Teknoloji Olmadan Yaşamak Mümkün mü?

 Teknoloji Olmadan Yaşamak Mümkün mü?

Teknoloji  hayatımızda yer edinmiş önemli bir faktördür. Hayati derece de öneme sahip olan yemek yemek ve su içmek gibi teknoloji de hayati derecede önemlidir. Teknoloji’yi insanın yaşamını ve gündelik işlerini kolaylaştıran ve daha da basitleştiren önemli bir etken olarak tanımlayabiliriz. Teknoloji, bilim ve mühendislik ile ortaya çıkmış ve hayatın olmazsa olmazı olmuştur. İnsanlar kendilerini yormamak ve zorlamamak için teknolojiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç insandan insana değişen bir faktördür. Aslında imkan meselesi de diyebiliriz. İmkanlar ihtiyaçları doğurur eğer elinizde imkanınız varsa bir şeye ihtiyaç duyarsınız. İmkanınız yoksa da ihtiyaç duyarsınız ama gerçekleştiremezsiniz. İmkanı olan insanlar birden fazla şeye ihtiyaç duydukları kadar teknolojiye de ihtiyaç duyarlar.

   Bir kaç örnekle teknoloji olmadan yaşamaya çalışalım. Basit bir örnekle çamaşır makinesine değinelim. Geçmiş dönemlerde insanlar çamaşırlarını ellerinde yıkıyorlardı ve çamaşır makinesi diye bir şey henüz icat edilmemişti ne oldu da çamaşır makinesi icat edildi. İlk önce imkanlar ortaya çıktı. Elektrik bulundu ve teknolojide devrim yaşandı. İmkanlar ortaya çıkıca da ihtiyaçaları doğurdu. Elektrik ortaya çıkmasaydı belki çamaşır makinası icat edilmezdi.

İki farklı karşıkaştıma yapalım.

Karşılaştırma 1

Televizyonun ve  bulaşık makinesinin olmadığını farz edelim. İnsanlar zamandan tasarruf etmek ve daha zahmetsiz olduğu için bulaşık makinesini tercih ederler. Televizyonu da eğlenmek, gündemi takip etmek, kaarşısında uzanıp dinlenmek için seyredirler. Eğer bulaşık makinesi olmaz ise insanlar bulaşıklarını ellerinde yıkarlar ve daha çok zaman kaybederler böylece televizyon izlemeye vakit kalmaz. Bu şekilde baktığımızda teknoloji olmadan yaşayabiliriz.

Karşılaştıma 2

  Büyük şirketlerde hergün yüzlerce hatta binlerce fotokopi çekiliyor. Fotokopi makinesi insanlık için çok büyük bir buluş. Fotokopi makinesi olmasaydı bütün belgeler el ile yazılacaktı. Sayfalarca yazı yazmak çok üzün süren bir iş ama fotokopi makinesi çok kısa bir sürede aynı işi daha güzel bir biçimde zahmetsizce yapabilirisniz. Bu şekilde baktığımızda da teknoloji olmadan yaşamak mümkün değil.

  Sonuç olarak teknoloji olmadan yaşamak ve yaşayamamak imkan ve ihtiyaç meselesidir. Ekonomik durumunuz bulaşık makinesi alacak kadar iyi değilse teknoloji olmadan yaşayabilrisiniz ama büyük bir şirket sahibi iseniz teknoloji olmadan yapamazsınız. Teknoloji insanlık için önemli ama insan için önemli değildir diyebiliriz bu durumda. Teknoloji ile yaşamak veya yaşayamamak şartlara ve imkanlara bağlıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın