× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Sivilce dendiği zaman aklımıza ilk olarak yüzümüz gelir. Tüm cilt bakımlarımızı rutinimini de buna göre ayarlarız. Cilt lekeleri ve sivilcelerden kurtulmak amacıyla yüzümüze bir çok ürün uygularız ya da evde kendimiz natural malzemelerden maskeler yaparız. Peki ya bedenimizde meydana gelen akne ve sivilceler? Vücudumuzda meydana gelen sivilce ve lekeleri de göz ardı etmememiz ve kesinlikle yüzümüze gösterdiğimiz özeni vücudumuza da göstermemiz gerekir. Vücutta, bilhassa sırt ve kalça mekanları sivilcenin en süregelen gördüğünüz bölgelerdir. En iyi olasılık ile bu problemle hiç karşılaşmamış olanlar bile, bu sivilcelerden tek tük nasibini almıştır. Aşağıdaki bilgiler sayesinde cildinizdeki sivilcelerin kaybolmasını sağlayacak yöntemleri öğrenebilirsiniz.

  1. Diş Macunu

Her gün belli Aralıklarla kullandığımız diş macunu aynı vakitte sivilceleri süratle tedavi etmek amacıyla de kullanılabilir. Beyaz diş macunu kullanmanız gerekir ve jel diş macunu kullanmaktan kaçının. Yatmadan önce kesinlikle sivilce üstüne beyaz diş macunu sürün. Sabah kalktığınızda yüzünüzü su ile yıkayın, sivilcenizin kuruduğunu göreceksiniz. İsterseniz prosedürü gündüz de tekrarlayabilirsiniz. Diş macununun sivilce üstünde en az yarım saat kalması gerekiyor.

  1. Sarımsak

Sarımsak, sivilcelerin süratli tedavisinde yardımcı olan, antiviral, antifungal, antiseptik ve antioksidan bir üründür. Sarımsağın içinde ki kükürt maddesi sivilcelerin süratli iyileşmesine yardımcı olur. Öncelikle bir diş sarımsağı ikiye ayırarak sivilcenize sürün. Ilık suyla cildi yıkamadan evvelce beş dakika bekletin. Bu prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın.

  1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı akne ve sivilceleri tedavi etmek amacıyla kusursuz bir natural yöntemdir. Cilt sorunlarına namacıyla olan bakterilerle savaşmaya yardımcı anti bakteriyel özellikleri vardır. Ayrıca yatıştırıcı özellikleri kesinlikle sivilcelerin kızarıklığını ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı vakitte kara noktaları ve beyaz akneleri yok etmeye de yardımcı olur. Aktarlardan bulabileceğiniz çay ağacı yağına kulak çubuğunu daldırın, sivilce üstüne hafifçe sürün ve yüzünüzü 15-20 dakika sonra durulayın. Bir başka alternatif ise bir çorba kaşığı aloe vera jeli ile birlikte birkaç damla çay ağacı yağını karıştırdıktan sonra sivilce ve lekelere uygulayarak yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra durulamak olacaktır.

  1. Buz

Buz, kızarıklık, şişme ve sivilcelerin iltihaplanmasını süratle azaltmak amacıyla kullanılabilir. Etkilenen bölgedeki kan dolaşımının kesinlikle iyileştirmede, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasında ve deride biriken kir ve yağın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Buz küplerini ya da ezilmiş buz kullanabilirsiniz. Buzu bir parça beze sarın ve sivilcenin bulunduğu bölge üstünde 10 saniye kadar tutun. Birkaç dakika bekleyin ve prosedürü tekrarlayın.

  1. Buhar

Buhar gözeneklerinizi açacak ve cildinizin soluk almasını sağlayacaktır. Bu, enfeksiyona niçin olabilecek yağlara, kir ve bakterilerin gözeneklerde sıkışmasına engel olur. Büyük bir kaba sıcak suyu doldurun ve buharını yüzünüzle birkaç dakika ilişki etmesini sağlayın. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve kuruttuktan sonra ise yağsız nemlendirici uygulayın.

  1. Limon

Sivilcelerden kurtulmanın bir başka natural yolu, C vitamini bakımından varlıklı olan limon suyunun kullanılmasıdır. Limon suyu, sivilcelerin daha acele kurumasına yardımcı olur. Taze limon suyu kullandığınızdan kesinlikle emin olun. Limon suyunu sivilce üstüne yapmak amacıyla birkaç yol var: Kulak çubuğunu taze limon suyuna batırın ve yatmadan evvelce sivilceye uygulayın. Diğeri ise bir çorba kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı tarçın tozu ile karıştırıp sivilcenin üstüne sürere gece süresince bekletebilirsiniz. Sabahları kalktığınızda cildinizi ılık su ile yıkamayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir