Steve Jobs ve İlham Verici Hayatı

 Steve Jobs ve İlham Verici Hayatı

Hepimiz teknoloji dünyasında çığır açan ve büyük yenilikler getiren;  Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ı mutlaka duymuşuzdur. 

Kimdir Steve Jobs, Apple nasıl ortaya çıktı diye merak ediyorsanız Steve Jobs’ın herkese ilham veren, ufuk açan hayat hikayesine kısaca göz atalım.

Tam adıyla Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955 senesinde San Fransisco/Kaliforniya’da dünyaya geldi. Babası Suriyeli  Abdulfattah John Jandali, annesi ise Amerikalı JoanneSchieble’dir. Fakat biyolojik anne ve babası resmen evli olmadıklarından ötürü Jobs’ı bir süre sonra Paul Jobs ve ClaraJobs çiftine evlatlık olarak vermişlerdir. 

Okul hayatına baktığımızda ise liseyi Kaliforniya Cupertino lisesinde devam ettirirken yaz okullarına ve derslere katıldı. Hatta bu süre zarfı içerisinde Steve Wozniak ile birlikte çalıştı.  Lisenin ardından Portland’daReedCollege’a başladı. Ancak bir süre sonra akademik hayata ve disipline uyum sağlayamadığını düşünerek okulu yarım bıraktı.

1974 senesinde Steve Wozniak ile birlikte “Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü” toplantılarına katılım göstermeye başladı. O sırada para biriktirmek amacıyla bir süre oyun üreticisi Atari’de çalıştı. Daha sonra burada biriktirdiği parayla  Hindistan gezisine çıktı, burada ruhani aydınlanmayı amaçlıyordu.

Apple’ın nasıl kurulduğuna gelecek olursak eğer Steve Wozniak ile olan dostluğunun sonucu ve meyvesi olarak 1976 senesinde ilk Apple bilgisayar icat edildi. Birçok emek ve fedakarlıkla üretilen bilgisayar tam 666 dolardan satışa sunuldu. Şirket bu bilgisayardan 774.000 dolar gelir elde etti. Başarıyı takip eden senelerde borsa ve piyasa devi haline geldi bu şirket.

                Steve Jobs hayatında her şey mükemmel ve yolunda giderken aynı zamanda pankreas kanseriyle savaşıyordu. Hastalığı ağırlaşınca Jobs, Apple’daki CEO’luğu bıraktı ve 2011 yılında birçok şey başarmış olarak hayata gözlerini yumdu.

Jobs ve hayatı hakkında şüphesiz ki işlenecek ve anlatılacak birçok teknolojik gelişme ve hikaye vardır. Daha detaylı görmek ve ufkunu genişletmek isteyenler için Jobs’ın Danny Boyle tarafından filme uyarlanan hayatını izlemelerini tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın