× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Tablet seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok önemli noktalar bulunmaktadır. Dünya  üzerinde hızla ilerlemeye devam eden teknoloji, gerek cep telefonları gerekse tabletler ile hayatımızda yerini almaktadır. Akıllı cihazlar arasında yer alan tabletler, piyasada birçok marka ile satışa hazır haldedir. Özellikle iş alanında kullanımı kolaylaştıran tabletler, pratik bir şekilde taşınarak, uzun ömürlü batarya sayesinde avantajlı hale gelmektedir.

Tablet seçimi yaparken öncelikle hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Film ya da dizi izlemek için alacağınız tabletle iş amaçlı kullanacağınız tablet aynı düzeyde olmayacaktır. Tablet seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında önem arz eden konular sıralanmaktadır.

1.      İşletim Sistemi

3 tane işletim sistemi seçeneği bulunmaktadır. Tablet seçimi yapılırken hangi işletim sistemini, tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Bunlar Android, IOS ve Windows işletim sistemleridir. Android geniş kapsamı ile avantajlı hale gelmektedir. Uygulamaların birçoğu ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

1.      Ekran Çözünürlüğü ve Boyutu

Tablet seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında ekran boyutu ve ekran çözünürlüğü bulunmaktadır. Akıllı telefonlarda da olduğu gibi tabletlerde de büyük ekran tercih etme oranı artmaktadır. Ekran genişliğinin ortalama 10 inç boyutuna sahip olması alıcı kitleye hitap etmektedir. Yer kaplamaması ve kolay bir şekilde taşınmasını istiyorsanız aradığınız boyutlarda birçok uygun tablet modeli bulunmaktadır. Ekran çözünürlük kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan cihazlar, görüntü kalitesini de iyileştirmektedir.

1.      Ram Kapasitesi

Tablet seçiminde, güçlü bir performansa sahip olan cihazlar tercih edilmektedir. Cihazın içerisinde bulunan işlemcinin en az 4 çekirdekli olması gerekir. Aynı zamanda Ram kapasitesinin de 2 GB altında olmaması gerekir. Tabletin, hızlı çalışması ve performans kalitesinin artması bu özelliklerle sağlanacaktır.


1.      Hafıza Özelliği

Tablet seçimi 2020 yılında yapılırken, hafıza bakımından geniş olanların tercih edilmesi gerekir. Özellikle 16 GB ve üstü depolama özelliğine sahip olan tabletler tercih edilmelidir. Eğer 16 GB altında bir tablet seçerseniz, sürekli içinde bulunan belgeleri veya görüntüleri temizlemeniz gerekecektir.

1.      Batarya Süresi ve Kamera

Şekil itibariyla büyük olan tabletlerin bataryaları da geniştir. Batarya süresi, tabletin kullanım sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Tablet, tam olarak şarj edildiğinde yaklaşık 20 saate kadar

Tablette kamera özelliğinin bulunması görüntülü konuşma sistemini kolaylaştırmaktadır. Tabletlerin büyük bir kısmında bu özellik aktif bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Kimi modellerde yalnızca arka kamera bulunurken kimi modellerde hem arka hem de ön kamera bulunmaktadır. Tercihinizi isteğiniz doğrultusunda gerçekleştirmeniz mümkündür.

Tablet seçimi nasıl olmalıdır sorusu birçok kez gündeme gelmektedir. Tabletin hafif ve ince bir yapıda olması gerekir. Kullanım kolaylığı ile mobil cihazlarda yapacağınız çoğu işlem tabletlerde de yapılmaktadır. Ayrıca tablet tercih ederken çocuğunuza uygun olmasını istiyorsanız ebeveyn modu olan tabletleri tercih edebilirsiniz. Ebeveyn modu ile tablette kullanılacak veya kullanılmayacak uygulamaları sınırlandırmanız mümkündür. Çocuk sağlığı için elverişli olan bu mod ile güvenlik çemberi istenilen koşullarda oluşturulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir