× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Telefonunuzun suya battığını gördüğünüzde dünya aniden donuyor. Havuzda, denizde veya tuvalette olsun, önümüzdeki birkaç saniyeden iyi bir şey çıkmayacağını bilirsiniz. Ne de olsa, bu önemli miktarda nakit değerinde yüksek teknoloji ürünü bir cihaz ve büyük olasılıkla kullanılamaz olarak kabul edilecek. Tüm önemli dosyalarınızın gitmiş olabileceğinden bahsetmiyorum bile!

İyi haber şu ki, sigortanız varsa veya telefonunuz çok değerli değilse, su hasarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. Her şeyden önce, telefonu hemen şarj cihazından çıkarın ki telefondan gelen herhangi bir elektrik akımı telefona daha fazla zarar vermesin. Ayrıca, cihazın içinde olabilecek herhangi bir SIM kartı veya SD kartı çıkarmayı deneyebilirsiniz, çünkü bunlar da sıvıya batırıldığında hasara neden olabilir.

Mümkünse, telefonunuzu bu yöntemle kurutmaya çalışmadan önce çıkarılabilir pili ve kılıf ve kapak gibi diğer harici parçaları çıkarın. Bu sayede kuruma sürecinde sıvıya maruz kalarak daha fazla zarar görmezler.

Telefonunuzu havuza, lavaboya veya başka bir su kütlesine düşürürseniz hemen harekete geçin. Hala açıksa ve tamamen suya batmamışsa, kapatın ve pili çıkarın. Kuruttuktan veya aklınıza gelen başka bir şey yaptıktan sonra herhangi bir yaşam belirtisi yoksa, verilerin kurtarılmasına yardımcı olması için bir servis sağlayıcıya başvurun.

Telefonunuz ıslanırsa panik yapmayın. Sanki su birden bire ortaya çıkacakmış gibi paniklemek yerine, ilk etapta buna neyin sebep olduğunu bulmaya çalışın. Telefonunuzu suya düşürürseniz ve bir süre suda kaldıktan sonra tekrar çalışmaya başlarsa, bu muhtemelen önemsiz bir şeydir. 24 saatten az olduysa suyu çıkarmaya çalışmayın.

Telefonunuzu nasıl sökeceğinizi bilmiyorsanız, denememenizi öneririz. Yine de bir şans vermek istiyorsanız, süreç boyunca size rehberlik edebilecek bir uzman bulun ve bir fark yaratıp yaratmadığını görün.

Çoğu zaman hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz. Telefonun kendisi sonunda kurur. Bu biraz zaman alabilir. Bunu önermesek de, telefonunuzda saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa (tehlikeli ve kesinlikle önerilmez), suyun hızlı buharlaşabileceği, iyi havalandırılan bir yerde olduğundan emin olun.

Yapılacak ilk şey, telefonun açılıp kapanmasını durdurmaktır. Telefonu, hareket etmemesi veya daha fazla zarar verebilecek herhangi bir şeyle temas etmemesi için sabit tutmanız gerekir.

Islak bir telefondan kurtulmak için önce pili çıkarmanız gerekir. Çalışan başka bir telefonunuz yoksa SIM kartı çıkarıp başka bir telefona takmayı deneyin. Çalışan bir telefona erişiminiz yoksa, gerekirse duman sinyallerini kullanabilirsiniz. Ardından telefonunuzu iki ila üç gün boyunca pişmemiş pirinçle dolu kapalı bir torbaya koyun. Bu işlem, telefonunuzun içindeki nemin pirinç tarafından emilmesini sağlar, ancak bu herkes için mümkün değildir çünkü çoğumuz evde pirinci stokta tutmayız. Yine de telefonunuzu bir Ziploc torbaya veya pirinç veya silika jel paketlerinin bulunduğu başka bir yeniden kapatılabilir kaba koymayı denemelisiniz.

Telefonun hasar görebileceği doğrudur, ancak bu, telefonunuzun ne kadar süre ıslandığına, cihazın içine ne kadar su girdiğine, bileşenlerin ne kadar korozyonla kaplandığına vb. bağlıdır. pirinç ve yaklaşık iki veya üç gün dinlenmeye bırakın, muhtemelen hile yapacaktır. Bu nedenle birçok insan bunu yapar – nemi hızla düşürmek ve cihazın kurumasına yardımcı olmak için.

Yani elinizden gelen her şeyi yaptınız ve aradan birkaç gün geçti. Tüm çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını görmenin zamanı geldi. Telefonu bıraktığınız yerden çıkarın ve hepsini bir araya getirin. Ardından telefonu prize takın ve açmayı deneyin (açmadan önce arka kapağını açmayı unutmayın). Çalışırsa, başardınız! Yine de, en azından birkaç gün boyunca herhangi bir garip davranışa karşı tetikte olun. Ayrıca tüm bileşenleri test edin. Mikrofonun ve kulaklığın çalışıp çalışmadığını görmek için bir arama yapın, hoparlörü test edin, vb.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir