Teknoloji Nasıl Gelişir?

 Teknoloji Nasıl Gelişir?

Teknolojik gelişme son 200 sene içerisinde kendisini en yüksek seviyede göstermiştir. Fakat binlerce sene önce kablosuz elektrik kullanıldığı ortaya çıkarak geçmişte farklı kavimlerin günümüzden daha ilerde olduğu anlaşılmıştır. Pek çok aletler de müzelerde saklanarak günümüz insanlarına bir örnek olarak gösterilmektedir.

Geçmişten bazı örnekler alındıktan sonra günümüze uyarlanarak kablosuz elektrikli aletler üretim görmüştür. Örnek aldığımız geçmiş bizler için ışık tutarak teknolojik gelişim açısından gayet önemli dersler ortaya koymaktadır. Günümüzün teknolojisine bakıldığında tabii ki geçmişe oranla artık daha fazla çeşit ürünler üretmekteyiz.

Öyleyse bu değişim sürecinde teknoloji nasıl gelişir? Bu gelişim bizlere ileri de neler sunar?

Teknoloji Nedir?

İnsanların refahı, rahatlığı, kolaylığı ve sağlığı adına üretilen her bir düşünce teknoloji olarak adlandırılır. Günümüzün en iyi teknolojileri, akıllı telefonlar, akıllı saatler, mutfak gereçleri, elektrikli arabalar, süpersonik uçaklar, savunma sistemleri ve buna benzer pek çok önemli üretimler.

Teknoloji her zaman insan nefsinin kontrolünü sağlamış ve kendisini çok sevdirmiştir. Bundan 50 yıl öncesine döndüğümüz de mekanik teknoloji bulunuyorken şimdi her şey elektrik ve güneş enerjisi sistemi ile çalışım görüyor. Tabii ki bu durum yararlı olduğu gibi insanı tembel yapabiliyor.

Eskiden fotoğraf makineleri en iyi teknolojik gelişim olarak görülüyorken şimdi akıllı telefonlar en iyi kameradan daha profesyonel şekilde çekim yaparak üzerinde işlem gerçekleştirebiliyor. Bu durum tüm teknolojik aletlerin bir alet üzerine toplanması gibi bir durumdur.

İleriki zamanlarda bilgisayar, telefon ve ev aleti gibi aklınıza gelebilecek birçok sistem bir ürün tarafından kontrol edilebilecek.Böylece insanlık ve sanayi ani sıçrama yaşayarak çok farklı yerlere gelebilecek. Ama teknoloji hangi el tarafından ve ne zihniyetle meydana geliyor konusu en önemlisidir.

Teknoloji Gelişimi Nasıl Gerçekleşir?

Teknoloji gelişimi, akıl ve zekâ olarak dikkat çeken insanların bir araya gelerek düşüncelerini birleştirme metodu sayesinde gerçekleşir. Bir kişinin değil tam tersine onlarca kişinin düşünceleri birleştirilerek teknolojik devrimler ortaya çıkar. Bu durum özellikle üniversiteler içerisinde parlayan gençlerin seçilmesi ile oluşur.

Tabii ki sadece üniversite içerisinden değil günümüz teknolojisi sayesinde belirli kurumlara proje tanıtma yöntemiyle de gerçekleşir.Teknoloji gelişimi 2’türden oluşur. Birincisi teknolojiyi düşünen kişiler. İkincisi teknolojiyi gerçeğe dönüştüren kişiler.Teknoloji ilk olarak düşünülür ve planlanır. Bu planlar gruplar şeklinde ayrılarak tek tek ayıklanır.

Sağlık, bilişim ve robot gibi teknolojik gruplar arasından yapılabilecek ve gerçeğe yakın olan düşünceler seçilerek projelerin hepsigerçeğe dönüştürebilecek kişilere aktarılır. Bu kişiler hep birlikte en iyi şekilde çalışma sağlayarak bilgisayar üzerinde çalışma sağlar. Bilgisayarın olmadığı devirde tabii ki her iş kâğıt üzerinde gerçekleşirdi.

Fakat şimdi bilgisayar gücünün rahatlığı kullanıldığından uzun uğraşlar veren çalışmalar son buldu. Bu sayede teknoloji bilgisayar üzerinden kontrol edilerek dünya üzerinde yaşatacak etkiler de ölçülüyor. Daha sonra sanal dünya üzerinde eğer güzel efektler ortaya çıkıyor ise bunlar gerçek dünya üzerinde yayılması adına çalışmalar başlatılıyor.

Bu durum cep telefonu, akıllı saatler, robotik mutfak gereçleri,savunma sanayi ve uzay teknolojisi gibi pek çok önemli kategorilerde görülüyor.Teknoloji adım adım ve yüzlerce proje ile gelişerek tüm insanlara faydalı olması amaçlı ortaya atılır. Bu böyle görülüyor ve kabul ediliyor.Bilinmelidir ki yeni bir teknoloji ilk olarak ortaya atılmadan önce her zaman simülasyon ile test edilir.

Teknoloji İnsanlara Neler Sunar?

Teknoloji iyi kullanıldığı vakit güzellik, kötü kullanıldığı vakit azap verebilecek kadar değişkenlik gösterir. Bıçak bir teknoloji olarak görüldüğünde ekmek veya bir şey doğramak için iyidir. Fakat bir insan için kullanıldığında durum değişir.Teknolojinin insanlara sunmuş olduğu en önemli nokta gelişimdir.

İnsanlar teknoloji ile gelişir ve farklı bakış açısı yakalar. Uydu olmadan önce insanlık haritayı tam olarak bilemiyordu. Fakat uydu ile birlikte dünyanın her bir zerresi şuan gözetlenebiliyor. Böylece insanlar gerçeğin farkına vararak gelişim görüyorlar.

Teknoloji geliştiğinde insanda gelişir ve daha iyi şekilde algı belirir. Aklın vermiş olduğu güç sayesinde gelişim gören teknoloji, insanlar için rahatlık ve kolaylık sunar. Sağlık açısından ilerleme ve ulaşım açısından yükselme gibi birçok güzellik ortaya çıkar.

Teknoloji İnsanlar İçin Tehlikeli Midir?

Teknolojiyi kimin ortaya çıkardığı ve hangi zihniyetin bu teknolojiye ortak olduğu mutlak önemli olan husustur. Çünkü günümüzde artış gören teknolojiler bir noktada birleşen düşünce yapısı ile meydana geliyor. Her isteyen kendi teknolojisini çıkartarak farklı çalışmalara yön veremez. Çünkü devletleri ele alan farklı bir yapı, ortaya çıkarılacak olan teknolojinin onaylanmasını gerçekleştirir.

Teknoloji, dünyaya mutluluk vermekse ve insanlara hizmet sunmak ise tabii ki güzeldir. Fakat amaç farklı bir ortam elde etmek ve insanları tamamen kendi isteklerinin kontrolü altına almak ise teknoloji bu anlamda kötü yolda ilerler. Üretilen robotlar insanlara yardım edebildiği gibi yok etme görevini de üstlenebilirler. Bu nedenle teknoloji insanlara faydalı olabileceği gibi tehlikeli de olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın