× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

21. Yüzyıla geldiğimiz bu yıllarda halen çok fazla konuşulmakta olan teknoloji ve zararları bu zararlara karşı yapmamız gerekenler varken çok az sayıda ise teknolojinin nimetlerinden bahsediliyor.

Aslında oturup düşünüldüğünde zararlarından çok teknolojinin faydalarının olduğu görülecektir. Biz belki de olaylara ve kavramlara biraz yanlı bakıyor olabilir miyiz? Şöyle durup düşünelim, eğer teknoloji olmasa idi neler olurdu? Başta dünyadan bir haber yaşardık herhalde, görüntülü konuşma yok, kamera sistemleri yok, cep telefonları yok, bilgisayarlar yok. Hayat nasıl olurdu acaba?

Kameraların olması başta hırsızlık olmak üzere bir çok suçun önlenmesine ya da çabuk bir şekilde suçluların yakalanmalarını sağlıyor. Cep telefonlarını anlatmak ile bitiremem herhalde, televizyon olmasa mesela; Dünyadan habersiz çağ dışı bir yaşam olurdu.

Teknolojinin ve buna bağlı olarak teknolojik eşyaların kullanımı ve hayatımızı kolaylaştırdığını kimse inkar edemez. Teknolojinin faydaları anlatmak ile bitmez.Bu kadar övgünün yanında unutmamak lazım ki her şey de olduğu gibi teknolojik cihazların da abartılı ve amacı dışında  kullanılması doğru değildir.

Okullarda olsun, sosyal çevrede olsun, aile içinde olsun, her zaman teknolojik cihazların zararları ve kullanmamamız söylenir ama doğru olan kullanmamamız değil, nasıl ve amaçlı kullandığımızdır. Çocuklarımıza teknolojinin faydalarını anlatmak ama bunu anlatırken nasıl kullanılmalı ve ne amaçla kullanılmalı bunu da öğretmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir