× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Teknoloji, bilimin ilerlemesiyle gelişen, bilgi birikimlerinin uygulamaya geçirilmiş halidir. İnsanların teknoloji sayesinde yaşamları kolaylaşmış, bilgi aktarımı hızlanmış ve üretim artar hale gelmiştir.

Teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Evlerimizdeki televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, arabalar, fabrikalardaki makineler, uçaklar, gemiler birer teknoloji ürünü olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Peki teknolojiyi nasıl kullanırsak bize fayda sağlar?

Akıllı cep telefonları çağımızın gerçekten vazgeçilmez bir teknolojisi haline gelmiştir. Çocukların, gençlerin hatta yaşlı kesimin bile elinde akıllı cep telefonundan görmekteyiz. Bu telefonlar bilgiye çabuk erişebilmemizi, insanlar arası iletişimi ses ve görüntülü olarak sağlamakta ve bunun yanında bilgi depolamayı ve bu bilgiye taşınabilir özelliği sayesinde anında ulaşmamızı sağlamaktadır. Dünya’nın bir ucundaki yaşanan olaydan anında haberdar olmamızı teknoloji sayesinde meydana gelmektedir. Evden alışveriş yapmak da teknolojiyle mümkün hale gelmektedir. Sağlık sektöründe de önemli bir yere sahip olan teknoloji ile birçok hastalıkların tedavileri bulunmuştur. Bu önemli bir teknolojik gelişme olduğunu görüyoruz.


Teknolojinin faydaları yanında bilinçsiz bir şekilde kullanımı sayesinde zararları da mevcuttur. Akıllı telefonlar hayatımızı, bilinçsiz kullandığımız taktirde esir almakta ve sağlığımızı da etkilemektedir. Sadece telefon değil televizyonlarda da bu etkiyi insan üzerinde görmekteyiz, Televizyonun ve telefonun başında geçirilen saatlerce vakit, insanlar arası iletişimi koparmakta, bel, boyun ve eklem ağrıları görülmektedir.


Çocukların bilgisayar başında oynadıkları oyun ve geçirilen saatlerce vakit, çocukların içlerine kapanmalarına, uyku problemi, depresyon, stres gibi sağlık sorunlarına neden olmakta ve ilerde okul hayatında veya akademik kariyerinde düşüşe neden olacağı aşikardır. Ebeveynlerin aile içi iletişimleri telefon ve televizyon sayesinde azalmakta ve televizyonlardaki gereksiz programlar, diziler sayesinde boşa geçirilen vakit artmakta, insanlar özellikle dizilerdeki yaşam tarzına özenmekte bu sayede aile hayatında kavgalara sebep olduğu görülmektedir.Teknoloji sayesinde insanlara gereksinim azalmakta bu sayede insanların tembelleşmesine ve hareketsiz bir yaşam sürdürmelerine sebep olmaktadır. Teknolojiyi yararımıza kullanmalı, gereksiz kullanmaktan kaçınmalı, ara verilmelidir yani alışkanlık haline getirmeden bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanmalıyız. Ebeveynlerin bu konuda çocuklarına taviz vermeden teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanmalarını sağlamalı, teknolojinin hayatımızı esir almasına izin vermemeliyiz. Bu şekilde yaparsak hem vücudumuza hem de ruhumuza iyilik yapmış olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir