× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

2020’nin en güncel konularından biri, kablosuz ağ alanında oluşturulan Wifi 6.0 versiyonudur. Bünyesinde pek çok avantaj ve yenilik bulunan Wifi 6.0 kullanıcılardan tam not alacağa benziyor. Aynı zamanda 802.11ax ismiyle de tanınan uygulamada öne çıkan yüksek bağlantı hızları kullanıcılara kusursuz bir performans sunabilecektir. Wifi 6.0 uygulaması bir önceki çıkarılan serisinden yaklaşık 3 kat daha fazla bağlantı hızına sahiptir.

Wifi 6.0’ın Öne Çıkan Özellikleri

Özellikle online oyun oynayan kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alan Wifi 6.0 yüksek hızı ile donma ya da kasmaların oluşmasını engelleyebilmektedir. Hız performansının yanı sıra çoklu erişim desteği de öne çıkan bir özelliğidir. OFDMA teknolojisini bünyesinde barındıran bu uygulama birden fazla cihazın aynı ağa bağlanmasını destekleyebiliyor. Bunun yanı sıra ağa bağlanan cihaz sayısı ne kadar fazla olursa olsun, yavaşlama ya da tıkanma sorunları yaşanmamaktadır.

OFDMA teknolojisinin bir diğer özelliği ise tüm cihazların gereksinim duyduğu bant genişliğini belirleyebilmesi ve buna göre cihazların ayrıştırılabilmesini sağlamasıdır. Wifi 6.0 ‘ın kendisine bağlanan sürekli cihazlar ile aralıklı cihazları ayırt edebilmesi, kablosuz ağ verimliliğinin de büyük ölçüde artmasına neden olacaktır. Wifi 6.0 teknolojisi sunduğu hizmet profili ile ev ve ofis kullanıcı tipine hitap edebilecektir.

Wifi 6.0 Ağa Renk Ataması Yapabiliyor!

Yakın zamanda üretimi tamamlanan Wifi 6 teknolojisi ağ verimliliği konusunda Tp- Link’ten de tam not almıştır. Tp- Link yaptığı açıklamada kablosuz ağ bağlantısından sorunsuz bir şekilde daha fazla ve daha hızlı şekilde cihaz bağlantısının yapılabildiğini belirtmiştir. Wifi 6.0’ın ağ trafiğini kontrol edebildiğini belirten Tp- Link böylece ağ verimliliğini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade etmiştir.

Bu uygulama ile gelen hedef uyanma zamanı modu, ağa sürekli olarak bağlanan cihazların veri gönderimlerini düzenlemektedir. Gerekli durumlarda başarılı bir şekilde veri gönderimini gerçekleştiren uygulama, enerji tüketimi ile de tatmin edebilmekte. Enerji tüketiminde tasarruf sağlayabilmesi kullanan kişilerin memnuniyetini kazanabilmektedir. Wifi 6.0 teknolojisinin en önemli özelliklerinden biri ise BSS Color teknolojisidir.

Hemen herkesin Wifi ağını aktif olarak kullandığı günümüzde, bu durum karışıklıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra Wifi ağlarının dışarıdan gelen tüm sinyalleri algılamaya çalışması performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak sahip olduğu BSS Color teknolojileri, Wifi ağına renk atayabilmektedir. Her ağın renginin farklı olması ise, ağın diğer renkteki ağın sinyallerini algılamasını engelleyebiliyor. Böylece sinyal karmaşası yaşanan her yaşam alanında ağ performansı yükseltilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir