× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Obsesif kompülsif bozukluk (OKB) ya da Saplantı Hastalığı ya da Takıntı hastalığı ya da vesvese …

     Biz ne dersek diyelim Dünya genelinde çeşitli türlerde temizlik, kaygı, dini, şüphe ve cinsellik gibi birçoğu.Peki bu takıntılardan tamamen kurtulmamız mümkün mü? Evet MÜMKÜN,KESİNLİKLE!

    OKB Rahatsızlığı olan kişiler belirli ritüelleri yerine getirmedikleri takdirde o düsüncelerinin gerçekleşeceğine inanırlar.Örneğin; ellerini beş defa yıkamazlarsa mikrop kapacaklarına, umumi yerlerde tuvalet kullanımında AIDS olacaklarına ya da kelimesi kelimesine dua ederken yanlış bir kelime söyleyip veya unuttuklarında yakınlarına birşey olacağına inanıp terar ve tekrar el yıkamak ,dua etmek gibi çok çeşitli türlerde ritüelleri gerçekleştirirler.

   Bu durumla ilgili tv programları bile yapıldı. Bu programlarda tamamen bu rahatsızlıktan kurtulan da var bu rahatsızlığı azaltan da var. DEMEK Kİ MÜMKÜN!

    Öncelikle bu rahatsızlığın sizde olduğunu düşünüyorsanız benim size tavsiyem bir doktora (psikolog) başvurmalısınız!

    Kendi kendimize uygulayabileceğimiz yöntemler arasında ;

1-Düşünmemek! Demiyeceğim tabi ki. Tam tersine daha çok düşünüp üstüne gitmeniz de yarar var sadece ritüelleri gerçekleştirmeyin.Mesela; temizlik takıntınız mı var elinizi bir kaç gün beş kere değilde iki kere yıkayın .Birşey olamadığını görünce siz de bazı ritüellerden vazgeçip biraz rahatladığınızı göreceksiniz.Yalnız psikolojik olarak kendizi hasta zannedip tekrarlamamak için de ayrıca kendinizi ikna etmeniz lazım.Unutmayın herşey sizin beyniniz de bitiyor.

2-Uyarı: Yakın bir arkadaşınız ya da aile bireyinizden yardım isteyin.Özellikle sözünüzün geçemeyeceği biri.Ona durumunuzu anlatın ve sizi uyarmasını rica edin.Ona şüphelerinizden bahsedin .Güvendiğiniz bir dostun sizi ikna etmesine ve yardımcı olmasına izin verin sohbet edin.Kimseye söyleyemediklerinizi en güvendiğinize söyleyin.Güvendiğiniz ve yardımını istediğiniz kişilerin gözünden düşme ya da dalga konusu olmaktan asla korkmayın.Emin olun onlar sizi gerçekten sevdikleri için ellerinden geleni yapacaklardır.

3-Aktivite değişikliği: Şöyle ki; Temizlik yerine bir arkadaş sohbeti ve ya doğada güzel bir yürüyüş hem de geç saatlere kadar bir gün evinizi temizlemezseniz mikroptan ölmezsiniz emin olun ölmezsiniz!Tam tersine artık hayat akıp gidiyor ve siz bu Dünya ya temizlik yapmak ,kaygılanıp,düşünmek için gelmediz.Uyanın sizinde bir canınız var!

    Bu hayatta herkese bir can verildi kimisi başını yastığa koyar koymaz uyur,kimisi de uykuya hasret saatlerce düşünür.Tek yapmamız gereken düşüncelerle yüzleşip yapmamamız gerek ama kendimizi alıkoyamadığımız şeyleri yapmamak.Enerjinizi başka aktivitelere yöneltip sosyalleşmek en önemli unsurlarda bir tanesi.

NOT: Yukarıda bahsettiğim konularda öncelikle psikiyatrik bir destek alınması unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir