× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO adı verilen yöntemler, internet sitelerine trafik çekmek için kullanılan “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarının legal ve illegal türleri olmaktadır. Genel olarak, içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler sayesinde daha fazla takipçi ya da ziyaretçi kazanılmasını sağlamakta olan SEO düzenleri, aynı zamanda bu internet sitelerinin çeşitli gelirlerinin de artmasını sağlayabildiği için oldukça önemlidir. Dolayısıyla meydana getirilen faaliyetler ile beraber bu iki grup ortaya çıkmaktadır…

SİYAH ŞAPKA SEO YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Siyahşapka SEO yöntemleri, aramamotorlarıtarafındanfarkedilmesidurumundatehlikeoluşturabilmektedir. Çünkü bu yöntemlerlearamasıralamasındadahaüstsıralaragelmekisteyen site sahipleri, açmışoldukları bu web sitelerininsilinmesiyolu ile cezalandırılabilmektedirler. Bu yöntemler ise genel olarak şu uygulamalardan meydana gelmektedir:

·        ANAHTAR KELİME SIKLIĞI NEDİR?

Arama motorlarının ilk önerilen siteleri arasında bulunabilmek için anahtar kullanımının etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemli bir detay olmaktadır. Fakat genel SEO kurallarına göre bu kelimelerin kullanım oranı bellidir ve bu oranın üzerine çıkılmaması ya da altında kalınmaması kesinlikle tavsiye edilir.

Aynı anahtar kelimenin, uygun oranın çok üstünde olarak kullanılması ise arama motorlarının filtreleme mekanizmalarını yanıltarak ilk sıralarda yer almak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Anahtar kelime sıklığı, ayrıca içeriğin de başarısız bir hal almasına sebep olmaktadır.

·        İÇERİK GİZLEME NEDİR?

Web siteleri, sahip oldukları içeriklerin geneli dışında bazı alakasız konulara ve dolayısıyla anahtar kelimelere de yer vererek siteye daha fazla veri akışı sağlamak isterler. İçerik gizleme ise bu konuda işe yaramaktadır. Örneğin çoğunlukla futbol konusunda videolar yayınlamakta olan bir YouTube kanalının, bir videonun açıklama kısmına “Dizi – Film Replikleri”, “2020’de Çıkan Filmler”, “En İyi Erotik Filmler” gibi farklı konuları kapsamakta olan anahtar kelimeler yazması, bu durum için en iyi örneklerden bir tanesidir.

·        YÖNLENDİRME LİNKİ NEDİR?

Pek çok web sitesi tarafından, daha fazla ziyaret edilmek için farklı sitelere linkler yerleştirilmektedir. Böylece bir sitede sörf yapmakta olan herhangi bir kullanıcı, önüne çıkan dikkat çekici reklam yazılarına ya da üzerinde kendisinin araştırdığı konu ile alakalı bir başlık yazan linklere tıkladığı zaman, direkt olarak çeşitli sitelere yönlendirilmektedir.

Bu yöntem, çoğunlukla porno videolarının yayınlanmakta olduğu, güvenli veri akışının sağlanamadığı sitelerde kullanılmaktadır. Ayrıca aynı yöntemden dolayı bilgisayarların ya da telefonların virüs problemi yaşaması da oldukça mümkün bir durumdur. Dolayısıyla yönlendirme linki olduğundan şüphelendiğiniz linklere hiç tıklamamanız en doğrusu olacaktır.

BEYAZ ŞAPKA SEO YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Beyaz şapka SEO yöntemleri, bir web sitesinin arama sıralamasında diğer pek çok siteden daha önce görüntülenmesi için uygulanmakta olan, legal düzenlemeler için kullanılan bir addır. Herhangi bir teknik arızadan yararlanmadan, çeşitli linkler yardımıyla hatalı yönlendirmelere başvurmadan, anahtar kelime kullanımı konusundaki kuralları ihlal etmeden ve alakasız anahtar kelimeler kullanmadan gerçekleştirilen bu SEO çalışmaları, tehlikesiz oldukları gibi uzun vade de önemli yararlar sağlamaktadır.

·        ANAHTAR KELİME KULLANIMI NEDİR?

Anahtar kelime kullanımı, SEO kurallarının en başında gelmektedir. İçerikte söz edilen konu ile ilişkili kelimelerin, tam olarak yüzde on oranında kullanılması ise doğru bir kullanımdır.

·        GÖRSEL KULLANIMI NEDİR?

Görsel kullanımı, web sitelerindeki içeriklerin daha düzgün ve okunabilir görünmesini sağlamaktadır. Site ziyaretçisinin sıkılmadan içerikleri inceleyebilmesine yardımcı olduğu gibi, Google Görsel Arama bölümünde yapılan bazı aramalarda web sitesine ait görsellerin çıkmasına ve siteye daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlayabilmektedir.

·        SAYFA DÜZENİ NEDİR?

Sayfa düzeni, bir içerikte bulunan tüm görsel ya da yazılı ögelerin birbiriyle uyumlu olması durumudur. Bu durum, SEO uyumlu içeriklerde bulunması gereken en önemli şartlardan birini meydana getirmektedir. Uygun görsellerin uygun paragraflar yanında, üstünde ya da altında bulunması, konu ayrımlarının doğru yapılması ve doğru başlık kullanımları, bu konunun en önemli detaylarından olmaktadır.

Siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO arasındaki farklar genel olarak bu şekildedir. Eğer web sitenizin daha çok tercih edilmesini isterseniz, her ne kadar dikkat çekici görünseler de siyah şapka SEO yöntemlerinden uzak durmanız kesinlikle tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir