eklemek, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almanıza ve daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olabilir.

Peki hedeflemek için doğru anahtar kelimeleri nasıl bulursunuz? Ve onları bulduktan sonra sitenize nasıl eklersiniz?

Bu blog yazısında, bir web sitesine anahtar kelime ekleme sürecinde size yol göstereceğiz. Ayrıca hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri bulmak için bazı ipuçları da paylaşacağız. Tüm ayrıntılar için okumaya devam edin!

Sayfa Başlığı (veya Başlık Etiketi)

Hedef anahtar kelimenizi eklemek için en önemli yer sayfanızın başlık etiketidir. Başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın aslında ne hakkında olduğunu söyler, tıpkı bir kitabın başlığının ideal olarak size kitabın ne hakkında olduğunu söylemesi gibi.

Sayfanız birden fazla benzer anahtar kelimeyi hedefliyorsa, ana anahtar kelimeniz (en alakalı olanı ve en çok aranma hacmine sahip olanı) başlıkta yer almalıdır.

Örneğin, en iyi ev tipi kahve makineleri hakkında bir sayfa muhtemelen hem “en iyi ev tipi kahve makineleri” hem de “ev için en iyi kahve makineleri “ni hedefleyecektir çünkü her ikisinin de ardındaki arama amacı aynıdır.

Bu durumda, favori anahtar kelime aracınızı açmanız ve hangisinin daha fazla aranma hacmine sahip olduğunu görmeniz gerekir.

WordPress’te anahtar kelimeleri eklemek oldukça basittir. Hayatı kolaylaştırmak için Yoast SEO veya Rank Math gibi bir eklenti kullanarak her sayfa ve yazının başlık etiketini düzenlemenize yardımcı olabilir.

Yine de başlık etiketinde yalnızca anahtar kelimenizle yetinmemelisiniz. Tıklama oranınızı artırmaya yardımcı olmak için güçlü kelimeler ve sayılar kullanın.

Yaygın güç sözcükleri “en iyi”, “yorumlar”, “en iyi” ve “ucuz “dur. Blogunuzun düzenli olarak güncellendiğini göstermek için yıl gibi sayıları da kullanabilirsiniz.

İşte bunun pratikte nasıl görünebileceğine dair bir örnek:

Ev İçin En İyi 10 Kahve Makinesi (2023 İncelemesi)

Bu başlık sadece ana anahtar kelime olan “ev için en iyi kahve makineleri “ni içermekle kalmıyor, aynı zamanda bir sayı (“10”) ve güçlü bir kelime (“en iyi”) de içeriyor.

Başlık etiketiniz 60 karakterden az olmalıdır, bu nedenle uygun olduğundan emin olmak için Rank Tracker’ın SERP simülatörünü kullanarak farklı başlık etiketlerinin Google aramasında nasıl göründüğünü test edin.

Page Title (or Title Tag)

Alt etiket: ranktracker’ın serp simülatörü, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl görüneceğini önizlemenizi sağlar

H1 Etiketi

Anahtar kelimenizi öncelik sırasına göre koyacağınız bir sonraki yer H1 etiketidir. Bu genellikle blog yazınızın başlığı, kategorinizin adı veya ürününüzün adı vb.dir.

H1 etiketi bir başlık etiketidir. Başlık etiketleri arama motorlarına içeriğinizin belirli bölümlerinin ne hakkında olduğunu söyler. H1 en yüksek önceliğe sahiptir, bu nedenle birincil başlık olarak kullanılır.

H1 etiketi başlık etiketi ile neredeyse aynıdır ve WordPress’te varsayılan başlık etiketi H1 etiketiniz neyse ondan alınır.

Yaygın en iyi uygulama, H1 etiketinizi ve başlık etiketinizi aynı tutmaktır. Sonuçta, insanlar arama motoru sonuçlarından başlığınıza tıklarsa, aynı ana başlığa sahip bir sayfa görmeyi bekleyeceklerdir!

URL

Başlık etiketi, H1 ve URL, Matt Diggity ‘nin SEO’nun “Üç Kralı” dediği şeyi oluşturur. Başlık etiketiniz gibi URL de arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu gerçekten anlatmak için harika bir yerdir.

Sayfa için URL slug’ını anahtar kelimenin kendisi olarak tutmanız yeterlidir. Anahtar kelimede boşluk varsa, bunlar tire işaretine dönüştürülecektir ve bu son derece normaldir.

Yukarıdaki Ev İçin En İyi 10 Kahve Makinesi (2023 İncelemesi) örneğine devam etmek için ideal URL’niz şöyle olacaktır:

https://yoursite.com/best-coffee-makers-for-home/

Sayıların değişmeyeceğinden emin değilseniz URL’ye sayı eklemekten kaçının.

Örneğin, yılı veya listedeki öğe sayısını eklemeyin çünkü hem yıl hem de öğe sayısı, gönderinizi zaman içinde güncelledikçe değişebilir.

Ancak, yıl anahtar kelimeyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıysa (2019’un en iyi filmleri gibi) veya öğe sayısı muhtemelen değişmeyecekse (haftanın 7 günü), URL’ye sayıyı da ekleyebilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız, URL’yi “Kalıcı bağlantı” seçeneğini ayarlayarak VEYA Rank Math/Yoast SEO’ya gidip “slug “ı düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

H2 ve H3 etiketleri

H1 etiketinden sonra, alt başlıklar için H2 ve H3 etiketlerini kullanmak isteyeceksiniz. Alt başlıklar, net bir yapıyı korurken içeriğinizi bölmenin önemli bir yoludur.

Başlık etiketi veya H1 etiketi kadar önemli olmasa da, mümkün olduğunda H2 ve H3 etiketlerinize anahtar kelimeler eklemek yine de iyi bir uygulamadır.

Örneğin, ev için en iyi kahve makineleri hakkında bir blog yazınız varsa, H2 etiketleriniz aşağıdaki gibi olabilir:

“Kahve makinesi” anahtar kelimesinin üç alt başlıktan ikisinde nasıl yer aldığına dikkat edin. Bu, içeriğinizin anlamsız görünmesine neden olmadan anahtar kelimeleri doğal bir şekilde dahil etmenin harika bir yoludur.

Bu durumda H3 etiketleri french pressler, filtre kahve makineleri, espresso makineleri ve daha fazlası hakkında olacaktır.

Ayrıca, incelemenizdeki her bir kahve makinesi için başlık olarak H3 etiketlerini kullanırsınız.

WordPress’te H2 ve H3 etiketlerini editördeki “Başlık” açılır menüsünü kullanarak ekleyebilirsiniz.

H2/H3 yapınızın çok değişken olduğunu ve H2’lerinizi ve H3’lerinizi nasıl yapılandıracağınızı belirlemenin en iyi yolunun Google’da hedef anahtar kelimenizi aramak ve 1. sayfadaki rakiplerinizin buna nasıl yaklaştığını görmek olduğunu unutmamak önemlidir.

Gövde Kopyası

Gövde metniniz sayfanızdaki asıl içeriktir. Konunuz hakkında bildiklerinizi gerçekten gösterebileceğiniz yer burasıdır.

Yaygın tavsiye, anahtar kelime yoğunluğunuzu %0,5 ile %2 arasında tutmanız yönündedir. Bu, 1000 kelimelik bir makaleniz varsa, anahtar kelimenizi 5-20 kez kullanmak istediğiniz anlamına gelir.

Ancak bu kesin değildir ve buna yaklaşmanın en iyi yolu, 1. sayfadaki rakiplerinizin bunu ne sıklıkla kullandığını görmek ve aynı rakamı hedeflemektir.

Bunu manuel olarak yapmanın basit bir yolu, rakiplerinizin sayfalarını açmak, Control-F veya Cmd-F tuşlarına basmak ve anahtar kelimenizi yazmaktır. Anahtar kelimenin kaç kez geçtiğini not edin.

Bu işlemi 2-3 rakip için tekrarladığınızda bir ortalama elde edersiniz.

Bu çok manuel bir süreçtir, bu nedenle bu sayıları otomatik olarak hesaplamak için Surfer SEO’nun İçerik Düzenleyicisi gibi araçları kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimeyi kaç kez kullandığınızdan daha önemli olan, onu gövde metninizde nerede kullandığınızdır.

En iyi uygulama, anahtar kelimenizin içeriğinizin en az ilk 50-100 kelimesinde (tabii ki H1’den sonra) yer alması gerektiğini önermektedir.

Bu, insanların ve arama motorlarının sayfanızın tam olarak ne hakkında olduğunu bilmelerini sağlamanın kesin bir yoludur.

İç bağlantılar

Dahili bağlantılar, sitenizdeki başka bir sayfaya işaret eden köprülerdir. Örneğin, ev için en iyi kahve makineleri hakkında bir blog yazısı okuyorsanız ve ana sayfaya bir bağlantı varsa, bu bir iç bağlantıdır.

İç bağlantılar eklemek önemlidir çünkü arama motorlarının web sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olurken ziyaretçilerin sitenizde gezinmesine de yardımcı olur.

Site sahiplerinin yalnızca dahili bağlantılar ekleyerek trafiklerini önemli ölçüde artırmayı başardıkları çok sayıda vaka çalışması yapılmıştır, bu nedenle bu kolay kazanımı atlamadığınızdan emin olun.

Daha da fazla alaka düzeyi oluşturmak için, dahili bağlantılarınızın bağlantı metninde tam eşleşen anahtar kelimeler ve eş anlamlı kelimeler kullanın.

WordPress’te, bağlantı olarak kullanmak istediğiniz metni vurgulamanız yeterlidir ve görüntülenen küçük açılır pencerede bağlantı vermek istediğiniz sayfayı arayabilirsiniz. WordPress bunu sizin için bulacak ve bağlantıyı otomatik olarak ekleyebileceksiniz.

Internal links

Alt: WordPress iç bağlantı eklemeyi kolaylaştırıyor

Dış bağlantılar

Harici bağlantılar, başka bir web sitesini işaret eden köprülerdir. Örneğin, ev için en iyi kahve makineleri hakkında bir blog yazısı okuyorsanız ve Amazon’a bir bağlantı varsa, bu bir dış bağlantıdır.

Dış bağlantılar, web sitenizin otoritesini artırmaya yardımcı oldukları için önemlidir.

Sitenizden başkalarına giden dış bağlantılara sahip olmak ve ayrıca diğer web sitesi sahipleriyle birlikte çalışarak onların sitelerinden sizinkine işaret eden dış bağlantılar almak istersiniz.

Teorik olarak, size bağlantı veren web sitesi sayısı arttıkça, arama motorları web sitenizi konuyla ilgili bir otorite olarak görecek ve bu da web sitenizin daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Sitenize harici bağlantılar oluştururken (misafir gönderisi gibi), bağlantı metninize çok dikkat etmeniz gerekir. Her zaman hedeflediğiniz anahtar kelimeyi kullanmak istemezsiniz, çünkü bu manipülasyon olarak görülebilir ve ceza almanıza neden olabilir.

En güvenli bahis için, çalışabileceğiniz en alakalı ve en yüksek otoriteye sahip alan adından tam eşleşen bağlantı metniyle yalnızca bir bağlantı oluşturun ve diğer tüm sitelerden markalı veya genel bağlantı metni kullanın.

Görüntüler

Görseller her web sitesinin önemli bir parçasıdır, ancak SEO için özellikle önemlidir. Bunun nedeni, görsellerin web sitenizin etkileşimini artırmaya yardımcı olabilmesidir ki bu da önemli bir sıralama faktörüdür.

Tüm sayfalarınıza ve blog yazılarınıza görseller eklediğinizden emin olun ve dosya adına anahtar kelimeler ekleyerek ve görselde ne olduğunu açıklamak için alt metin kullanarak bunları SEO için optimize edin.

Alt etiketler

Alt etiketler, görselin içeriğini “okuyamadıkları” için arama motorlarının gerçekte taradıkları şeydir.

Bir resmin alt etiketini, farenizle resmin üzerine gelip beliren araç ipucunu görerek görebilirsiniz.

Alt etiketleri yazmanın en iyi yolu onları mümkün olduğunca açıklayıcı hale getirmektir.

Diyelim ki sayfanızda bir Nespresso kahve makinesi resmi var. Kullanabileceğiniz bir alt etiket şöyle olabilir:

“Nespresso Latissima kahve makinesi – siyah süslemeli beyaz”

Bu alt etiketi bir anahtar kelime (nespresso latissima kahve makinesi) ve resmin açıklamasını içerir.

Bağlam

Görseli nereye yerleştirdiğiniz de fark yaratabilir. Google bağlamı okuma konusunda gerçekten iyidir, bu nedenle görselinizi gönderinizin son derece alakalı alanlarına, tercihen anahtar kelimelerle mümkün olduğunca yakın bir şekilde çevrelenmiş olarak yerleştirin.

Bağlam ve alt etiketlerin bir kombinasyonu, görselinizin Google Görsel aramasında üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir ve bu da size çok fazla trafik ve geri bağlantı getirebilir.

Anahtar Kelimeler Meta Etiketi

Anahtar kelimeler meta etiketi geçmişin bir kalıntısıdır ve günümüzde arama motorları tarafından neredeyse yok sayılmaktadır.

Eskiden insanlar sistemi kandırmak için anahtar kelimeler meta etiketini yüzlerce anahtar kelimeyle doldururdu. Bu da okuyuculara hiçbir değer sağlamayan, düşük kaliteli, anahtar kelimelerle doldurulmuş birçok içeriğe yol açıyordu.

Bu nedenle, arama motorları anahtar kelimeler meta etiketine dikkat etmeyi tamamen bıraktı.

Bununla birlikte, anahtar kelimeler meta etiketine birkaç alakalı anahtar kelime eklemenin hiçbir zararı yoktur. Sadece aşırıya kaçmayın.

İyi Optimize Edilmiş Bir Web Sayfası Örneği

Satışortaklığı web siteleri sayfalarını SEO için optimize etme konusundaGERÇEKTEN iyi olmaeğilimindedir, bu yüzden iyi optimize edilmiş bir sayfanın en iyi örneklerinden biri olarak bir tanesini kullanmaya karar verdim.

NerdWallet.com’un bu “en iyi kredi kartları” sayfasına bir göz atın.

URL ve Başlığın her ikisinde de anahtar kelimenin nasıl yer aldığına bakın:

Example of a Well-Optimized Web Page #1
Example of a Well-Optimized Web Page #2

Gönderinin H1 etiketi başlıkla aynıdır ve her ikisi de ana anahtar kelimeyi içerir.

The H1 tag of the post is the same as the title, both of which contain the main keyword

Ana anahtar kelime de giriş bölümünde belirtilmiştir (9. kelimede başlar).

The main keyword is also mentioned in the introduction

Ürün adı bir H3’tür ve bir de resim vardır.

The product name is an H3, and there is an image as well

Farklı kredi kartı kategorileri H2 ile başlar.

Sonuç

Bir web sitesine anahtar kelime eklemek çeşitli şekillerde yapılabilir, ancak bunları eklemek için en önemli yerler başlık etiketi, URL, başlık etiketleri ve gövde içeriğidir. Resimler ve bağlantılar da anahtar kelimeler içerebilir ve sitenizin SEO’sunu geliştirmeye yardımcı olmak için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir