Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya güvenliği, her kullanıcının önemsemesi gereken konuların başında gelmektedir. Teknolojinin hayatımıza katmış olduğu en büyük ürünlerden biri olan sosyal medya ile hemen her şeyi yapabilmek mümkündür. Bu hesaplar sayesinde kişiler arkadaşlık kurabilmekte, arkadaşlarla iletişim kurabilme, düşüncelerini ya da anılarını paylaşabilmekte hatta bu ortamda alışveriş dahi yapabilmektedir. Sosyal medya üzerinden bu denli fazla hizmet alınabilmesi, önemli bir riskinde gün yüzüne çıkmasına neden olabilmektedir. Hesaplarınızın güvenliğini oluşturmamanız halinde, birçok şeyi paylaşabildiğiniz sosyal medya hesabınızın çalınabilme olasılığı bulunacaktır.

Sosyal Medya Güvenliği Sağlanmadığı Takdirde Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Sosyal medya güvenlik tehdidi, kişisel ya da kurumsal hesapların tamamında ortaya çıkabilecek bir sorundur. Facebook, İnstagram, Twitter gibi hesaplarda öyloluşturduğunuz hesabınızın çalınması kötüye kullanılmasına neden olabilir. Kimi zaman çalışan hesaplar üzerinde trol paylaşımlar yapılabilir.

Bazı durumlarda ise siyasi ya da suç sayılabilecek benzeri yorum ya da paylaşımlar yapılabilir. Bu durumda kişilerin adına suç duyurusu açılmasına kadar gidebilecektir. Alışveriş yapılabilen sosyal medya hesaplarında ise bilgilerinizin çalınması ile karşı karşıya gelebilmeniz söz konusu olacaktır. Bireysel hesapların yanı sıra, kurumsal hesaplarda güvenlik tehdidi daha fazla olabilecektir.

Kötüye kullanan bir kişi tarafından kurumsal hesabınızın çalınması müşterilerinizin güvenliğini tehlikeye atmanıza, pek çok olumsuzluk ile karşılaşmanıza dolayısı ile de firmanızın prestijini zedelemenize kadar gidebilecektir. Ancak sosyal medya güvenliği ile bu sorunları ortadan kaldırarak, hesabınızı güvenli bir şekilde yönetebilmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal Medya Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Sosyal medya güvenliğinin sağlanması için yapılması gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri hesabınızın doğrulanması olacaktır. Kullanıcının sosyal medya hesabı için ilk olarak koruyucu bir şifreye yer vermesi gerekecektir. Bulunması kolay doğum tarihi, önemli bir tarih ya da isimden oluşan şifrenin bulunması ve bu nedenle hesabın ele geçirilmesi söz konusu olabilecektir.

Hesabınızı doğrulayarak bir e-posta adresi ya da iletişim numarası paylaşmanız hesabınızı güven altına alacaktır. Böylece kullanıcı şifresi dolayısı ile hesabı çalındığında sosyal medya güvenliği otomatik olarak sağlanabilecek ve anında şifre değişikliği yapılabilecektir. Hesabınıza gelen kötü mesaj içerikleri, bağlantı ya da linklere kesinlikle tıklanmaması gereklidir.

Sosyal medya hesabınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi adına bu tarz paylaşımlara itibar etmemeniz gerekecektir. Hesaplarınızdan konum ve adres bilginizi paylaşmanız, hesabınızı ve sizi tehlikeye atabilir. Evinizin dışında bulunduğunuzu sosyal medya hesabınız ile belli etmeniz yakın takipçileriniz tarafından zarar görmenize ortam hazırlayabilir.

Sosyal medya güvenliği tehlikesi yaratacak diğer bir durum ise hesabınızda biyografi, doğum tarihi, açık adres ya da telefon gibi bilgilerinizi paylaşmak olacaktır. Bu bilgileri herkesle paylaşmanız, hesabınızın daha kolay bir şekilde ele geçirilmesine neden olabilir. Başka bir cihazdan sosyal medya hesabına girmenizde olumsuz deneyimler yaşamanıza sebep olabilir. Bu nedenle gerekli durumlarda başka cihazları kullanıyorsanız, işiniz bittiğinde de güvenli çıkış yaptığınızdan emin olmanızda yarar vardır.

Bazı kurumsal siteler, size üyelik oluşturabilmek için sosyal medya hesabınızı paylaşma teklifinde bulunabilir. Bu durum birçok kişi için kolay gibi gelse de bunu kabul etmeniz bilgilerinizi bu kurumsal firma ile paylaşmanıza neden olabilir. Aslında oldukça güvenli ve hızlı sandığınız bu işlem ile sosyal medya güvenliği ortadan kalkabilecektir. Bu kapsamda kullanıcıların kesinlikle hiçbir kurumsal firmaya sosyal medya hesabından giriş yapmaması önerilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın