× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Ülkemizde 3 insandan 1’inde tansiyon hastalığı  görülmektedir. Yaşınız 34 ve yukarı ise tansiyonunuzu sık olarak  ölçtürmemiz gerekir. Bunun içinde gün içinde aralıklı olarak ölçmek gerekir. Özellikle sabah saatlerinde tansiyonunuz yüksek çıkar. Gün içinde de belli aralıklarla tansiyonunuzu ölçüp ortalama değerlere bakılması gerekir.

İnsan yaşlandıkça tansiyon yükselir. Çünkü damarlar elastikiyetini kaybediyor. Bu süreçte de özellikle tuzu hayatınızdan olabildiğince çıkarmanız gerekir. Tuzu fazla tüketmek tansiyondaki en önemli temel sebeptir. Bununla beraber ikinci faktör ise alkolden uzak kalmaktır. Üçüncü temel önlem ise egzersiz yapmaktır.

Bir insanın iç huzurunu sağlaması da tansiyonu düşürdüğü söyleniyor. Özellikle bazı doktorlar dizi izlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak gibi aktivitelerin tansiyonda olumlu etki yaptığını belirtiyor. Evet doğru fakat tek başına yeterli değildir. Tansiyonunuz olması gereken değerden yüksekse dizi izlemekle bu tansiyon tabi ki düşmez. Bunun için tedavi gerektirir. Dolayısıyla tansiyon hastası iseniz birçok önleyici faktörü bir arada uygulamanız gerekir ki olumlu sonuçlar elde edilsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir