Teknoloji ile ilgili haberler

 Teknoloji ile ilgili haberler

Teknoloji Haberleri

Teknolojinin çok hızlı ilerlediği günümüzde zamana ayak uydurmak çok zor hale geldi. Baş döndürücü bir hızla yaşanan gelişmelere yaşanan global salgın dahi engel olamadı. Yaşadığımız nano teknoloji çağında elektrikli ev aletlerinden beyaz eşyalara, akıllı cep telefonlarından otomobillere kadar hemen herşey sürekli gelişiyor. Hayatımızı derinden etkileyen teknoloji ile ilgili haberlere şimdi bir göz atalım…

Sağlık

Şu sıralar teknoloji ile ilgili haberlerin belki de bizim için en önemlisi sağlık alanında olanlar. Hayatımızın dönüm noktası haline gelen korona virüsle ilgili sevindirici bir gelişme kaydedildi. Virüsü 48 saat içinde yok eden sprey hayvanlardaki denemelerde başarılı oldu. ABD’de yaşayan Türk bilim adamı Serhat Gümrükçü tarafından bulunan yöntemin adı: “Hijack RNA”. Bu yöntem,virüsün muhtaç olduğu enzimi yok etmeyi sağlayarak virüsü ve tüm mutasyonlarını 48 saat içinde öldürüyor.

Cep Telefonları

Herkesin elinden düşürmediği, adeta beraber yatıp kalktığı cep telefonlarındaki teknoloji ile ilgili haberler odak noktası olmaya devam ediyor. Apple firması kendi ürünlerinde kullanılmak üzere pil düzeyini gösteren yeni bir sistemin patentini aldı. Bu sayede kullanıcılar şarj durumlarıyla ilgili çok daha kolay bilgi sahibi olabilecekler.Pil kalibrasyonu hizmetini de devreye alan Apple, bu işlemin haftalar sürebileceği konusunda da uyardı.

Apple, İOS 14.5’in birkaç hafta içinde yayınlanacağını duyurdu. İOS 14.5 ile gelen en önemli özellik, uygulamaların kullanıcılarını takip etmek için izin istemeleridir. Bu kurala uymayan uygulamalar AppStore’dan çekilecek. Güvenliği geliştiren Apple, takip cihazı yanında olduğunda kullanıcıyı uyarıyor.

Akıllı telefon pazarından çekilen LG, mevcut kullanımdaki modelleri için Android yazılım güncellemelerini üç sene daha devam ettireceğini duyurdu.

İnternet

Özellikle eve kapandığımız şu günlerde kullanımı yaygınlaşan internette kişisel verilerin korunması gittikçe daha büyük bir sorun halinde gelmeye başladı. Her saniyede 8 çevrimiçi saldırı gerçekleşiyor. Özellikle “cep telefonu, e-posta adresi, konum ve adres” gibi kişisel bilgiler internet üzerinden alınıp satılabiliyor.

NASA’nın düzenlediği, “Dünya Turnuvası” adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında Van Gölü’nün uzaydan çekilen fotoğrafı birinci oldu.

Bu ayın başında Facebook, Whatsapp ve İnstagramda yaşanan çökme ile birlikte dünya çapında 533 milyon, Türkiye’den ise 20 milyon kişinin kişisel verileri sızdırıldı.

Elektrikli Ev Aletleri

Toz torbalı süpürgeleri çok gerilerde bıraktık… Daha sonra siklon teknolojisinin kullanıldığı şeffaf hazneli elektrikli süpürgeleri kullandık. Şimdi artık robot süpürgeler devri var. Evin içine bırakıp gidiyorsunuz o da kendi kendine temizlik yapıyor.

Savunma Sanayi

GÖKTUĞ projesinde yer alan BOZDOĞAN adlı havadan havaya savunma füzesi hedefini tam isabetle vurdu. Bu ileri teknolojiye sahip nadir ülkelerden biri de Türkiye oldu.

Otomobil

Dizel arabaların yerini elektrikli ve hibrit otomobillere bıraktığı günümüzde, artık üreticiler dizel araba üretiminden çekiliyorlar. İngiliz otomobil markası MG’ninelektrikli modeli ZS EV, Türkiye’de satışa başladı. ZS EV modeli 44.5 kWh’lik bir bataryaya ve 263 kilometrelik bir menzile sahip.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın