× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknolojinin gelişmesi insanların hayata bakış açısında da yenilikler getirmiştir. İnternet kullanımının artması ise bilgiye ulaşabilme kolaylığı sağlanmış, bilginin hayatın her alanına girmiş olması hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra sosyal yaşamında körelmesine neden olmuştur. Hayatın içinde geçen rutin işlemlerin tek tuşla halledilebilir olması insan ilişkilerini ciddi şekilde yara almasının ana sebepleri arasında sayılabilir.

Sosyal medya nedir?

Kullanıcıların internet aracılığıyla birbirleriyle yaptıkları diyalog ve paylaşımların bütününe ‘’ Sosyal Medya ‘’ denmektedir. Bu alandaki en büyük avantaj zaman ve mekân kısıtlamasının olmamasıdır. Sosyal medya platformlarında buluşan insanlar, iletişimde bulunurken birbirlerinden yardım alır ve yardımda bulunur. Sorulara verilen cevaplarla birlikte sosyal medya resmi olmayan bir eğitim aracına dönüşmüştür.

Sosyal medya özellikle gençler tarafından kullanılmaktadır. Sosyal, görsel ve yazılı medya insanların internet başında gereğinden fazla zaman harcamasına neden olmaktadır. Bu süreç

Eskiden boş zamanlarında kitap okuyan, gazete ve dergi karıştıran, eş dost ziyaretine giden insanlar şimdi bu ihtiyaçlarını internet başında sosyal medya üzerinden gidermeye çalışmaktadır. Ülkemiz için önemli ve özel günlerde hepimize gelen standart paylaşımlar ve kutlama mesajları bunlara güzel bir örnek teşkil eder. Birbirimizin sesini duymak ve ziyaretine gitmek yerine bir mesaj göndermek herkese çok daha kolay gelmektedir.

Hayatı kolaylaştırıcı bu etkiler insan ilişkilerine olumsuz etki yaparken adı  ‘’sosyal ‘’ olan bu aktiviteler aslında insan hayatına asosyallik olarak geri dönmektedir. Kişiler sosyal medya paylaşımlarında gittikleri yerlerden yedikleri yemeklere, aldıkları giysilerden mutlu gün resimlerine, okul başarılarından spor başarılarına kadar her bir detayı paylaşmaktan geri durmazken, bu paylaşımların beğenilmesi umuduyla da büyük bir heyecan yaşarlar. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların kaç beğeni aldığı ve beğeni sayısının diğer kullanıcıların altında kalıp üstüne çıkması ise günümüzün en popüler bilgisidir.

Yapılan araştırmalar sosyal medya paylaşımlarının insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediği fikrinde birleşmiştir. Bağımlılık yapan maddeler arasında sayılabilen alkol, sigara ve esrarın arasına giren sosyal medya bağımlılığı işin ciddiyetini anlatmaya yetecek seviyede bir bilgidir. Özellikle hastanelerde internet bağımlılığı yaşayanlar için yeni bölümler açılmış olması ve kişilerin tedaviye ihtiyaç duyması son derece acı bir gerçektir. Sosyal medya bağımlılığında dikkat çeken özellikler arasında,

İnsanlar birbirilerini görememekten yakınırken, sohbet edememekten sıkıntı duyarken internet kullanımı ve sosyal medya paylaşımlarından kendini alamayan yeni bir neslin yetişmesi gelecekte bizleri nelerin beklediğinin ufak bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır. Herkes bu konuda birbirini uyarırken hiçbir önlem alınmaması ise duyguların yok olduğunun ve durumun her gün daha da kötüye gittiğinin en önemli kanıtları arasında sayılabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir