× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Spor LisesiNedir? Spor Lisesi Nasıl kazanılır?

Spora yetenekli olan öğrencilerin spor alanına kazandırılması amaçlı kurulmuş lise eğitim sistemidir. 8. sınıftan liseye geçireceğiniz dönemde başvuru yapıla bilinir. Spor Liselerine İmam hatip ortaokulları ya da Ortaokuldan sekizinci sınıfından mezun olan öğrencilerin başvuru yapabilmektedir. Spor liselerinde sporun bilimsel ve fiziksel tarafına yönelik eğitimler verilir. Spora yönelik eğitimler başlangıç seviyesinde verilir ve bir anlamda üniversite de BESYO için bir hazırlık yapılmaktadır.Spor liselerin de sadece spor dersleri verilmemektedir. Spor branş derslerinin yanında lise eğitimin de zorunlu olan dersler de alınmaktadır.

Spor lisesinde giriş için gerekli olan sınav TEOG sınavıdır. TEOG sınav puanının yüzde otuzu alınır. Spor Lisesi’nin yapılacak olan olacağı yetenek sınavının lise yüzde yetmişi alınır. TEOG sınavımızın yüzde otuzu (%30) ve yetenek sınavının yüzde yetmişi (%70) alınarak toplam puan belirlenir. Puan ortalaması sonucu kontenjan da sıralaması belirlenmiş olur. Puanlamalar 100 üzerinden değerlendirilir.

Spor liselerine giriş yapabilmek için her Spor Lisesi’nin kendi belirlediği kontenjanlar bulunmaktadır. Spor lisesine girmek isteyen öğrenciler  gitmek istedikleri yerdeki her Spor Lisesi’nin kendi belirlediği yetenek sınavları bulunmaktadır. 

Spor Lisesi Başvurusu Nereden Yapılır? Spor Lisesi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Sistem üzerinde Başvuru tarihleri açıklanmaktadır. Bu başvuru sürecinde öğrenim görmek istediği spor liselerinden ez fazla iki okula başvuruda bulunula bilinir. Başvurular Okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden yapılmaktadır. (Başvurular genellikle Haziran ayının 1. Veya 4. haftası arasında açılmaktadır.)

Başvuru için teslim etmeniz gereken belgeler sistem üzerinden size belirtilmektedir.

Genel olarak Spor Lisesi Başvurusu için istenilen belgeler;

Sınav günü ve saati size verilecek olan sınav giriş belgesinde yazılı olacaktır. Yetenek sınavına aday kendi spor kıyafetleri ile katılacaktır.

Spor lisesi adayın üniversite girişinde de artı rol oynamaktadır. Spor liseleri artık meslek lisesi kategorisinde yer aldığı için lise sonrası üniversite girişlerinde sınav da ek puan almaktadırlar.

Yetenek Sınavında Neler Yapılır?

Spor lisesi başvurusunda başvuru yapılan Spor Lisesinin belirlediği yetenek Sınavı farklılık göstere bilir. Genel olarak yetenek sınavı parkurlarında uygulanan koordinasyon Parkurun da;

gibi koordinasyonlardan geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir