Tarçın Nedir ve Faydaları Nelerdir

 Tarçın Nedir ve Faydaları Nelerdir

Tarçın, eşsiz rengi, yoğun kokusu ve tadı, güzel görünümüyle birçok evin olmazsa olmazıdır. Kullanıldığı her yemeğe, her tatlıya, her içeceğe inanılmaz bir tat ve kokuyla destek veren tarçın, tüm bu lezzeti ve kokusunun yanı sıra oldukça şifalı bir ağaç türüdür. Tropikal ülkelerde yetişir, defnegiller ailesindendir. Anavatanı Sri Lanka olarak tahmin edilmektedir. Hem toz hem de çubuk olarak kullanılabilir. Tarçın iki ana grupta ayrılır, biri Çin tarçını, diğeri ise Seylan tarçını olarak geçer. Görünümleri ve tatları birbirine oldukça yakındır ancak içerik açısından Seylan tarçını daha zengindir. Ne yazık ki Seylan tarçını daha az bulunabilmektedir.

Tarçının Faydaları

Tarçının faydaları her geçen gün daha da artmaktadır. Sürekli tarçının üzerinde yeni araştırmalar yapılmakta ve yeni özellikleri keşfedilmektedir. İnsan sağlığını korumada önemli etkinlik gösterebilir. Birçok sisteme faydalıdır. Bunun yanında birçok hastalığa karşı da hem doğal koruma sağlar hem de iyileşmesinde yardımcı olur.

  • Tarçın, sindirim sistemi dostudur. Sindirim sisteminde olumlu etkileri bulunur. Mide bulantısını durdurur, kusmaya karşı önlem olur. Midede ve bağırsakta bulunan fazla gazı söker. Şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını çözer.
  • Tarçın, diyabet hastalığının tedavisinde kullanılır. Tamamen doğal bir tatlandırıcı olması ve içeriğindeki diğer maddelerin kan şekerini düzenlemesi tarçını şeker hastalarının bol bol tercih etmesine yol açmıştır.
  • Tarçın, cilt sağlığına da faydalıdır. Egzama ve mantar gibi cilt ve deri sorunlarının çözümünde içeriğindeki yağlar etkin rol oynar.
  • Tarçın, kan dolaşımının devamlılığının sağlanmasında etkili olur. Geliştirir ve hızlandırır.
  • Tarçın, başta mide kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı iyi bir önlem olabilir. Araştırmalar her geçen dönemde başka bir faydasını bulurken özellikle kanser türlerine karşı olan tarçın araştırmaları hız kazanmıştır.
  • Tarçın, beyne de faydalıdır. Sabahları kokusu bile zihni açarken, düzenli kullanımı hafızayı güçlendirir ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olma konusunda yardımcı olur.
  • Tarçın, diş sağlığında da önemli yere sahiptir. Diş çürüklerini tedavi eder. Diş eti hastalıklarını iyileştirir.
  • Tarçın, sinirleri yatıştırır ve psikolojik hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın