× Daha fazlası İçin Aşağı Kaydır
☰ Kategoriler

Telefonum kulaklık modunda kaldı, ne yapmalıyım mı diyorsunuz? Bu sorunla sizin gibi birçok kullanıcı karşılaşıyor. iPhone ve Huawei modellerinde sık görülen bu sorun neyse ki bazı yöntemlerle çözüme kavuşturulabiliyor.

Kulaklık ile telefon bağlantısını kesmenize rağmen telefonunuz kulaklık modunda takılı kalıyorsa aşağıda yer alan çözüm yollarını uygulayabilirsiniz.

Telefonum Kulaklık Modunda Kaldı, Çözüm Yolları Neler?

Telefonum Kulaklık Modunda Kaldı, Çözüm Yolları Neler?

1. Kulaklığı Birkaç Kez Çıkarıp Yeniden Takma

Bunu yapmak, telefonun kulaklık ile bağlantısının kesildiğini algılamasına ve dolayısıyla kulaklık modundan çıkmasına yardımcı olabilir. Bu sorunla karşılaşan pek çok kullanıcının genellikle ilk başvurduğu yöntemlerden biri olsa da henüz denememiş olabilirsiniz.

2. Telefonu Yeniden Başlatma

Çoğu sorunda olduğu gibi bu sorunla karşılaştığınızda da telefonu yeniden başlatmak kulaklık modundan kurtulmanızı sağlayabilir. Sorunun düzelip düzelmeyeceğini görmek için birkaç dakikanızı telefonunuzu kapatıp yeniden açmaya ayırın.

3. Kulaklık Girişini Temizleme

Telefonların kulaklık modunda takılı kalmasının başka bir sebebi de kulaklık girişinde havadan gelen kalıntılar olmasıdır. Çok az bir toz bile sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle iPhone hoparlör temizleme adımlarını kulaklık girişinde uygulamanızı tavsiye ederiz.

4. Telefonun Ayarlarını Sıfırlama

Yukarıdaki yöntemler eğer sorunu düzeltmenize yardımcı olmazsa telefonunuzun ayarlarını varsayılan ayarlara sıfırlama yoluna başvurabilirsiniz. Android’de ayarları açıp şu yolu takip etmeniz yeterlidir: Sistem > Sıfırlama > Tüm Ayarları Sıfırla.

iPhone kullanıyorsanız şu adımları takip edin:

Yukarıdaki adımlardan birini takip edip uyguladığınız takdirde gizlilik ve ağ ayarları başta olmak üzere bütün ayarlarınız varsayılan ayarlara sıfırlanacaktır.

5. Telefonun Üreticisi ile İletişime Geçme

iPhone ya da Android cihazınızı kulaklık modundan çıkarmanızı sağlayacak bütün çözüm yollarını denemenize rağmen hiçbir sorun almadıysanız son olarak cihazınızın üreticisi ile iletişim kurabilirsiniz. Sorun donanım kaynaklı ise bozuk ya da arızalı parçalar değiştirilebilir. Bu da sorununuzun düzelmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir