× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

ŞEKER VE TATLANDIRICILAR ZEHİRLİ MİDİR?

Şeker bilindiği üzere bir karbonhidrattır. Bazı durumlarda tamamen sakınmak gerekebilir ama belli sınırın üstünde tüketildiğinde vücut sindiremez ve fazlası yağlara dönüşür. Bu durum ise kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Ayrıca şekerin fazlası beyne doyma sinyalini veren hormonu bozarak bizim daha çok besin tüketmemize ve obeziteye yakalanmamıza sebep veriyor. Bu gibi sebeplerle çoğumuz şeker tüketiminden olabildiğince sakınmaya çalışmaktayız.

Yapay şekerlerin yanında şeker, tam tahıllı ürünlerde, ekmeklerde, sebze ve meyvelerde, süt ürünlerinde doğal olarak mevcuttur. Yani bizlerde olması gereken miktar bu gıdalarda mevcuttur. Diğer taraftan hazır olarak şeker alacaksak sınırlı miktarda kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bunların dışında gıdalara tat vermek amacıyla sonradan üretilen bir takım tatlandırıcılar var. Bu tatlandırıcılar elde edildiği kaynağa göre doğal ve yapay tatlandırıcılar olarak ikiye ayrılıyorlar ve bizi ilgilendiren kısım yapay yani sentetik tatlandırıcılardır.

Sentetik tatlandırıcılar yapay olarak üretilir ve enerji içermezler. Gıda üreticileri tarafından düşük maliyeti sebebiyle tercih edilmektedir. Sakarin, Asesülfam-K, Aspartam gibi birçok yapay tatlandırıcı şekerlemelerde, çikolatalarda, meyve sularında, toz içeceklerde, pasta ürünlerinde, sakız gibi gıda ürünleri ve ilaç sanayisinde çokça kullanılmaktadır. E951 Aspartam, aspartama duyarlı insanlar, tüketimden sonra baş ağrısından, baş dönmesinden ve halüsinasyondan ağrı çekebilirler. Aspartama duyarlı olan kişilerde ödeme veya göz kapaklarında, dudaklarda, ellerde veya ayaklarda şişmeye neden olur. E950 Asesülfam-K, normal şekerden 200 kat tatlıdır.

Ayrıca şişelerde, kutularda  “Soğuk içiniz” ibaresi göze çarpmaktadır. Uyarı niteliğinde olan ve soğuk içmemizi bildiren bu ibare, içeceğimizin daha lezzetli olması için değildir. Soğuk içmezseniz, sıcaklıkla beraber kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşan formaldehit ve formik asit sizi zehirleyerek ölümünüze sebep olabilir. Bu amaçla ölümlere sebep olmamak için içeceklerin üzerine uyarı olarak  “Soğuk içiniz” yazılmaktadır.

Normal şeker bir kat tat veriyorsa yapay tatlandırıcılar 200 kat tat vermektedir. Diğer bir önemli madde ise yapay tatlandırıcılar düşük bütçe ile tedarik edilebilmektedir. İlk başlarda kilo kontrolü ve diş çürüklerine çözüm olarak üretilse de işin aslının bu olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bu noktadan sonra etiket okumaya daha çok dikkat edersek şekersiz diye tanıtılan çoğu gıdada şeker olmadığı ama bunun aksine daha zararlı bu gibi yapay tatlandırıcıların olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Gıda endüstrisinin pazarlama tekniği çoğu zaman bizleri yanıltmakta ve tuzağa düşürebilmektedir. Ayrıca şekersiz bir gıda üretimi için çokça su ve gerekli hammadde olması gerekmektedir. Aynı tat, aynı lezzetin tutması bizler için zararlı olan bu tatlandırıcılar ile sağlanmaktadır. Sağlığımızı ve geleceğimizi korumak için doğal olana başvurulmalı ve şeker tüketiminden olabildiğince sakınmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir